Novo indfører sikre hjemmearbejdspladser

Novo Nordisk IT har udviklet en enkel og sikker løsning til hjemmearbejdspladser, så medarbejderne i Novo har fuld adgang til netværket hjemmefra via bredbånd. Novo Nordisk IT vil nu tilbyde deres løsning til andre virksomheder.

I medicinalvirksomheden Novo ønsker man at tilbyde medarbejderne en fleksibel arbejdsplads, hvor dagens arbejde kan udføres, uanset om man er hjemme eller på kontoret.

Derfor har Novo Nordisk IT, der leverer IT-løsninger til hele Novo Nordisk-koncernen udviklet et koncept for hjemmearbejdspladser, der både er sikkert og nemt at bruge.

? Vi har i forvejen en totalt standardiseret installation af alle vore pc?er. Det har været en forudsætning for, at vi kunne indføre den standardiserede løsning til hjemmearbejdspladserne. Og så er det en fordel, at vi bygger på standarder, siger funktionschef i Novo Nordisk IT, Bjarke Christensen.

Sikret til mindste detalje

Novo startede allerede for tre år siden med at lægge hele Novo Gruppens netværk over på standard IP- og webteknologi.

Det er Cisco, der er leverandør af netværksinfrastruktur til de løsninger, Novo Nordisk IT leverer til Novo Gruppen, men også de medicinalvirksomheder, som Novo Nordisk IT i øvrigt leverer løsninger til.

Novo Nordisk IT vil nu tilbyde deres løsning til andre virksomheder, så de også kan tilbyde sikre fleksible hjemmearbejdspladser, hvor krav om sikkerhed og eventuelle myndighedskrav er store.

? Vores kernekompetence ligger mere specifikt inden for IT-løsninger til reguleret industri ? altså producerende virksomheder, der er underlagt en lang række specielle love og restriktioner fra myndighedernes side. Vi er opflasket med myndighedskrav, og løsningen til fjernopkobling af medarbejdere fra hjemmet, som vi blandt andet tilbyder alle selskaberne i Novo Gruppen, er således sikret til mindste detalje, siger Bjarke Christensen.

Bjarke Christensen peger på, at man blandt andet har sikret den udbudte løsning ved at lægge sikkerhedsløsningerne helt ude ved brugerens hjemmeopkobling.

På den måde er man for eksempel sikret mod, at hackere sniger sig ind i netværket bag om ryggen på en intetanende, autoriseret bruger.

2.000 hjemmeopkoblinger

Tidligere benyttede Novo Nordisk IT og Novo Gruppen opkaldsforbindelser, når medarbejderne skulle have mulighed for hjemmearbejde. Men de er nu konverteret fra ISDN til ADSL.

Det medfører, at hvor kommunikationen før gik direkte fra brugerens pc til en modempulje hos Novo, går den i dag via en internet-udbyder, hvilket stiller øgede krav til sikkerheden.

Derfor har Novo valgt VPN (Virtuelt Privat Netværk), hvor data krypteres mellem brugerens hjem og serveren hos Novo.

Den valgte Cisco-løsning med opkobling via CyberCity giver da også brugerne mulighed for at bruge computeren til andet end hjemmearbejde, uden at det påvirker sikkerheden hos Novo.

I dag er der leveret 450 enheder, og interessen i koncernen er så stor, at man forventer at komme op på omkring 2.000 hjemmeopkoblinger inden for et års tid.

De er alle ved leveringen konfigureret med firewall for ikke at tilsidesætte sikkerheden, når medarbejderne fjernopkobler sig til Novo Gruppens netværk.

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworld

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S