Echelon-udvalg: EU bør bruge open source

EU?s institutioner bør gå over til open source software for at forhindre overvågning. Det mener formanden for det udvalg under EU-parlamentet, der efterforsker Echelon.

Af Kim Elmose, Computerworld Online

Echelon eksisterer ? og derfor bør EU?s institutioner gå over til open sourcebaserede programmer. De er sværere at aflytte. Det mener Gerhard Schmid, undersøgelsesleder fra det parlamentarikerudvalg under EU Parlamentet, som efterforsker Echelon. Det skriver Ingeniøren.net. med den tyske netavis Telepolis som kilde.

Gerhard Schmid har ikke afsluttet undersøgelserne efter seks måneder, men en række anbefalinger i den endelige rapport er sluppet ud. Disse anbefalinger peger på, at udvalget har erkendt, at Echelon eksisterer.

Open source-forslaget er et af de mest vidtgående, da størstedelen af EU-administrationen baserer sig på Microsoftprogrammer, hvor kildekoden er hemmelig. Ved at benytte open source vil det blive sværere for Echelon og lignende netværk at overvåge EU?s e-mails, faxer og anden kommunikation over internet.

Dermed undgår brugerne også risikoen for indbyggede elektroniske bagdøre i programmerne, som producenterne lægger ind til brug for efterretningstjenesterne.

Udvalget anbefaler desuden i sin rapport, at EU hurtigst muligt går over til at kryptere alle meddelelser over internet samt indgår bilaterale aftaler om at begrænse industrispionage.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet