Her er Norriqs nye ejere - de er også færinger

Efter koncerndirektør Bo Martinsens comeback i Norriq er det stadig færøske investorer, der dominerer ejerkredsen i ERP-koncernen.

Artikel top billede

Der er et eksotisk skær over den personkreds, som efter gårsdagens salg af ERP-koncernen Norriq har overtaget ejerskabet i virksomheden.

Den genkomne koncernchef Bo Martinsen fortalte i går til CRN, at ejerkredsen består af fem tidligere mindretalsaktionærer i Norriq. Han ønskede dog på det tidspunkt ikke at oplyse navnene på de nye ejere.

Men ifølge CRNs oplysninger tæller den nye ejerkreds blandt andet den færøske rigmand Gullak Arngrimsson Madsen, som i erhvervsregisteret BiQ er registreret som fiskeskipper fra Hirtshals. Gullak Madsen er dog også involveret i rederivirksomhed og fiskeindustri. Hans investering i Norriq sker ifølge CRNs oplysninger gennem selskabet GTM Holding og Rederiet Ruth A/S.

Gullak Madsen står også opført som stifter af "Investeringsselskabet af 5. oktober 2012, som formelt er den nye ejer af Norriq. Her var han også indtil i går registreret som direktør. Den post er nu overtaget af advokat Olav Pedersen fra advokatkontoret Advonord i Hirtshals.

Endnu en central figur i overtagelsen af Norriq er ifølge CRNs oplysninger Torkil Holm Petersen, som opererer gennem selskabet Holm Aps i Thorshavn. Torkil Holm Petersen var indtil juni i år med i bestyrelsen for Norriqs moderselskab, ligesom han sad i bestyrelserne i flere af koncernens datterselskaber.

Sidste mand i den nye ejerkreds er Mortani Johannesen, som står bag selskabet Pf Enniberg.

De nu forhenværende ejere af Norriq var også for størstedelens vedkommende hjemmehørende på Færøerne.

Det har ikke været muligt at indhente en kommentar fra Bo Martinsen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job