HP betaler én dollar i løn: Alligevel er HP-chef blevet styrtende rig

Meg Whitmans svimlende formue skyldes ikke HP, hvor lønnen er næsten ingenting. I stedet kommer pengene fra et andet stort it-selskab, der lægger bunden under topchefens rigdom.

Artikel top billede

Kanalen kender Meg Whitman som den store rorgænger hos it-giganten HP. Lidt mere ukendt er det, at Meg Whitman er mangemilliardær - og at hendes store formue ikke har noget med HP at gøre.

Med en formue på 1,9 milliarder dollar (mere end 10 milliarder danske kroner) kommer Meg Whitman ind på en plads som nummer 792 på magasinet Forbes årlige liste over verdens miliardærer.

Se listen over de allerrigeste it-milliardærer her.

Men hvor kommer Meg Whitmans formue så fra? Den kommer fra eBay. Gennem 10 år var Meg Whitman topchef for eBay, der i Danmark ejer dba.dk, som Ebay købte af ex-Zepto-investoren Karsten Ree i 2008.

Det var i øvrigt også i 2008, at Meg Whitman forlod Ebay.

Det er stadig eBay-aktierne, der luner på Meg Whitmans bankbog. For selv om HP, hvor hun officielt får 1 dollar i basisløn, gav Meg Whitman en kompensations- og bonuspakke til en værdi af 17,1 millioner dollar (knap 100 millioner danske kroner) sidste år, så var det vand i forhold til, hvad eBay-aktierne lagde til hendes formue.

Stigningen i eBay-aktierne forøgede Meg Whitmans formue med på 500 millioner dollar (2,8 milliarder danske kroner) sidste år.

Meg Whitman, der kom til HP i 2001 som afløser for tyskeren Leo Apotheker, er kendt som en støtte af republikanske Mitt Romney ved det seneste præsidentvalg i USA. I 2009 forsøgte Meg Whitman at blive valgt til guvernør i Californien som afløser for Arnold Schwarzenegger.

En kampagne, hvor hun ifølge det efterfølgende regnskab brugte 144 millioner dollar (825 millioner danske kroner) af egen lomme i forsøget på at blive valgt.

Trods de mange penge, der blev brugt på kampagnen, blev Meg Whitman ikke valgt til guvernør, og i 2011 tiltrådte hun som topchef hos HP.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S