Echelon-udvalg: EU bør bruge open source

EU?s institutioner bør gå over til open source software for at forhindre overvågning. Det mener formanden for det udvalg under EU-parlamentet, der efterforsker Echelon.

Af Kim Elmose, Computerworld Online

Echelon eksisterer ? og derfor bør EU?s institutioner gå over til open sourcebaserede programmer. De er sværere at aflytte. Det mener Gerhard Schmid, undersøgelsesleder fra det parlamentarikerudvalg under EU Parlamentet, som efterforsker Echelon. Det skriver Ingeniøren.net. med den tyske netavis Telepolis som kilde.

Gerhard Schmid har ikke afsluttet undersøgelserne efter seks måneder, men en række anbefalinger i den endelige rapport er sluppet ud. Disse anbefalinger peger på, at udvalget har erkendt, at Echelon eksisterer.

Open source-forslaget er et af de mest vidtgående, da størstedelen af EU-administrationen baserer sig på Microsoftprogrammer, hvor kildekoden er hemmelig. Ved at benytte open source vil det blive sværere for Echelon og lignende netværk at overvåge EU?s e-mails, faxer og anden kommunikation over internet.

Dermed undgår brugerne også risikoen for indbyggede elektroniske bagdøre i programmerne, som producenterne lægger ind til brug for efterretningstjenesterne.

Udvalget anbefaler desuden i sin rapport, at EU hurtigst muligt går over til at kryptere alle meddelelser over internet samt indgår bilaterale aftaler om at begrænse industrispionage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job