E-mailstress: Hiv stikket ud i ferien

Halvdelen af IDG Onlines læsere vil læse arbejdsmails i ferien. Det mener stresslæge Bo Netterstrøm er en dårlig ide. Han anbefaler, at man helt slipper grebet om jobbet og helliger sig fritidssysler

Af Jens H. Iversen

Lad arbejde være arbejde og ferie være ferie. Sådan lyder stresslæge Bo Netterstrøms råd til de mange, der ikke kan holde sig fra arbejdsmailen, mens de har ferie.

? Man skal holde ferie, for det er det, man har brug for. Man har godt af at beskæftige sig med noget helt andet og gøre det hundrede procent. Så må mailen vente de 14 dage eller tre uger. Det, tror jeg, er vigtigt set fra et mentalhygiejnisk synspunkt, siger dr.med. Bo Netterstrøm, der er tilknyttet Arbejdsmedicinsk Klinik på Hillerød Sygehus.

Lige fordeling

I en undersøgelse, som Computerworld Online har kørt den seneste uge, vidner besvarelserne om, at mange læsere ikke vil lade arbejde være arbejde i ferien. Lidt over halvdelen af deltagerne ? 1.495 ? svarer, at de vil læse arbejdsmail i ferien, mens 1.437 svarer nej.

? Vi risikerer at blive nogle underlige en-dimensionelle personer, som kun kan det at arbejde. For at udvikle os rent menneskeligt bør vi lave andre ting end at arbejde, og jeg tror også, at det vil vise sig, at de mennesker, som har et mere indholdsrigt liv, på længere sigt vil klare sig bedre, spår Bo Netterstrøm.

Spådommen skyldes, at fritidssysler, som ikke har noget med arbejde at gøre, opbygger en persons ressoucer, ligesom de nedsætter risikoen for psykisk nedslidning på arbejdet.

Svenskerne holder ferie

I Sverige har jobdatabasen Jobline de sidste to år i foråret spurgt sine brugere, om de har tænkt sig at stå i kontakt med deres arbejdsplads via Internet i ferien. Og disse tal viser en spændende udvikling.

Mens 31 procent af deltagerne i undersøgelsen sidste år angav, at de ville være i daglig kontakt med arbejdspladsen i ferien, er tallet i år faldet til 20 procent. Samtidig er andelen af medarbejdere, som overhovedet ikke agter at have kontakt til arbejdspladsen i ferien, steget fra 38 procent til 48 procent.

Glædelig udvikling

Den udvikling glæder Bo Netterstrøm, og han tror, at den også kan finde sted herhjemme.

? Det kan være, at det går lige som med hjemmecomputere. I starten troede man, at det ville tage voldsomt overhånd, og folk bare ville sidde derhjemme. Og så viste det sig, at sådan blev det ikke. Folk finder sikkert også ud af, at det er meget godt at have ferie. Så kan det være, at arbejde i ferien efterhånden ligger sig på et mere rimeligt leje. Det må vi da håbe, siger han.

Også i USA har man undersøgt fænomenet. En nylig offentliggjort undersøgelse fra analysehuset Gartner viser, at 42 procent af ferierende amerikanske medarbejdere ikke kan holde fingrene fra arbejdsmailen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S