Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.985 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Firmaerne er tavse, men Trump afslører: Apple og Intel skal designe og producere chip sammen

Mens selskaberne er tavse, meddeler Donald Trump, at Apple og Intel går sammen om at designe og producere chips.

18. juni 2026 kl. 12.45 | læs »

En af verdens største har fået nok af Broadcom: Sætter VMware på porten efter pludselige prisstigninger på 175 procent

Efter prisstigninger på op til 175 procent, klager og retssager er bægeret nu fyldt for en af verdens største selskaber inden for sit felt.

18. juni 2026 kl. 09.45 | læs »

Udskyder: På disse datoer træder vigtige AI-love nu i kraft for danske virksomheder

EU-Parlamentet udskyder de datoer, hvor vigtige dele af EU's store AI-love skal træde i kraft. Se her, hvornår de nye love nu bliver gældende.

18. juni 2026 kl. 07.30 | læs »

Efterretningstjenester dropper omstridte Palantir: Køber europæisk løsning i stedet

Fransk efterretningstjeneste sætter amerikanske Palantir på porten.

17. juni 2026 kl. 14.50 | læs »

Dine kommende Apple AirPods får indbygget kameraer: Derfor vil Apple filme fra dine øregange

Inden længe kan det være, at du kommer til at gå rundt med kameraer i dine ører. Se her, hvad Apples ide er.

17. juni 2026 kl. 11.56 | læs »

Her er Folketingets nye udvalg for digitalisering: Se navnene på alle medlemmerne

Folketinget er klar med sit nye udvalg for digitalisering, som kommer til at spille en central rolle i de kommende års it-udvikling i Danmark.

17. juni 2026 kl. 09.41 | læs »

Efter forbud mod Mythos 5 og Fable 5: EU og USA forhandler om særlig ordning, der skal åbne for brugen - men bekymringerne ulmer

EU og USA drøfter muligheder for en særlig ordning, der skal gøre det muligt at anvende de mest avancerede amerikanske AI-modeller trods amerikansk forbud.

17. juni 2026 kl. 08.13 | læs »

Få dage efter børsnotering: SpaceX køber blot fire år gammelt AI-firma for 395 milliarder kroner

Blot få dage efter sin børsnotering underskriver SpaceX købskontrakt på blot fire år gammelt AI-firma. Pris: Svimlende 395 milliarder kroner.

16. juni 2026 kl. 14.35 | læs »

Datacentres strømforbrug eksploderer: Står til at stige med tre gange Danmarks samlede el-forbrug inden nytår

Datacentrenes strømforbrug stiger med eksplosiv fart. Alene i 2026 vil datacentrenes strøm-forbrug stige tre gange så meget, som hele Danmark samlet set bruger på et år.

16. juni 2026 kl. 13.36 | læs »

I denne kunstige by øver politifolk sig på at håndtere cyberangreb: Sådan fungerer det

Amerikansk politi har bygget en kunstig by fuldt udstyret med tankstation, supermarked, gader og sygehus for at kunne øve sig på cyberangreb. Tag med på besøg i attrap-byen.

16. juni 2026 kl. 11.03 | læs »