Novo indfører sikre hjemmearbejdspladser

Novo Nordisk IT har udviklet en enkel og sikker løsning til hjemmearbejdspladser, så medarbejderne i Novo har fuld adgang til netværket hjemmefra via bredbånd. Novo Nordisk IT vil nu tilbyde deres løsning til andre virksomheder.

I medicinalvirksomheden Novo ønsker man at tilbyde medarbejderne en fleksibel arbejdsplads, hvor dagens arbejde kan udføres, uanset om man er hjemme eller på kontoret.

Derfor har Novo Nordisk IT, der leverer IT-løsninger til hele Novo Nordisk-koncernen udviklet et koncept for hjemmearbejdspladser, der både er sikkert og nemt at bruge.

? Vi har i forvejen en totalt standardiseret installation af alle vore pc?er. Det har været en forudsætning for, at vi kunne indføre den standardiserede løsning til hjemmearbejdspladserne. Og så er det en fordel, at vi bygger på standarder, siger funktionschef i Novo Nordisk IT, Bjarke Christensen.

Sikret til mindste detalje

Novo startede allerede for tre år siden med at lægge hele Novo Gruppens netværk over på standard IP- og webteknologi.

Det er Cisco, der er leverandør af netværksinfrastruktur til de løsninger, Novo Nordisk IT leverer til Novo Gruppen, men også de medicinalvirksomheder, som Novo Nordisk IT i øvrigt leverer løsninger til.

Novo Nordisk IT vil nu tilbyde deres løsning til andre virksomheder, så de også kan tilbyde sikre fleksible hjemmearbejdspladser, hvor krav om sikkerhed og eventuelle myndighedskrav er store.

? Vores kernekompetence ligger mere specifikt inden for IT-løsninger til reguleret industri ? altså producerende virksomheder, der er underlagt en lang række specielle love og restriktioner fra myndighedernes side. Vi er opflasket med myndighedskrav, og løsningen til fjernopkobling af medarbejdere fra hjemmet, som vi blandt andet tilbyder alle selskaberne i Novo Gruppen, er således sikret til mindste detalje, siger Bjarke Christensen.

Bjarke Christensen peger på, at man blandt andet har sikret den udbudte løsning ved at lægge sikkerhedsløsningerne helt ude ved brugerens hjemmeopkobling.

På den måde er man for eksempel sikret mod, at hackere sniger sig ind i netværket bag om ryggen på en intetanende, autoriseret bruger.

2.000 hjemmeopkoblinger

Tidligere benyttede Novo Nordisk IT og Novo Gruppen opkaldsforbindelser, når medarbejderne skulle have mulighed for hjemmearbejde. Men de er nu konverteret fra ISDN til ADSL.

Det medfører, at hvor kommunikationen før gik direkte fra brugerens pc til en modempulje hos Novo, går den i dag via en internet-udbyder, hvilket stiller øgede krav til sikkerheden.

Derfor har Novo valgt VPN (Virtuelt Privat Netværk), hvor data krypteres mellem brugerens hjem og serveren hos Novo.

Den valgte Cisco-løsning med opkobling via CyberCity giver da også brugerne mulighed for at bruge computeren til andet end hjemmearbejde, uden at det påvirker sikkerheden hos Novo.

I dag er der leveret 450 enheder, og interessen i koncernen er så stor, at man forventer at komme op på omkring 2.000 hjemmeopkoblinger inden for et års tid.

De er alle ved leveringen konfigureret med firewall for ikke at tilsidesætte sikkerheden, når medarbejderne fjernopkobler sig til Novo Gruppens netværk.

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworld

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos