Startproblemer hos TDC's Boomtown

En netside skulle sikre nem reservation af computere hos TDC?s netcafe Boomtown, men reservationssystemet fungerer ikke.

Af Line Ørskov

TDC?s nystartede spilkoncept Boomtown, der består af et web-sted og en spilcafé i det indre København, har problemer med reservationssystemet. Ideen med konceptet har blandt andet været, at medlemmer på Boomtowns web-sted kunne reservere computere på netcafeen i den virkelige verden. Men det projekt er ikke kommet op at stå.

Studerende Casper Thomsen var en af de mange medlemmer af Boomtown, der efter en netreservering måtte gå forgæves efter de bookede computere på netcaféen.

? Ideen med at blive Boomtown-medlem på nettet er jo, at man får en række fordele, for eksempel at reservere maskiner til netcaféen. Men efter at have reserveret fem maskiner på nettet fandt jeg ud af, at den ikke holdt, fortæller Casper Thomsen.

Hos Boomtown fik vi at vide, at de slet ikke brugte de reservationer, der kom over Internet, og at vi derfor ikke kunne få vores maskiner.

Boomtown erkender, at der har været problemer i indkøringsfasen. Konceptmanager hos Boomtown, Jens Østerby, peger på en række problemer. Blandt andet har reservationer på nettet kollideret med reservationer over telefonen, fordi der kan bestilles bestemte maskiner, og at netbookinger med en times varsel også skaber problemer i de perioder, hvor caféen er fyldt.

På trods af problemerne er booking-siden på nettet ikke taget af.

? Det er et emne, vi har diskuteret meget, men vi forventer, at systemet kommer op at køre inden for en uge, derfor har vi ikke taget booking på nettet ned. Samtidig har kunder med netbookinger fået andre maskiner eller ekstra tid som kompensation, siger han.

På trods af reservationsproblemerne er Boomtown-caféen på vej til at blive et af hovedstadens mest trendy spillesteder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College