Echelon-udvalg: EU bør bruge open source

EU?s institutioner bør gå over til open source software for at forhindre overvågning. Det mener formanden for det udvalg under EU-parlamentet, der efterforsker Echelon.

Af Kim Elmose, Computerworld Online

Echelon eksisterer ? og derfor bør EU?s institutioner gå over til open sourcebaserede programmer. De er sværere at aflytte. Det mener Gerhard Schmid, undersøgelsesleder fra det parlamentarikerudvalg under EU Parlamentet, som efterforsker Echelon. Det skriver Ingeniøren.net. med den tyske netavis Telepolis som kilde.

Gerhard Schmid har ikke afsluttet undersøgelserne efter seks måneder, men en række anbefalinger i den endelige rapport er sluppet ud. Disse anbefalinger peger på, at udvalget har erkendt, at Echelon eksisterer.

Open source-forslaget er et af de mest vidtgående, da størstedelen af EU-administrationen baserer sig på Microsoftprogrammer, hvor kildekoden er hemmelig. Ved at benytte open source vil det blive sværere for Echelon og lignende netværk at overvåge EU?s e-mails, faxer og anden kommunikation over internet.

Dermed undgår brugerne også risikoen for indbyggede elektroniske bagdøre i programmerne, som producenterne lægger ind til brug for efterretningstjenesterne.

Udvalget anbefaler desuden i sin rapport, at EU hurtigst muligt går over til at kryptere alle meddelelser over internet samt indgår bilaterale aftaler om at begrænse industrispionage.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Tilsyn & Compliance

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job