Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.277 artikler på Computerworld

Dan Jensen

AI som trussel: USA vil have fælles advarsels-system med Kina

USA vil indføre et fælles advarsels-system med Kina, som aktiveres, hvis AI-systemer kommer til at true national sikkerhed.

21. september 2026 kl. 06.51 | læs »

Første kendte udfald af Googles AI: Gemini har hacket tre selskaber

AI-angreb er tidligere sket for flere af de andre store AI-selskaber, men ikke tidligere for Google.

21. september 2026 kl. 06.16 | læs »

Morgen-briefing: Tre vigtige signaler om AI i dansk erhvervsliv / Trump vil udnævne 'AI-zar' / Sidste frist for ansøgninger til Bredbåndspuljen

Tre vigtige signaler om AI i dansk erhvervsliv. Trump vil udnævne 'AI-zar'. Sidste frist for ansøgninger til Bredbåndspuljen. Californien vil indføre 'kill switch' for AI. Danmark giver millioner til bedre satellit-internet i Grønland.

21. september 2026 kl. 05.57 | læs »

Søger afløser til Atea: Nationalbanken vil skrive ny it-kontrakt til mere end en kvart milliard kroner

Nationalbanken kører kanonerne i stilling til ny kæmpe it-aftale til mere end en kvart milliard kroner.

18. september 2026 kl. 13.31 | læs »

Blev etableret for en måned siden af kendte AI-folk: Er allerede nu 25 milliarder kroner værd

Blot en måned efter etableringen står AI-selskab stiftet af nogle af verdens bedste AI-folk overfor en værdifastsættelse til 25 milliarder kroner.

18. september 2026 kl. 11.30 | læs »

Har 30.000 AI-agenter kørende døgnet rundt: Så stor en del af Anthropics AI-kode bliver allerede i dag skrevet af AI

En stor del af den AI-kode, som Anthropic hver dag skriver, bliver i dag skabt af AI-løsningen Claude.

18. september 2026 kl. 10.16 | læs »

"Det er som om, at vi stod i en helt anden tidsalder i marts." Læs Computerworlds store tema-nummer om cloud og AI

Pludselig kan alle bygge it-systemer, rekrutteringsfirmaerne flytter hastigt deres fokus, CIO'ernes job forandrer sig, og teknologi-udbuddet er under hastig forandring. AI er godt i gang med at forandre alt omkring os.

18. september 2026 kl. 09.00 | læs »

Ramt af kæmpe-nedbrud: Derfor gik Salesforce ned i syv timer - kom først op igen for få timer siden

Salesforce ramt af kæmpe-nedbrud, der varede mere end syv timer, inden systemerne igen kom i luften for få timer siden.

17. september 2026 kl. 13.52 | læs »

Samlet pris for dansk it-projekt med Netcompany som leverandør runder en milliard kroner

De samlede udgifter for det stærkt forsinkede danske it-system til toldbehandling er opgjort.

17. september 2026 kl. 13.03 | læs »

Så meget kommer kæmpe opgradering af Forsvarets SAP-system til at koste

Tvungen opgradering af det SAP-baserede DeMars-system kommer til at koste Forsvaret mere end en halv milliard kroner.

17. september 2026 kl. 10.45 | læs »