Ingram køber tidligere dansk distributionsjuvel

Den amerikanske distributør smider fem milliarder for at få adgang til det globale smartphone-marked.

Artikel top billede

Ingram Micro har indgået en aftale om at købe mobildistributøren Brightpoint. Det sker i en handel, der ifølge selskaberne er fem milliarder kroner værd.

Brightpoint er en oprindelig amerikansk mobildistributør, der i 2007 blev global ved at fusionere med den danske mobildistributør Dangaard Telecom. Det skete i en handel, der dengang var to milliarder kroner værd.

Brightpoint havde i 2011 en omsætning på 31 milliarder kroner. Sammenkoblet med de 214 milliarder kroner, som Ingram Micros omsatte for i 2011, kommer det nye opkøb til at distancere Ingram Micro endnu mere fra verdens næststørste distributør, Tech Data, som i deres seneste regnskab fremviste en omsætning på 156 milliarder kroner.

Med købet af Brightpoint får Ingram Micro udover en langt bredere forretning i Europa også adgang til Afrika og Mellemøsten. Ingram Micros koncernchef er da også glad for købet.

"Strategisk passer det godt, og er med det samme en god tilføjelse til Ingram Micros eksisterende forretning," siger Alain Monié, der er koncernchef for Ingram Micro.

Ingram Micro forventer at købet af Brightpoint går igennem i slutningen af 2012.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension