Novo indfører sikre hjemmearbejdspladser

Novo Nordisk IT har udviklet en enkel og sikker løsning til hjemmearbejdspladser, så medarbejderne i Novo har fuld adgang til netværket hjemmefra via bredbånd. Novo Nordisk IT vil nu tilbyde deres løsning til andre virksomheder.

I medicinalvirksomheden Novo ønsker man at tilbyde medarbejderne en fleksibel arbejdsplads, hvor dagens arbejde kan udføres, uanset om man er hjemme eller på kontoret.

Derfor har Novo Nordisk IT, der leverer IT-løsninger til hele Novo Nordisk-koncernen udviklet et koncept for hjemmearbejdspladser, der både er sikkert og nemt at bruge.

? Vi har i forvejen en totalt standardiseret installation af alle vore pc?er. Det har været en forudsætning for, at vi kunne indføre den standardiserede løsning til hjemmearbejdspladserne. Og så er det en fordel, at vi bygger på standarder, siger funktionschef i Novo Nordisk IT, Bjarke Christensen.

Sikret til mindste detalje

Novo startede allerede for tre år siden med at lægge hele Novo Gruppens netværk over på standard IP- og webteknologi.

Det er Cisco, der er leverandør af netværksinfrastruktur til de løsninger, Novo Nordisk IT leverer til Novo Gruppen, men også de medicinalvirksomheder, som Novo Nordisk IT i øvrigt leverer løsninger til.

Novo Nordisk IT vil nu tilbyde deres løsning til andre virksomheder, så de også kan tilbyde sikre fleksible hjemmearbejdspladser, hvor krav om sikkerhed og eventuelle myndighedskrav er store.

? Vores kernekompetence ligger mere specifikt inden for IT-løsninger til reguleret industri ? altså producerende virksomheder, der er underlagt en lang række specielle love og restriktioner fra myndighedernes side. Vi er opflasket med myndighedskrav, og løsningen til fjernopkobling af medarbejdere fra hjemmet, som vi blandt andet tilbyder alle selskaberne i Novo Gruppen, er således sikret til mindste detalje, siger Bjarke Christensen.

Bjarke Christensen peger på, at man blandt andet har sikret den udbudte løsning ved at lægge sikkerhedsløsningerne helt ude ved brugerens hjemmeopkobling.

På den måde er man for eksempel sikret mod, at hackere sniger sig ind i netværket bag om ryggen på en intetanende, autoriseret bruger.

2.000 hjemmeopkoblinger

Tidligere benyttede Novo Nordisk IT og Novo Gruppen opkaldsforbindelser, når medarbejderne skulle have mulighed for hjemmearbejde. Men de er nu konverteret fra ISDN til ADSL.

Det medfører, at hvor kommunikationen før gik direkte fra brugerens pc til en modempulje hos Novo, går den i dag via en internet-udbyder, hvilket stiller øgede krav til sikkerheden.

Derfor har Novo valgt VPN (Virtuelt Privat Netværk), hvor data krypteres mellem brugerens hjem og serveren hos Novo.

Den valgte Cisco-løsning med opkobling via CyberCity giver da også brugerne mulighed for at bruge computeren til andet end hjemmearbejde, uden at det påvirker sikkerheden hos Novo.

I dag er der leveret 450 enheder, og interessen i koncernen er så stor, at man forventer at komme op på omkring 2.000 hjemmeopkoblinger inden for et års tid.

De er alle ved leveringen konfigureret med firewall for ikke at tilsidesætte sikkerheden, når medarbejderne fjernopkobler sig til Novo Gruppens netværk.

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworld

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job