E-mærket kæmper videre

Kun en ud af 37 danske virksomheder og organisationer overholder love og retningslinier for e-handel og brug af private oplysninger på nettet, viser undersøgelse fra Forbrugerombudsmanden.

Af Torben Daarbak

I en undersøgelse fra Forbrugerombudsmanden fra april fremgår det, at kun én ud af 37 undersøgte danske web-steder overholder lovgivningen med hensyn til indhentning og brug af de personlige oplysninger, som forbrugerne afgiver, når de færdes og handler på internet.

Derfor bliver der nu fra Forbrugerombudsmandens side skruet op for støtte til det initiativ, der blev taget sidste år af blandt andre Dansk Industri, Forbrugerrådet, HK og IT-Brancheforeningen om at udstyre firmaer, der optræder efter reglerne, med et E-mærke.

Foreløbig er 35 danske virksomheder tildelt E-mærket af E-handelsfonden, der står for det praktiske arbejde med at undersøge og tildele virksomhederne det virtuelle blå stempel.

Når man surfer, e-mailer og e-handler, giver man personlige oplysninger. E-mærket er lavet for at skabe tryghed hos forbrugerne for, at personlige data ikke sælges, lagres eller misbruges. Ifølge de nyeste tal fra Danmarks Statistik handler utrygheden især om manglende sikkerhed i forbindelse med personlige oplysninger og kreditkort-data.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job