Atea: Vi mangler at fyre 200 ansatte

Voldsom spareplan skal redde indtjeningen for den nordiske it-gigant. Det kommer til at koste job.

Artikel top billede

Trods fortsæt vækst og øgede markedsandele kniber det med indtjeningen i Nordens største it-forhandler, Atea. Det viser koncernens regnskab for tredje kvartal.

Sammenlignet med samme kvartal i fjor voksede omsætningen med knap frem procent til 4,7 milliarder norske kroner. Men på bundlinien stod udviklingen stille med et EBITDA på 154 millioner kroner, mens aggressive afskrivninger bankede både driftsresultat og overskuddet før skat ned med næsten en tredjedel.

Ateas koncernchef, Claus Hougesen, erkender, at indtjeningen i år indtil videre har ligget under niveauet fra i fjor.

"Men jeg synes, vi afleverer et fint regnskab. Vi måles jo på børsen på EBITDA, og på vores cashflow er vi 155 millioner bedre end sidste år," lyder det fra koncernchefen.

Samtidig med kvartalsfremlæggelsen annoncerer Atea en spareplan, som i løbet af 2014 skal sænke omkostningerne med 180 millioner kroner. Det vil koste 300 medarbejdere jobbet.

"Jeg synes, vi afleverer et fint regnskab"

Sidste måneds fyringer i den danske afdeling, som betød farvel til 100 ansatte, er en del af spareplanen. De resterende 200 afskedigelser skal findes i andre dele af Atea, som ud over Skandinavien også opererer i de baltiske lande. Claus Hougesen vil dog ikke udelukke, at der kan komme flere fyringer i Danmark.

"Jeg tør ikke udelukke noget som helst. Men jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at det bliver første, eneste og sidste gang, at jeg skal afskedige så mange folk. Nu er det kun en ting, der gælder i vores butik: At komme ud og møde kunderne og markedet. Men jeg tror, det har været en sund øvelse for Atea Danmark. Vi har fået en slankere organisation med meget mere kundefokus," siger Claus Hougesen.

Den danske afdeling af Atea er i det hele taget den del af koncernen, der lider mest under afmatningen på it-markedet. Salget af software er gået tilbage med hele 21 procent, mens hardware og services falder med henholdsvis 3,9 og 6,8 procent.

Vækstmål må opgives

De hårde tider på it-markedet tvinger samtidig Atea til at opgive målene for sin fireårige vækstplan. Hidtil har målet været, at koncernen i 2015 skulle runde 30 milliarder i omsætning med en indtjeningsmargen på seks procent. De tal er urealistiske, erkender Claus Hougesen. Men planen fortsætter, dog uden at Hougesen sætter nye måltal på.

"Markedet i dag er bare ikke er det samme, som vi byggede på, da vi lagde planen frem i 2011, hvor IDC's forventninger til udviklingen var ekstremt positiv. Den verden er forsvundet. Markedet er jo nærmest fladt i øjeblikket. Men vi tror stadig, vi kan vokse hurtigere end markedet og nå vores mål om at have en samlet markedsandel på 20 procent. Og vi tror også, at vi kan vokse hurtigere på bundlinien end på toplinien," siger Claus Hougesen.

Resultatet i det nye kvartalsregnskab bliver pænt modtaget på børsen i Oslo, hvor Ateas aktie her til formiddag steg en smule fra 63,50 til 64,25.

Ifølge aktieanalytiker Martin Stenshall fra Dansk Equities er der plads til, at aktiekursen kan stige helt op til kurs 70. Han hæfter sig blandt andet ved Ateas spareplan, som han forventer vil forbedre driftsresultatet med mere end 20 procent i de to næste år.

Læs også:

Derfor massefyrer Atea

Analytiker: Atea ruster sig til nye storopkøb

Ib Kunøe optager gigantlån i Atea

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS