Startproblemer hos TDC's Boomtown

En netside skulle sikre nem reservation af computere hos TDC?s netcafe Boomtown, men reservationssystemet fungerer ikke.

Af Line Ørskov

TDC?s nystartede spilkoncept Boomtown, der består af et web-sted og en spilcafé i det indre København, har problemer med reservationssystemet. Ideen med konceptet har blandt andet været, at medlemmer på Boomtowns web-sted kunne reservere computere på netcafeen i den virkelige verden. Men det projekt er ikke kommet op at stå.

Studerende Casper Thomsen var en af de mange medlemmer af Boomtown, der efter en netreservering måtte gå forgæves efter de bookede computere på netcaféen.

? Ideen med at blive Boomtown-medlem på nettet er jo, at man får en række fordele, for eksempel at reservere maskiner til netcaféen. Men efter at have reserveret fem maskiner på nettet fandt jeg ud af, at den ikke holdt, fortæller Casper Thomsen.

Hos Boomtown fik vi at vide, at de slet ikke brugte de reservationer, der kom over Internet, og at vi derfor ikke kunne få vores maskiner.

Boomtown erkender, at der har været problemer i indkøringsfasen. Konceptmanager hos Boomtown, Jens Østerby, peger på en række problemer. Blandt andet har reservationer på nettet kollideret med reservationer over telefonen, fordi der kan bestilles bestemte maskiner, og at netbookinger med en times varsel også skaber problemer i de perioder, hvor caféen er fyldt.

På trods af problemerne er booking-siden på nettet ikke taget af.

? Det er et emne, vi har diskuteret meget, men vi forventer, at systemet kommer op at køre inden for en uge, derfor har vi ikke taget booking på nettet ned. Samtidig har kunder med netbookinger fået andre maskiner eller ekstra tid som kompensation, siger han.

På trods af reservationsproblemerne er Boomtown-caféen på vej til at blive et af hovedstadens mest trendy spillesteder.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision