Børnefamilier foran i brug af IT

Børnefamilier er hurtigere til at tage IT i anvendelse i hjemmet end enlige. Men der er stadig kun få områder, hvor Danmark er i front med IT.

Af Torben R. Simonsen

Danmarks IT-parathed er igen blevet målt af Forskningsministeriet. Men hvis man leder efter områder, hvor Danmark er helt i front med hensyn til IT, skal man lede længe. Kun når det gælder antallet af domænenavne pr. 1.000 indbyggere er Danmark helt i top.

Danmark har 20,5 dk-domæner pr. 1000 indbyggere. Det placerer Danmark på en udelt førsteplads på verdensplan, når man måler antal top-level domæner.
Undersøgelsen viser også, at mænd er større forbrugere af nettet end kvinder. 77 procent danske mænd har adgang til internet mod 71 procent kvinder.

Det er fortsat de yngre årgange, der har den største glæde af nettet. 94 procent af de 16 til 19-årige har adgang til internet, heraf 68 procent i hjemmet. Der ses en klar nedadgående sammenhæng mellem alder og frekvensen i adgang til internettet.

Befolkningen over 60 år er den aldersgruppe, hvor færrest har adgang til internet, idet 34 procent af denne aldersgruppe har adgang til internet.

Fordelt på erhverv er de studerende længst fremme. 97 procent af de studerende har adgang til internet, mens kun 59 procent af danske arbejdere har adgang til internet. Ser man på personers uddannelsesmæssige status, ses en klar positiv sammenhæng mellem længde af uddannelse og hyppigheden af adgang til internet.

De fleste familier benytter stadig almindeligt modem til at koble sig på internettet, i alt 70,4 procent. Lige ved 20 procent bruger den lidt hurtigere teknologi
ISDN, mens godt seks procent anvender faste forbindelser i form af ADSL-teknologi.

Børn er lig med pc´er

Børn og pc?er hænger åbenbart sammen. 91 procent af par med børn har i dag adgang til pc i hjemmet. Er man en familie uden børn, er det kun to tredjedele, der har adgang til pc i hjemmet.

For enlige uden børn er det under halvdelen, der har adgang til pc i hjemmet.
Enlige med børn har i tre ud af fire tilfælde adgang til pc i hjemmet. 58,9 procent af den danske befolkning anvender internettet. Det bringer den danske befolkning på en tredjeplads i anvendelse af internet i EU. Det er kun den svenske og hollandske befolkning, som anvender internettet mere end den danske befolkning i EU.

Kontorchef i IT-politisk kontor, Kim Brinckmann, mener, at tallene er et klart signal til kommunerne.

? Tallene viser, at man med fordel kan lave løsningen inden for digital forvaltning, der netop retter sig mod børnefamilier. Netop denne gruppe er meget parat, når det gælder anvendelse af ny teknologi, siger han.

Skolerne er godt med

Også når det gælder IT-udbredelsen i skolerne, er der fremskridt. Forskningsministeriet vurderer selv, at der er færre og færre elever om én pc.
I 1992 var der 35 elever pr. computer i danske folkeskoler, tallet var ni elever i 1999.

Ser man på antallet af nyere computere pr. elev i danske folkeskoler, var der 63 elever pr. nyere pc i 1992. I 1999 var samme tal faldet til 11 elever.

Kim Brinckmann peger endvidere på, at der er ved at ske en mætning, når det gælder udbredelsen af IT.

? Der er grænser for, hvor mange mennesker, der tager den nye teknologi til sig, siger han.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest