Jubii-salg gav over 300 millioner

Salget af Jubii til Lycos gav de danske ejere 300 millioner kroner. Ingen utilfredshed i kredsen om Jubii trods halvering af gevinsten.

Af Søren Lauridsen, Computerworld Online

Efterårets salg af Jubii har givet god grund til jubel hos portalens ejere. Salget indbragte de danske ejere mere end 300 millioner kroner målt i dagens aktiekurser. Det skriver Børsen. Lycos købte den danske portal i september som led i en handel med svenske Spray.

Og selv om aktierne i Lycos siden handlen er blevet halveret i værdi, brokker Martin Thorborg - der er Jubiis marketingdirektør og en af de tre stiftere - sig bestemt ikke.

- Selv om aktierne er det halve værd i dag, har vi stadig gjort en god handel. Det er stadig forbandet mange penge for et par unge fyre som os. Personligt er jeg gået fra at være tre-cifret millionær til at være to-cifret millionær, siger Thorborg til Børsen. Han ejede på salgstidspunktet ligesom de to øvrige grundlæggere en sjettedel af Jubii.

Hans aktier er dermed mindst 50 millioner kroner værd - og den nuværende værdi af salget altså mindst 300 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S