Kasper Villum Jensen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Kasper's LinkedIn profil

5.403 artikler på Computerworld

Kasper Villum Jensen

Flickr finder de mest fotograferede seværdigheder i verden

33 millioner billeder på Flickr er blevet analyseret for at finde frem til de mest fotograferede byer og seværdigheder. Se hitlisterne her.

28. april 2009 kl. 11.00 | læs »

Skal Joost sælges?

Rygterne svirer. Er Joost på vej mod et tvunget salg?

28. april 2009 kl. 09.04 | læs »

Folkeskole-elever hackede læreren

Utålmodige elever på skole i Helsingør skaffede sig ulovlig adgang til skolens intranet.

28. april 2009 kl. 07.30 | læs »

Dilbert: Føle-ledelse er vejen frem

Lad dine medarbejdere lægge hjernen på hylden og lade deres følelser få frit løb. Læs dagens Dilbert.

27. april 2009 kl. 16.09 | læs »

Folkeskole-elever "hackede" læreren

Utålmodige elever på skole i Helsingør skaffede sig ulovlig adgang til skolens intranet.

27. april 2009 kl. 15.33 | læs »

Svenskere: Google skal også dømmes

To svenskere har anmeldt Google for krænkelse af ophavsrettigheder. Anmelderne vil have søgegiganten i retten for de samme anklager, der kan sende Pirate Bay-stiftere bag tremmer.

27. april 2009 kl. 15.06 | læs »

Estland bygger cyber-motorvej

Den estiske regering har besluttet at bruge tre milliarder på at opbygge højhastighedsnet i hele landet.

27. april 2009 kl. 12.46 | læs »

FBI: Conficker-hysteri er løbet af sporet

Efterforskerne hos FBI mener, at virakken om Conficker-ormen har fjernet fokus fra andre og mere alvorlige it-trusler.

27. april 2009 kl. 12.09 | læs »

Secunia får ros på sikkerhedskonferncen RSA

Danske Secunia nyder i øjeblikket respekt i USA. Amerikanerne er imponerede over, at et dansk firma med begrænsede midler kan gnubbe skuldre med amerikanske it-håb med millionstøtte i ryggen.

27. april 2009 kl. 10.43 | læs »

ComOFF: Hvad kommer efter Twitter?

I øjeblikket nyder Twitter voldsom opmærksomhed. Men hvad kommer efter mikroblogging-fænomenet? Se et humoristisk bud her.

27. april 2009 kl. 10.30 | læs »