Startproblemer hos TDC's Boomtown

En netside skulle sikre nem reservation af computere hos TDC?s netcafe Boomtown, men reservationssystemet fungerer ikke.

Af Line Ørskov

TDC?s nystartede spilkoncept Boomtown, der består af et web-sted og en spilcafé i det indre København, har problemer med reservationssystemet. Ideen med konceptet har blandt andet været, at medlemmer på Boomtowns web-sted kunne reservere computere på netcafeen i den virkelige verden. Men det projekt er ikke kommet op at stå.

Studerende Casper Thomsen var en af de mange medlemmer af Boomtown, der efter en netreservering måtte gå forgæves efter de bookede computere på netcaféen.

? Ideen med at blive Boomtown-medlem på nettet er jo, at man får en række fordele, for eksempel at reservere maskiner til netcaféen. Men efter at have reserveret fem maskiner på nettet fandt jeg ud af, at den ikke holdt, fortæller Casper Thomsen.

Hos Boomtown fik vi at vide, at de slet ikke brugte de reservationer, der kom over Internet, og at vi derfor ikke kunne få vores maskiner.

Boomtown erkender, at der har været problemer i indkøringsfasen. Konceptmanager hos Boomtown, Jens Østerby, peger på en række problemer. Blandt andet har reservationer på nettet kollideret med reservationer over telefonen, fordi der kan bestilles bestemte maskiner, og at netbookinger med en times varsel også skaber problemer i de perioder, hvor caféen er fyldt.

På trods af problemerne er booking-siden på nettet ikke taget af.

? Det er et emne, vi har diskuteret meget, men vi forventer, at systemet kommer op at køre inden for en uge, derfor har vi ikke taget booking på nettet ned. Samtidig har kunder med netbookinger fået andre maskiner eller ekstra tid som kompensation, siger han.

På trods af reservationsproblemerne er Boomtown-caféen på vej til at blive et af hovedstadens mest trendy spillesteder.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos