Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.824 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Her er vinderne af nationalbankens kæmpe konsulent-udbud til en kvart milliard kroner

10 danske selskaber får del i Danmarks Nationalbanks kæmpe it-rammeaftale til en kvart milliard kroner. Et af selskaberne får mulighed for at sætte sig på mere end 80 procent af rammebeløbet.

06. januar 2023 kl. 13.27 | læs »

OpenAI forhandler om frasalg efter lancering af revolutionerende ChatGPT: Er nu blandt de mest værdifulde startups i USA

Selskabet bag den revolutionerende AI ChatGPT forhandler om frasalg. Startuppen står til at blive værdifastsat til enorme 208 milliarder kroner, hvilket vil gøre selskabet til en af de mest værdifulde startups i USA.

06. januar 2023 kl. 10.39 | læs »

Folketinget klar med sit første digitaliserings-udvalg nogensinde: Her er medlemmerne - skal behandle alle lovforslag på området

Folketinget etablerer torsdag et stående udvalg for Digitalisering og it, som får til opgave at føre kontrol med digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) og behandle samtlige lovforslag på digitaliserings- og it-området - blandt andet om databeskyttelse og digitalisering. Se medlemmerne af det nye udvalg her.

05. januar 2023 kl. 10.38 | læs »

SKI åbner for salg af private selskabers brugte pc'er og telefoner til offentlige organisationer

Den offentlige sektor vil til sommer kunne købe private selskabers aflagte it-udstyr via stor aftale, som SKI er på trapperne med.

05. januar 2023 kl. 08.48 | læs »

Efter år med stigende cloud-omkostninger: Nu siger CIO'erne stop - og det rammer Microsoft og Amazon

CIO’er verden over er godt i gang med at reducere deres omkostninger på cloud efter år med stigende udgifter. Reduktionerne presser Microsoft, Amazon og Google.

04. januar 2023 kl. 09.00 | læs »

3-topchef Morten Christiansen: Et af de tre mobilnetværk i Danmark bør sløjfes

Et af de tre mobilnetværk i Danmark bør sløjfes, for vi ville sagtens kunne nøjes med to, mener Morten Christiansen, administrerende direktør for Danmarks tredjestørste mobilselskab, 3.

03. januar 2023 kl. 08.31 | læs »

Nilfisk klar med ny CIO: Fransk topprofil i spidsen for ambitiøs satsning

Nilfisk er klar med ny CIO, som kommer til at spille en central rolle i selskabets ambitiøse planer for de kommende år.

02. januar 2023 kl. 13.50 | læs »

Microsoft vil aflive en lang række produkter i 2023: Disse løsninger skal du sige farvel til

Microsoft sender en lang række løsninger til de evige jagtmarker i 2023. De første når til vejs ende allerede i løbet af den kommende uges tid. Se de løsninger, som du skal sige farvel til - og hvornår Microsoft vil pensionere dem i årets løb.

02. januar 2023 kl. 09.00 | læs »

Fik du læst dem? Disse Computerworld-artikler vakte mest opsigt i 2022

Nogle af Danmarks værste it-brands, alternativer til WeShare, og Martin Thorborgs opgør med løn. Læs eller genlæs de mest læste artikler på cw.dk i 2022.

30. december 2022 kl. 12.37 | læs »

Chipkrisen er slut: Nu bugner lagrene - og priserne styrtdykker

Efter måneder med faldende salg af elektronik, er chip-producenternes lagre proppet til randen med chip. Flere begynder at drosle ned for produktionen.

30. december 2022 kl. 10.48 | læs »