Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.924 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Banedanmark skriver kontrakt på flere hundrede millioner kroner med dansk it-firma

Ny rammeaftale på 400 millioner kroner sikrer Banedanmark adgang til rådgivere og it-konsulenter.

07. maj 2026 kl. 14.21 | læs »

41 år gammelt dansk it-firma fusionerer med hollandsk it-firma

Unik System Design fusionerer med hollandsk it-selskab med 300 medarbejdere. Topchef Jens Find får ny titel.

07. maj 2026 kl. 11.29 | læs »

Columbus' omsætning og indtjening falder: Kæmper for at få gang i forretningen

Columbus' indtjening er på et år faldet med 64 procent, mens omsætningen er faldet med fire procent.

07. maj 2026 kl. 10.03 | læs »

Nationalbanken nødt til at tegne million-kontrakt med Microsoft: Har ikke andre muligheder

Danmarks Nationalbank har ikke andre muligheder end at lægge millioner af kroner på bordet til Microsoft.

06. maj 2026 kl. 12.58 | læs »

Har været en del af det danske it-marked i 14 år: I dag forsvinder Crayon-navnet fra Danmark

Crayon med 130 medarbejdere og milliardomsætning i Danmark forsvinder fra det danske marked, når selskabet nu skifter navn.

06. maj 2026 kl. 11.05 | læs »

Netcompany buldrer frem: Runder nu snart 10.000 medarbejdere - har kæmpe forventninger til AI

Netcompany har væsentlig fremgang på alle nøgletal. Antallet af medarbejdere nærmer sig nu 10.000. "Det er begyndelsen på en ny æra," lyder det fra selskabet.

06. maj 2026 kl. 08.22 | læs »

Åbner for milliard-indkøb af datacenter-løsninger til det offentlige

SKI søger leverandører af servere og storage-løsninger til ny kæmpe-aftale, som kommer til at strække sig helt frem til 2051.

05. maj 2026 kl. 12.39 | læs »

EU opfordrer alle medlemslande til at droppe netværks-udstyr fra to kinesiske producenter

EU fraråder af sikkerhedsmæssige årsager al brug af netværks-udstyr fra to kinesiske selskaber.

04. maj 2026 kl. 14.58 | læs »

Gartner er selv overrasket: VMware er blevet så dyr, at det nu kan være billigere at skifte til mainframe

Broadcom har efter sit køb af VMware hævet priserne så meget, at der nu kan spares penge på at flytte sine VMware-installationer over på mainframe, konkluderer Gartner.

04. maj 2026 kl. 13.45 | læs »

Overskud næsten halveret for milliard-forretningen Hewlett-Packard Enterprise i Danmark: Dykker med mere end 54 procent

Hewlett Packards danske omsætning nærmer sig halvanden milliarder kroner. Alligevel er overskuddet blevet halveret i løbet af det seneste år.

04. maj 2026 kl. 12.01 | læs »