Startproblemer hos TDC's Boomtown

En netside skulle sikre nem reservation af computere hos TDC?s netcafe Boomtown, men reservationssystemet fungerer ikke.

Af Line Ørskov

TDC?s nystartede spilkoncept Boomtown, der består af et web-sted og en spilcafé i det indre København, har problemer med reservationssystemet. Ideen med konceptet har blandt andet været, at medlemmer på Boomtowns web-sted kunne reservere computere på netcafeen i den virkelige verden. Men det projekt er ikke kommet op at stå.

Studerende Casper Thomsen var en af de mange medlemmer af Boomtown, der efter en netreservering måtte gå forgæves efter de bookede computere på netcaféen.

? Ideen med at blive Boomtown-medlem på nettet er jo, at man får en række fordele, for eksempel at reservere maskiner til netcaféen. Men efter at have reserveret fem maskiner på nettet fandt jeg ud af, at den ikke holdt, fortæller Casper Thomsen.

Hos Boomtown fik vi at vide, at de slet ikke brugte de reservationer, der kom over Internet, og at vi derfor ikke kunne få vores maskiner.

Boomtown erkender, at der har været problemer i indkøringsfasen. Konceptmanager hos Boomtown, Jens Østerby, peger på en række problemer. Blandt andet har reservationer på nettet kollideret med reservationer over telefonen, fordi der kan bestilles bestemte maskiner, og at netbookinger med en times varsel også skaber problemer i de perioder, hvor caféen er fyldt.

På trods af problemerne er booking-siden på nettet ikke taget af.

? Det er et emne, vi har diskuteret meget, men vi forventer, at systemet kommer op at køre inden for en uge, derfor har vi ikke taget booking på nettet ned. Samtidig har kunder med netbookinger fået andre maskiner eller ekstra tid som kompensation, siger han.

På trods af reservationsproblemerne er Boomtown-caféen på vej til at blive et af hovedstadens mest trendy spillesteder.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS