E-mærket kæmper videre

Kun en ud af 37 danske virksomheder og organisationer overholder love og retningslinier for e-handel og brug af private oplysninger på nettet, viser undersøgelse fra Forbrugerombudsmanden.

Af Torben Daarbak

I en undersøgelse fra Forbrugerombudsmanden fra april fremgår det, at kun én ud af 37 undersøgte danske web-steder overholder lovgivningen med hensyn til indhentning og brug af de personlige oplysninger, som forbrugerne afgiver, når de færdes og handler på internet.

Derfor bliver der nu fra Forbrugerombudsmandens side skruet op for støtte til det initiativ, der blev taget sidste år af blandt andre Dansk Industri, Forbrugerrådet, HK og IT-Brancheforeningen om at udstyre firmaer, der optræder efter reglerne, med et E-mærke.

Foreløbig er 35 danske virksomheder tildelt E-mærket af E-handelsfonden, der står for det praktiske arbejde med at undersøge og tildele virksomhederne det virtuelle blå stempel.

Når man surfer, e-mailer og e-handler, giver man personlige oplysninger. E-mærket er lavet for at skabe tryghed hos forbrugerne for, at personlige data ikke sælges, lagres eller misbruges. Ifølge de nyeste tal fra Danmarks Statistik handler utrygheden især om manglende sikkerhed i forbindelse med personlige oplysninger og kreditkort-data.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S