WM-data sælger Atea til sig selv

WM-data sælger nu endeligt sit datterselskab Atea. Køberne er et holdingselskab, som ejes af investeringsselskabet 3i og WM-data i fællesskab. Ateas profil bliver tydeligere, men kunder og medarbejdere vil ikke blive berørt, siger dansk direktør.

Af Christian Lund

Svenske WM-data har solgt sit datterselskab Atea. Køberen er et holdingselskab, som ejes af investeringsvirksomheden 3i og WM-data. De to parter ejer hver 48 procent af aktierne, mens de sidste fire procent ejes af koncernledelsen, fire lande direktører og bestyrelsen.

Salget betyder først og fremmest, at Ateas selvstændige profil tydeliggøres, fortæller administrerende direktør i Atea Danmark, Frank Mortensen.

- Salget har ingen konsekvenser for kunder og ansatte i Danmark. Men det betyder, at det nu er blevet tydeligt, at WM-data er en konsulent og driftsvirksomhed, mens Atea er en produkt- og forsyningsvirksomhed, siger han til Computerworld Online.

WM-datas koncernchef Crister Stjernfelt glæder sig over, at en af Europas største investeringsselskaber har valgt at skyde penge i Atea.

- Vi frigør både kapital og management ressourcer samtidig med, at vi fortsat gennem vores medejerskab med 3i kan præge udviklingen i Atea, siger Crister Stjernfelt i en pressemeddelelse.

WM-data har selv beregnet, at salget vil frigøre 750 millioner svenske kroner (607 millioner kroner) beregnet som årligt gennemsnit. Penge, der tidligere har været bundet i Atea. WM-data nedskriver samtidig selskabets goodwill med 290 millioner svenske kroner (235 millioner kroner) i forbindelse med salget.

Atea har godt 700 ansatte, hvoraf 145 er ansat i Danmark. Selskabet regner med en omsætning på 5,7 milliarder kroner i år 2001.

3I er hjemmehørende i London, men har 42 kontorer rundt om i verden. Kontoret i Danmark åbnede i april i år. Selskabet har eksisteret siden 1946 og har 1.050 ansatte.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job