Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.256 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Han bliver Bankdatas nye næstkommanderende

27. oktober 2026 kl. 10.11 | læs »

Holland vil fjerne hver sjette statslige embedsmand: Vil bruge AI i stedet - kan spare milliarder af kroner

Holland vil skille sig af med 25.000 statsligt ansatte embedsfolk inden for de kommende år.

27. oktober 2026 kl. 09.00 | læs »

Hver fjerde Microsoft-ansatte i verden får tilbuddet: Men ingen i Danmark

Ingen af Microsofts medarbejdere i Danmark får tilbuddet om at blive del af mægtig reduktions-pakke.

27. oktober 2026 kl. 07.57 | læs »

Morgen-briefing: Microsoft gør klar til at skille sig af med hver fjerde medarbejder / Københavns Universitet ramt af cyberangreb for anden gang på få dage: Lukker flere systemer ned

Microsoft gør klar til at skille sig af med hver fjerde medarbejder. Københavns Universitet ramt af cyberangreb for anden gang på få dage: Lukker flere systemer ned. Bange for sin egen udvikling: Anthropic har sat næste generations AI-model helt i stå

27. oktober 2026 kl. 07.30 | læs »

Bange for sin egen udvikling: Anthropic har sat næste generations AI-model helt i stå

Bekymring for manglende kontrol har fået Anthropic til at sætte udviklingen af næste generations AI-model helt i stå i en måned.

27. oktober 2026 kl. 07.26 | læs »

Microsoft gør klar til at skille sig af med hver fjerde medarbejder

Microsoft gør klar til den største reduktion af medarbejderstaben i selskabets historie.

27. oktober 2026 kl. 07.09 | læs »

Københavns Universitet ramt af cyberangreb for anden gang på få dage: Lukker flere systemer ned

Københavns Universitet lukker akut systemer ned efter, at universitetet er blevet hacket for anden gang på få dage.

27. oktober 2026 kl. 06.49 | læs »

3 ramt af cyberangreb: Dine persondata kan være lækket

Mobilselskabet 3 advarer sine kunder om læk af data efter cyberangreb.

26. oktober 2026 kl. 14.33 | læs »