Carsten Folke Møller

freelance-journalist

Linkedin

Se Carsten's LinkedIn profil

Carsten Folke Møller skriver om kultur i den bredeste forstand for Computerworld, hvilket dækker over alt fra film og podcasts over udstillinger og bøger til musik og streaming.

Carsten Folke Møller er uddannet fra Danmarks Journalisthøjskole og har tidligere været på Ritzaus Bureau og TV 2 Danmark, men har i en årrække været freelance content creator for virksomheder og organisationer.

Kultur fylder også meget for Carsten Folke Møller, når han ikke skriver på Computerworld, for han er også forfatter til en stribe børne- og ungdomsbøger og medforfatter på flere fagbøger.
105 artikler på Computerworld

Carsten Folke Møller

En tur i sommerens Troldspejl byder på helte, sci-fi og Spielberg-klassikere

Jakob Stegelmann har gjort sommeren seværdig med syv særprogrammer. Troldspejlet Special tager os fra Superman og Cujo til fremtidsscenarier og 50-årsjubilæet for Dødens Gab.

25. juli 2025 kl. 10.40 | læs »

Sådan skaber de sociale mediers algoritmer fremtidens sprog

Sprog ændrer sig ikke kun fra generation til generation, men nu også fra app til app. I bogen ”Algospeak” beskriver Adam Aleksic, hvordan algoritmer er med til at ændre måden, vi taler og tænker på.

24. juli 2025 kl. 10.45 | læs »

Millioner har allerede set traileren til den sidste sæson af Netflix-hittet

I slutningen af november får vi første del af sidste sæson af Stranger Things. Ifølge den helt nye trailer ser det ud til at blive en intens affære.

23. juli 2025 kl. 11.30 | læs »

Fængende bogserie forudså ny forskning

Sci-fi-serien The Divide af J. S. Dewes foregår i et univers, der er holdt op med at udvide sig. Udstødte soldater bevogter den yderste grænse mod intetheden, indtil alting pludselig ændrer sig dramatisk.

21. juli 2025 kl. 13.42 | læs »