Børnefamilier foran i brug af IT

Børnefamilier er hurtigere til at tage IT i anvendelse i hjemmet end enlige. Men der er stadig kun få områder, hvor Danmark er i front med IT.

Af Torben R. Simonsen

Danmarks IT-parathed er igen blevet målt af Forskningsministeriet. Men hvis man leder efter områder, hvor Danmark er helt i front med hensyn til IT, skal man lede længe. Kun når det gælder antallet af domænenavne pr. 1.000 indbyggere er Danmark helt i top.

Danmark har 20,5 dk-domæner pr. 1000 indbyggere. Det placerer Danmark på en udelt førsteplads på verdensplan, når man måler antal top-level domæner.
Undersøgelsen viser også, at mænd er større forbrugere af nettet end kvinder. 77 procent danske mænd har adgang til internet mod 71 procent kvinder.

Det er fortsat de yngre årgange, der har den største glæde af nettet. 94 procent af de 16 til 19-årige har adgang til internet, heraf 68 procent i hjemmet. Der ses en klar nedadgående sammenhæng mellem alder og frekvensen i adgang til internettet.

Befolkningen over 60 år er den aldersgruppe, hvor færrest har adgang til internet, idet 34 procent af denne aldersgruppe har adgang til internet.

Fordelt på erhverv er de studerende længst fremme. 97 procent af de studerende har adgang til internet, mens kun 59 procent af danske arbejdere har adgang til internet. Ser man på personers uddannelsesmæssige status, ses en klar positiv sammenhæng mellem længde af uddannelse og hyppigheden af adgang til internet.

De fleste familier benytter stadig almindeligt modem til at koble sig på internettet, i alt 70,4 procent. Lige ved 20 procent bruger den lidt hurtigere teknologi
ISDN, mens godt seks procent anvender faste forbindelser i form af ADSL-teknologi.

Børn er lig med pc´er

Børn og pc?er hænger åbenbart sammen. 91 procent af par med børn har i dag adgang til pc i hjemmet. Er man en familie uden børn, er det kun to tredjedele, der har adgang til pc i hjemmet.

For enlige uden børn er det under halvdelen, der har adgang til pc i hjemmet.
Enlige med børn har i tre ud af fire tilfælde adgang til pc i hjemmet. 58,9 procent af den danske befolkning anvender internettet. Det bringer den danske befolkning på en tredjeplads i anvendelse af internet i EU. Det er kun den svenske og hollandske befolkning, som anvender internettet mere end den danske befolkning i EU.

Kontorchef i IT-politisk kontor, Kim Brinckmann, mener, at tallene er et klart signal til kommunerne.

? Tallene viser, at man med fordel kan lave løsningen inden for digital forvaltning, der netop retter sig mod børnefamilier. Netop denne gruppe er meget parat, når det gælder anvendelse af ny teknologi, siger han.

Skolerne er godt med

Også når det gælder IT-udbredelsen i skolerne, er der fremskridt. Forskningsministeriet vurderer selv, at der er færre og færre elever om én pc.
I 1992 var der 35 elever pr. computer i danske folkeskoler, tallet var ni elever i 1999.

Ser man på antallet af nyere computere pr. elev i danske folkeskoler, var der 63 elever pr. nyere pc i 1992. I 1999 var samme tal faldet til 11 elever.

Kim Brinckmann peger endvidere på, at der er ved at ske en mætning, når det gælder udbredelsen af IT.

? Der er grænser for, hvor mange mennesker, der tager den nye teknologi til sig, siger han.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank