E-mærket kæmper videre

Kun en ud af 37 danske virksomheder og organisationer overholder love og retningslinier for e-handel og brug af private oplysninger på nettet, viser undersøgelse fra Forbrugerombudsmanden.

Af Torben Daarbak

I en undersøgelse fra Forbrugerombudsmanden fra april fremgår det, at kun én ud af 37 undersøgte danske web-steder overholder lovgivningen med hensyn til indhentning og brug af de personlige oplysninger, som forbrugerne afgiver, når de færdes og handler på internet.

Derfor bliver der nu fra Forbrugerombudsmandens side skruet op for støtte til det initiativ, der blev taget sidste år af blandt andre Dansk Industri, Forbrugerrådet, HK og IT-Brancheforeningen om at udstyre firmaer, der optræder efter reglerne, med et E-mærke.

Foreløbig er 35 danske virksomheder tildelt E-mærket af E-handelsfonden, der står for det praktiske arbejde med at undersøge og tildele virksomhederne det virtuelle blå stempel.

Når man surfer, e-mailer og e-handler, giver man personlige oplysninger. E-mærket er lavet for at skabe tryghed hos forbrugerne for, at personlige data ikke sælges, lagres eller misbruges. Ifølge de nyeste tal fra Danmarks Statistik handler utrygheden især om manglende sikkerhed i forbindelse med personlige oplysninger og kreditkort-data.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S