Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.066 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Ukraine finder avanceret amerikansk AI-komponent i russisk krydsermissil

Nedstyrtet russisk krydsermissil styret af amerikansk AI-chip.

17. august 2026 kl. 09.02 | læs »

Tidlig investering er blevet 100-doblet: Her er de største investorer i SpaceX lige nu

Alphabets tidlige satsning på Elon Musks SpaceX har i den grad kastet af sig.

17. august 2026 kl. 08.02 | læs »

Opkøb på vej: Kan blive et af historiens største opkøb af et software-selskab

Der forhandles om det, der kan blive et af de største software-opkøb i verdenshistorien.

17. august 2026 kl. 07.14 | læs »

Blot få danske datacentre udnytter deres overskudsvarme

Kun få af de mange danske datacentre udnytter aktivt overskudsvarmen, som de producerer.

17. august 2026 kl. 06.33 | læs »

Morgen-briefing: Krak under tvangsopløsning / Amazon-stifter Jeff Bezos med til at købe en tredjedel af Liverpool FC / Googles hurtigst voksende løsning nogensinde

Krak under tvangsopløsning. Amazon-stifter Jeff Bezos med til at købe en tredjedel af fodboldklubben Liverpool. Googles hurtigst voksende løsning nogensinde. Fransk domstol siger nej til SoMe-forbud for unge. Kommune inviterer til borgermøde om datacenter. AI bag hvert fjerde databrud.

17. august 2026 kl. 06.02 | læs »

Humac i alvorlige problemer efter kæmpe-underskud - lukker alle danske butikker i redningsforsøg

Den danske Apple-forhandler Humac lukker alle butikker og kæmper for at overleve.

14. august 2026 kl. 11.43 | læs »

Styrtdykker: Nye rivaler presser OpenAI og Anthropic ud i heftig priskrig - sænker AI-priser markant

De store AI-leverandører har sænket priserne med næsten 25 procent på en måned. De presses af prisbillige konkurrenter, som går til markedet med open source-lignende ideer.

14. august 2026 kl. 10.43 | læs »

Pas på: Chrome oversvømmes af farlige browser-udvidelser - efterligner Proton, NordVPN og mange andre

Chrome oversvømmes af mange hundrede falske extensions, som til forveksling ligner kendte og meget udbredte extensions.

13. august 2026 kl. 13.03 | læs »

Om to måneder sker det: Efter ekstrem vækst sættes mål for børsnotering af Anthropic - så meget kan selskabet blive værd

Anthropic sigter efter at gå på børsen om to måneder, og sigtekornet er sat højt.

13. august 2026 kl. 12.17 | læs »

Blot få måneder efter seneste fyringsrunde gør pressede Oracle klar til nye fyringer

Gælds-pressede Oracle gør klar til at ny stor fyringsrunde.

13. august 2026 kl. 10.01 | læs »