Echelon-udvalg: EU bør bruge open source

EU?s institutioner bør gå over til open source software for at forhindre overvågning. Det mener formanden for det udvalg under EU-parlamentet, der efterforsker Echelon.

Af Kim Elmose, Computerworld Online

Echelon eksisterer ? og derfor bør EU?s institutioner gå over til open sourcebaserede programmer. De er sværere at aflytte. Det mener Gerhard Schmid, undersøgelsesleder fra det parlamentarikerudvalg under EU Parlamentet, som efterforsker Echelon. Det skriver Ingeniøren.net. med den tyske netavis Telepolis som kilde.

Gerhard Schmid har ikke afsluttet undersøgelserne efter seks måneder, men en række anbefalinger i den endelige rapport er sluppet ud. Disse anbefalinger peger på, at udvalget har erkendt, at Echelon eksisterer.

Open source-forslaget er et af de mest vidtgående, da størstedelen af EU-administrationen baserer sig på Microsoftprogrammer, hvor kildekoden er hemmelig. Ved at benytte open source vil det blive sværere for Echelon og lignende netværk at overvåge EU?s e-mails, faxer og anden kommunikation over internet.

Dermed undgår brugerne også risikoen for indbyggede elektroniske bagdøre i programmerne, som producenterne lægger ind til brug for efterretningstjenesterne.

Udvalget anbefaler desuden i sin rapport, at EU hurtigst muligt går over til at kryptere alle meddelelser over internet samt indgår bilaterale aftaler om at begrænse industrispionage.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job