Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.155 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Første europæiske super-chip klar til Europas stærkeste supercomputer

Europas stærste supercomputer har hidtil været helt bygget op omkring amerikanske CPU'er. Nu er de første europæiske chip klar til maskinen.

24. september 2026 kl. 13.30 | læs »

Meta vil have dig til at tale til denne lille AI-enhed, som du skal bære om halsen

Meta er klar med en lille nøgle, der skal blive indgangen til selskabets nye AI-assistent Muse.

24. september 2026 kl. 08.33 | læs »

Verdensberømt hacker-gruppe stærkt fortørnet over udmelding fra politiet: Hacker politiets systemer som hævn

Den kendte og frygtede hackergruppe ShinyHunters har hacket det amerikanske forbunds-politi FBI og lænset systemerne for 2 TB data om medarbejderne.

24. september 2026 kl. 07.38 | læs »

Gør klar til at sælge nordjyske netIP efter blot fire år som ejer: Så høj kan salgsprisen blive

I al stilhed er kapitalfonden Adelis gået i gang med at forberede et salg af nordjyske netIP, som kan gå hen og blive særdeles indbringende handel.

24. september 2026 kl. 06.46 | læs »

Morgen-briefing: Bankdata-profil ny næstformand i Rådet for Digital Sikkerhed / Microsoft klar med dialogplan for naboer til danske datacentre / Ansatte: AI giver os flere opgaver i det skjulte

Bankdata-profil ny næstformand i Rådet for Digital Sikkerhed. Microsoft klar med dialogplan for naboer til danske datacentre. Ansatte: AI giver os flere opgaver i det skjulte. Bang & Olufsen i tæt samarbejde med Motorola.

24. september 2026 kl. 06.02 | læs »

Google klar med efterfølgeren til Chromebook: Her er de nye Googlebooks

Google er klar med de første fem modeller af det nye Googlebook-format, som afløser Chromebook.

23. september 2026 kl. 12.40 | læs »

Kinesisk it-gigant gør klar til at bygge masser af AI-datacentre i Europa

Alibaba vil inden for det kommende års tid i gang med at opføre datacentre i en række europæiske lande.

23. september 2026 kl. 08.04 | læs »

Tidligere chef i Google: Vi er i gang med at begå samme fejl med AI, som vi begik med sociale medier

Vi er godt i gang med at begå den samme fejl, som vi begik, da sociale medier begyndte at brede sig. Og det kan igen få alvorlige konsekvenser for vores børn, advarer tidligere Google-topchef.

23. september 2026 kl. 07.30 | læs »

Her er Apples helt nye Mac-computere: Kan køre tunge AI-opgaver på dit hjemmekontor - uden at brænde tokens af

Apple er klar med nye desktop-computere, som er så stærke, at de kan køre tunge AI-opgaver lokalt - helt uden at brænde tokens af.

23. september 2026 kl. 06.51 | læs »

Morgen-briefing: Myndighed kigger nærmere på salg af BEC / Danske telebranches omsætning vokser / Skal betale efter stort hackerangreb

Myndighed kigger nærmere på salg af BEC. Danske telebranches omsætning vokser. Skal betale efter stort hackerangreb. Tre ud af fire amerikanere er bekymrede over AI

23. september 2026 kl. 05.58 | læs »