Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.924 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Brancherygter: I dag løfter Apple sløret for iPhone

Apple-fans og mobil-branchen venter i spænding på Apple-topchefen Steve Jobs indlæg på MacWorld-messen tirsdag. Steve Jobs ventes nemlig at løfte sløret for Apples længe ventede mobiltelefon.

09. januar 2007 kl. 10.51 | læs »

Google kåret som USA's bedste arbejdsplads

Med gratis gourmet-måltider, spa-bad, massage og værkstedhjælp til bilen sikrer Google sig pladsen som USA's bedste arbejdsplads.

09. januar 2007 kl. 09.31 | læs »

Harddisk-kæmper: Flash er vejen frem

Fem af verdens største harddisk-producenter forener kræfterne for at slå på tromme for hybrid-apparater, der udnytter flash-teknologiens herligheder til at sætte skub i yde-evnen.

04. januar 2007 kl. 11.43 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Trådløst internet i udlejningsbiler. Danmark er EU's førende pc-nation. Den bærbare holder i en måned uden opladning.

04. januar 2007 kl. 10.58 | læs »

Merlin vil kun sælge mobil-produkter fra Telia

Butikskæden Merlin har indgået en ekslusiv-aftale med Telia. Aftalen betyder, at Merlin rydder hylderne for konkurrenternes produkter og fremover udelukkende vil sælge Telia-produkter

04. januar 2007 kl. 10.14 | læs »

U-lands-pc får special-designet grænseflade

Fire figur-ikoner kommer til at udgøre grundlaget for den special-udviklede open source brugergrænse-flade, der kommer til at ligge på Nicholas Negropontes ulands-pc. Super intuitivt og super brugervenligt, lyder kodeordene.

04. januar 2007 kl. 09.25 | læs »

It-omsætning i Asien vil nå 760 mia. i 2007

Væksten på det asiatiske it-marked vil fortsætte med stormskridt i 2007. Kina og Indien bliver drivakslerne for hele regionen. I Indiens ventes vækstrater på op til 23 procent.

04. januar 2007 kl. 08.46 | læs »

Aktionærer vil bruge Apple-rapport mod Jobs

En gruppe Apple-aktionærer vil anvende ny rapport fra Apple i deres sagsanlæg mod Apples topchefer. Aktionærerne er utilfredse med topcheferne involvering i selskabets ulovlige baguddateringer af aktieoptioner.

04. januar 2007 kl. 08.14 | læs »

Torsdagens aviser om it

Sidste kapitel indledt i Riskær-sag. EU-kritik af gamle tal i danske telerapporter.

04. januar 2007 kl. 07.42 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Ingeniørforening: It-firmaer mangler ingeniører. Dansk IT bag 20. sikkerhedskonference. IDC: Ip-applikationer bliver næste bølge. Munk IT køber afdeling af NaviCom.

03. januar 2007 kl. 16.29 | læs »