Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.907 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Cyberkriminelle kan have haft adgang til data om 200.000 danskere i hovedstadsområdet

Op mod hver femte af energiselskabet Hofors kunder kan have fået deres personlige data eksponeret for cyberkriminelle og andre.

01. maj 2026 kl. 05.42 | læs »

Prisen er eksploderet efter ballade: Så meget skal kineserne nu betale for en Nvidia B300-server

Told, amerikansk handelskrig og meget høj efterspørgsel har fået prisen på Nvidia-udstyr til at eksplodere i Kina. Se hvor meget Nvidias rtop-server nu koster i Kina.

30. april 2026 kl. 12.55 | læs »

Brandvarme regnskaber fra Microsoft, Google, Meta og Amazon: Her er de vigtigste signaler

Microsoft, Google, Meta og Amazon har inden for få minutter præsenteret deres nye kvartals-regnskaber. Her er de vigtigste signaler.

30. april 2026 kl. 11.57 | læs »

Tre af Folketingets 13 partier vil have datacentre placeret bagerst i strøm-køen

Tre ud af Folketingets 13 partier vil have datacentre placeret bagerst i den pressede danske strøm-kø.

30. april 2026 kl. 09.03 | læs »

Pludselig er Amazon en af verdens største chip-producenter: Forretningen har udviklet sig eksplosivt

Amazons hjemmelavede chip går som varmt brød i markedet. Selskabets chipforretning vokser med mere end 100 procent om året.

30. april 2026 kl. 07.44 | læs »

Toprådgiver: Særligt element i den offentlige sektor står i vejen for kunstig intelligens i Danmark

Det offentliges dybe frygt for at begå fejl og tage ansvar for fejl er en kæmpe stopklods, når det handler om at få værdi og gavn ud af kunstig intelligens, mener toprådgiveren Bent Dalager.

30. april 2026 kl. 07.10 | læs »

Pengene vælter ud af selskabet bag Danmarks nye supercomputer: Har tabt næsten en kvart milliard kroner på et år

Selskabet bag Danmarks store supercomputer lander stort underskud. Og det er der gode grunde til, mener selskabet.

30. april 2026 kl. 06.30 | læs »

Morgen-briefing: Digital Hub indsætter ny direktør / Elon Musks løn bliver koblet direkte op på kolonisering af Mars / Mjølner Informatics lander overskud på 13,2 millioner kroner

Digital Hub indsætter ny direktør. Elon Musks løn bliver koblet direkte op på kolonisering af Mars. Mjølner Informatics lander overskud på 13,2 millioner kroner. Cbrain går tilbage. Knowit-topchef fratræder efter 15 år.

30. april 2026 kl. 05.58 | læs »

Sådan løser Oracle problemerne med at sikre nok energi til sine AI-datacentre: Går nye veje

Oracle tager utraditionelle metoder i brug for at sikre, at selskabets store AI-datacentre altid har nok energi.

29. april 2026 kl. 11.02 | læs »

Så mange sager om digital kriminalitet har dansk politi henlagt i 2025

Politiet henlagde i 2025 næsten 34.000 sager om digitale forbrydelser.

29. april 2026 kl. 08.16 | læs »