Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.043 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Sun forbereder sagsanlæg mod Microsoft

Sun vil trække Microsoft i retten. Sun mener, at Microsoft misbruger sit monopol til at blokere for Suns Java, som de to selskaber tidligere har haft retstvister om.

08. februar 2002 kl. 12.34 | læs »

Columbus: Vi har intet at skjule

Columbus IT Partner har intet problem med at få sin IT-aftale med Farum Kommune kulegravet. Aftalen er helt normal og dokumenteret begge veje. Vi tager det stille og roligt, siger Columbus-direktør.

07. februar 2002 kl. 16.36 | læs »

Brixtoftes Columbus-aftale skal kulegraves

Med mistanken om lusk som ballast vil byrådet i Farum have kulegravet alle aftaler, som den skandaleramte borgmester Peter Brixtofte har indgået. Kulegravningen inkluderer aftalen med Columbus IT Partner, der har leveret kommunens nye IT-system.

07. februar 2002 kl. 15.10 | læs »

Kommuner holder net-auktioner over syge

Med et nyt netsystem kan kommunerne holde auktion over patienterne, så speciallæger kan byde ind på en behandling. Systemet giver kommunerne mulighed for at finde den billigste og hurtigste læge. Speciallægerne er positive.

06. februar 2002 kl. 13.53 | læs »

Gratis piratfilm spredes gennem hul i loven

Et taiwansk selskab er begyndt at tilbyde prisbillig streaming af spillefilm over nettet. Selskabet udnytter et hul i lovgivningen, der i princippet gør tjenesten fuldstændig lovlig. Herhjemme bryder jura-eksperter hovederne med, om tjenesten er lovlig i følge dansk lovgivning.

06. februar 2002 kl. 10.10 | læs »

Hvor privat skal din e-mail være?

I en ny pjece kan arbejdsgivere og andre hente inspiration til at få formuleret en politik for medarbejdernes brug af e-mail og internet i arbejdstiden. IT-sikkerhedsrådet, der står bag pjecen, finder det afgørende, at arbejdspladserne forholder sig aktivt til emnet.

25. januar 2002 kl. 12.47 | læs »

Sander: IT-superstyrelse bliver i København

Helge Sander vender tommelfingeren nedad til Århus og Aalborg. Hans nye superstyrelse for IT og tele kommer til at ligge i København. En flytning vil tage for lang tid og være for bøvlet, og styrelsen skal i gang med det samme, mener Sander. Skuffelse i Århus og Aalborg.

24. januar 2002 kl. 16.07 | læs »

Microchip-implantater på vej

Et amerikansk lægeteam er langt fremme med udviklingen af en mikrochip, der indopereret i patienter skal aflæse kroppens data, som lægerne derefter kan scanne. Systemet vil kunne spare sygehusene for massive omkostninger.<br>

24. januar 2002 kl. 12.14 | læs »

Aalborg vil have superstyrelse

Aalborg lægger nu billet ind på den nye superstyrelse for IT og tele. Området er perfekt og satser i forvejen intensivt på IT og tele med blandt andet Det Digitale Nordjylland, mener nordjyderne. Helge Sander er positivt indstillet.

23. januar 2002 kl. 15.34 | læs »

Dansk IT-sikkerhed halter

Danske virksomheder og offentlige myndigheder har store IT-sikkerhedsproblemer. Især virus og data-afbrydelser volder problemer. Sikkerhedsindsatsen skal styrkes ved, at staten blander sig mere, mener IT-sikkerhedsrådet. Vidensminister Helge Sander støtter op om mere sikkerhed.

22. januar 2002 kl. 14.56 | læs »