Novo indfører sikre hjemmearbejdspladser

Novo Nordisk IT har udviklet en enkel og sikker løsning til hjemmearbejdspladser, så medarbejderne i Novo har fuld adgang til netværket hjemmefra via bredbånd. Novo Nordisk IT vil nu tilbyde deres løsning til andre virksomheder.

I medicinalvirksomheden Novo ønsker man at tilbyde medarbejderne en fleksibel arbejdsplads, hvor dagens arbejde kan udføres, uanset om man er hjemme eller på kontoret.

Derfor har Novo Nordisk IT, der leverer IT-løsninger til hele Novo Nordisk-koncernen udviklet et koncept for hjemmearbejdspladser, der både er sikkert og nemt at bruge.

? Vi har i forvejen en totalt standardiseret installation af alle vore pc?er. Det har været en forudsætning for, at vi kunne indføre den standardiserede løsning til hjemmearbejdspladserne. Og så er det en fordel, at vi bygger på standarder, siger funktionschef i Novo Nordisk IT, Bjarke Christensen.

Sikret til mindste detalje

Novo startede allerede for tre år siden med at lægge hele Novo Gruppens netværk over på standard IP- og webteknologi.

Det er Cisco, der er leverandør af netværksinfrastruktur til de løsninger, Novo Nordisk IT leverer til Novo Gruppen, men også de medicinalvirksomheder, som Novo Nordisk IT i øvrigt leverer løsninger til.

Novo Nordisk IT vil nu tilbyde deres løsning til andre virksomheder, så de også kan tilbyde sikre fleksible hjemmearbejdspladser, hvor krav om sikkerhed og eventuelle myndighedskrav er store.

? Vores kernekompetence ligger mere specifikt inden for IT-løsninger til reguleret industri ? altså producerende virksomheder, der er underlagt en lang række specielle love og restriktioner fra myndighedernes side. Vi er opflasket med myndighedskrav, og løsningen til fjernopkobling af medarbejdere fra hjemmet, som vi blandt andet tilbyder alle selskaberne i Novo Gruppen, er således sikret til mindste detalje, siger Bjarke Christensen.

Bjarke Christensen peger på, at man blandt andet har sikret den udbudte løsning ved at lægge sikkerhedsløsningerne helt ude ved brugerens hjemmeopkobling.

På den måde er man for eksempel sikret mod, at hackere sniger sig ind i netværket bag om ryggen på en intetanende, autoriseret bruger.

2.000 hjemmeopkoblinger

Tidligere benyttede Novo Nordisk IT og Novo Gruppen opkaldsforbindelser, når medarbejderne skulle have mulighed for hjemmearbejde. Men de er nu konverteret fra ISDN til ADSL.

Det medfører, at hvor kommunikationen før gik direkte fra brugerens pc til en modempulje hos Novo, går den i dag via en internet-udbyder, hvilket stiller øgede krav til sikkerheden.

Derfor har Novo valgt VPN (Virtuelt Privat Netværk), hvor data krypteres mellem brugerens hjem og serveren hos Novo.

Den valgte Cisco-løsning med opkobling via CyberCity giver da også brugerne mulighed for at bruge computeren til andet end hjemmearbejde, uden at det påvirker sikkerheden hos Novo.

I dag er der leveret 450 enheder, og interessen i koncernen er så stor, at man forventer at komme op på omkring 2.000 hjemmeopkoblinger inden for et års tid.

De er alle ved leveringen konfigureret med firewall for ikke at tilsidesætte sikkerheden, når medarbejderne fjernopkobler sig til Novo Gruppens netværk.

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworld

Læses lige nu

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S