Beredskab kalder på Tetra

Når det danske beredskab har holdt øvelse, lyder konklusionen typisk: Det meste gik godt, på nær kommunikationen. Hvis brandmænd, politi, Falck og andre skal i kontakt med hinanden, skal det ske på tværs af op til 160 forskellige frekvenser.

Midt i maj styrtede et Boeing 737 rutefly ned i et boligområde på Amager. Sådan skulle det i hvert fald se ud, da det danske beredskab skulle teste sine færdigheder i en krisesituation.

Meget gik godt, men på et område gik det galt - endnu engang: Kommunikationen spillede ikke mellem de mange forskellige beredskaber, der mødte frem til redningsarbejdet.

Redningsholdene møder op med hver deres kommunikationssystem, typisk analogt. I alt opererer politi, Falck og redningsberedskaber i Danmark med i alt 160 forskellige frekvenser, afslørede en optælling fra Beredskabsstyrelsen for et par år siden.

For at nå igennem til de rette personer i en fart er almindelige GSM-mobiltelefoner efterhånden også meget udbredt i beredskabet, til trods for at GSM-nettet er særdeles sårbart over for overbelastninger.

Flaskehals

Kommunikation er derfor altid en flaskehals, når en ulykke - eller blot en øvelse - indtræffer.

Fra virkelighedens barske verden er Roskilde-ulykken i 2000, hvor ni festivalgæster blev mast ihjel foran Orange Scene, et eksempel på, hvor galt det kan gå.

Redningsfolkene på tværs af forskellige beredskaber var henvist til at telefonere over det offentlige GSM-net, som brød fuldstændig sammen, da tusindvis af festivalgæster via deres egne mobiltelefoner forsøgte at komme i kontakt med hinanden og omverdenen.

I årevis har beredskabsfolk derfor efterspurgt et nyt system, der virker på tværs af de forskellige beredskaber.

Perfekt system

Løsningen hedder Tetra, lyder det fra beredskabsfolkene.

- Tetra er det perfekte radiokommunikationssystem set med vores øjne. Vi vil gerne have det - jo før, jo bedre, siger kommitteret brandchef Niels Kristoffersen, Gentofte Brandvæsen.

Han sidder også i spidsen for det udvalg i Foreningen af Kommunale Beredskabschefer, der beskæftiger sig med radiokommunikation.

Niels Kristoffersen mener, at man i Danmark har grebet Tetra helt forkert an:

- Fra myndighedernes side har der fra starten været den misforståelse, at Tetra var noget, man skulle tjene penge på, ligesom med mobiltelefoni, siger Niels Kristoffersen og hentyder til de to licenser, der blev solgt sidste år til Tetranet og T-Cell.

- Man skulle hellere se på, at beredskabet herhjemme ville få et betydeligt bedre kommunikationssystem. Økonomien i Tetra er ikke så forskellig fra det analoge system og er derfor ikke det mest interessante at diskutere, siger Niels Kristoffersen.

Han fremhæver, at et digitalt Tetra-system blandt andet vil gøre det mere effektivt at dokumentere navne, adresser og andet efter en afsluttet opgave, fordi mange af oplysningerne automatisk vil ligge i systemet.

Skal analysere behov

Niels Kristoffersen beklager, at stort set alle øvelser ender med en tommelfinger nedad for kommunikationen. Det, sammen med de mange rapporter, der er udarbejdet op igennem 1990'erne, peger ifølge brandchefen i én retning:

- Det burde være logik for burhøns, at vi har behov for et fælles radiokommunikationssystem, og det er lige præcis det, Tetra egner sig til, siger han.

- Alligevel nedsætter man en arbejdsgruppe, som ikke engang skal tage stilling til, hvilket kommunikationssystem, vi fremover skal satse på, men alene skal forholde sig til, om der er behov for et nyt system.

Han frygter, at arbejdsgruppen, der er nedsat på tværs af en håndfuld ministerier og styrelser, ender med at sylte Tetra på ubestemt tid.

- Det er jo muligvis meget fristende for embedsmændene at sige, at det nuværende system egentlig fungerer meget godt, siger Niels Kristoffersen og frygter, at der skal lig på bordet, før politikerne får øjnene op for problemerne med kommunikationssystemet.

Ikke klar til EU-formandskab

Arbejdsgruppen, der skal analysere beredskabernes behov, skal have en rapport klar ved udgangen af september i år.

Konsortiet Tetranet, der har fået en Tetra-licens med særlige forpligtelser over for nød- og beredskabet, tilbød oprindeligt at udbygge netværket, så det var klar til det danske EU-formandskab, der går i luften 1. juli.

Udsigten til optøjer i Københavns gader ville være en oplagt debut for det nye system, når politi, brandvæsen og Falck skal kommunikere indbyrdes, men det er for sent nu, melder både Niels Kristoffersen og Tetranet, der har Motorola med bag roret.

Læs også: Staten svigter Tetra-udbydere.

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-projektleder til PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS