Dyremose: FWA kan ikke konkurrere med rå kobber

TDC sælger ADSL-løsninger som aldrig før. Selskabet har i dag 68.000 kunder og forventer at have cirka 100.000 ved årets udgang. FWA-teknikken kan ikke konkurrere med ADSL, mener Henning Dyremose.

TDC har ved udgangen af tredje kvartal 68.000 ADSL-kunder mod bare 9.600 ved starten af 2001. Men skal man tro direktør Henning Dyremose, er udbredelsen først for alvor ved at tage fart.

- Vi har ikke offentliggjort egentlige prognoser, men vi regner med at have cirka 100.000 ADSL-kunder inden årets udgang. Det, vi oplever nu, er kun starten på en spændende udvikling, siger Henning Dyremose til Computerworld Online.

Den konkurrerende teknik FWA (Fixed Wireless Access) har Henning Dyremose til gengæld ikke meget fidus til. Da TDC ikke fik en FWA-licens ved uddelingen i december måned, fremrykkede selskabet i stedet udrulningen af ADSL og sænkede samtidig priserne. Dette træk har givet TDC en afgørende fordel i forhold til konkurrenterne, der først skulle til at udbygge FWA-nettet, mener Henning Dyremose.

- Vores konkurrenter har fundet ud af, at det er svært at konkurrere med ADSL. Det er den samme erfaring, vi har gjort med vores FWA-licens i Schweiz: Det er svært at konkurrere med den rå kobber, siger han.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S