Dette mobil-mærke solgte bedst i hele verden i 2011


Publiceret d. 2. februar 2012 kl. 15.30


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Læs også:

Apple er igen verdens største smartphone-producent


2011 blev endnu et år med udbredt iPhone-mani, Android-telefonerne fortsatte fremmarchen, og Nokias deroute nåede et nyt lavpunkt.

Men en ting er den gængse opfattelse af mobil-markedets tendenser, noget andet er det reelle antal telefoner, som de enkelte leverandører spyttede ud på markedet.

Helt dugfriske tal fra IDC afslører, hvordan producenterne klarede sig i 2011.

"Det globale mobiltelefon-marked fastholdt den opadgående bane ved at vokse med 11,1 procent i 2011, hvilket var en nedgang fra 18,7 procent, som man oplevede i 2010," skriver IDC.

Nokia klarer sig trods nedgang
Nokia var igennem hele 2011 præget af transformationen fra det gamle Symbian-styresystem til Windows Phone-styresystemet, som selskabet vil satse på fremadrettet.

"Nokias omfattende distribution rundt omkring på kloden og produktions-evnerne gør selskabet til en seriøs udfordrer til at bevare leder-positionen," konkluderer IDC blandt andet.

Nokia endte ud med en samlet markedsandel på 27 procent i 2011, et fald på 7,9 procent i forhold til året før, men dog stadig et pænt stykke foran Samsung, der ligger på andenpladsen med 21,3 procent.

Apple endte ud på tredjepladsen med seks procent af det globale marked for mobiltelefoner og smartphones.

Æble-selskabets vækst var på hele 96,2 procent i forhold til 2010.

"Lanceringen af Apples iPhone 4S smartphone, der nu er tilgængelig i flere end 90 lande, var den primære grund til, at selskabet overhalede LG og ZTE i 4Q11."

Sådan klarede producenterne sig i 2011:


Kilde: IDC

Læs også:

Apple er igen verdens største smartphone-producent




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Digitaliseringen af de danske tingbøger har ført til masser af fejl i oplysningerne i bøgerne.
23. maj 2012 kl. 11.04 | læs »

Vi vil snart opleve en helt ny bølge af apps til smartphones og tablet-pc'er, mener ekspert.
23. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.
22. maj 2012 kl. 15.29 | læs »

Leverandører udpeget til systemlevering i et af Danmarkshistoriens største offentlige it-projekter nogensinde.
23. maj 2012 kl. 10.33 | læs »





 
White papers
Læs i denne Computerworld Guide fra november 2011 om mobility: •    Mobilitet er en af de...

I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

IBM Danmark lader hovederne rulle.