Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.783 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Elon Musk på trapperne med verdenshistoriens største rumfartøj: Skal bane vejen for gigantisk børsnotering

SpaceX er på trapperne med rumfartøjet Starship, der bliver det største fartøj, der nogensinde er blevet sendt i rummet.

3. marts 2026 kl. 12.42 | læs »

Følger trop efter opgør med Trump: Store amerikanske ministerier sætter Anthropic på porten - dropper Claude

Store amerikanske ministerier følger trop efter Pentagon og opsiger alle aftaler med Anthropic, som Trump har kaldt for 'yderligtgående venstre-orienteret,' efter selskabet har nægtet Pentagon lov til at anvende AI-løsningen Claude til bestemte militære formål.

3. marts 2026 kl. 11.15 | læs »

SAP reorganiserer og vil justere sin produktportefølje: "Vi er nødt til at transformere SAP fra den ene ende til den anden"

SAP's topchef Christian Klein er på vej med omorganisering af selskabet. "Vi er igen nødt til at transformere SAP fra den ene ende til den anden."

2. marts 2026 kl. 15.04 | læs »

OpenAI forlanger bedre performance og højere hastighed: Nu er Nvidia på trapperne med ny AI-chip

Nvidia ventes at løfte sløret for en ny super-chip til AI-brug om få uger.

2. marts 2026 kl. 13.17 | læs »

Vigtig dansk AI-lov skrottes blot få dage efter den blev offentlig kendt

Lovudkast til ny dansk lov om det offentliges anvendelse af AI skrottes med omgående virkning.

2. marts 2026 kl. 11.03 | læs »

Læs hele Computerworlds store magasin om offentlig it: Store ændringer er på vej

Offentlig it: SKI skruer efter 'et sindssygt' arbejde med at gennemgå tusindvis af produkter fra mere end 500 leverandører markant op for sit fokus på sikkerhed. Det får betydning for store dele af den offentlige sektor.

27. februar 2026 kl. 12.38 | læs »

Jeff Bezos og hans stenrige venner gør klar til at opkøbe industri-virksomheder, der bliver kørt bagud af AI

Jeff Bezos AI-selskab Project Prometheus er i gang med at rejse milliarder af kroner, som skal anvendes til opkøb af industri-virksomheder, der rammes af AI.

27. februar 2026 kl. 11.55 | læs »

Vinder DR-kontrakt i million-klassen for næsen af rivalerne Dustin og Ed

En af Danmarks store leverandører fortsætter i de kommende år storleverandør af it-udstyr til DR. Selskabet render med aftalen foran næsen på to af sine rivaler, Dustin og Ed, der intet får.

27. februar 2026 kl. 11.11 | læs »

Google er i al stilhed ved at stramme grebet om Android: Store open source-organisationer dybt bekymrede

En række af verdens kendte open source-organisationer langer ud efter Google, som de mener er godt i gang med skade Android.

26. februar 2026 kl. 14.06 | læs »

Netcompany indsætter sin egen topchef efter milliardopkøb af SDC: SDC-direktør Torben Finnemann fratræder

Otte måneder efter Netcompanys overtagelse af bankcentralen SDC, fratræder topchef Torben Finnemann. Han afløses nu af Netcompany-veteran.

26. februar 2026 kl. 13.15 | læs »