SKI afviser alle planer om pc-monopol

Der kommer mere end én leverandør på en kommende kæmpe-aftale om offentlige pc-indkøb, lyder det fra SKI.

Artikel top billede

Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) afviser, at man har planer om at gøre en kommende milliardaftale for offentlige pc-indkøb til en monopol-aftale, hvor kun én forhandler får mulighed for at levere til de offentlige kunder.

"For mig er det vigtigt at slå fast, at vi ikke lægger op til en monopolaftale. Den nye aftale er et supplement til andre offentlige indkøbsaftaler, og denne her vil være en frivillig aftale," siger udbudsdirektør i SKI Christian Lunding.

Han peger samtidig på, at SKI ud over den nye aftale også har to såkaldt forpligtende aftaler om pc-indkøb, som i alt 58 kommuner har tilsluttet sig.

Dermed afviser SKI kritik fra en række leverandører, som frygter, at den kommende pc-aftale vil undergrave de offentlige indkøberes valgfrihed og reelt sætte konkurrencen ud af kraft.

"Alt peger på, at vi kommer med et udbudsdesign med tre leverandører, som formentlig vil være forhandlere."
   Christian Lunding, udbudsdirektør, SKI

Den nye pc-aftale skal ifølge Computerworlds oplysninger erstatte to eksisterende aftaler for computere (02.04) og computer-standardarbejdspladser (02.02).

Christian Lunding fortæller, at SKI arbejder på at få en aftale med et bredt sortiment af pc'er fra flere forskellige producenter. Den nye aftale vil "meget snart" blive sendt i udbud, siger han.

"Vi forventer om ikke ret lang tid at kunne offentliggøre en prækvalifikation, baseret på de tilbagemeldinger, vi har fået fra kunder og leverandører," siger Christian Lunding.

De leverandører, som vi har talt med, siger, at SKI lægger op til en monopolaftale. Hvordan kan de have fået den opfattelse?

"Det har jeg ingen idé om. Vi har talt med leverandører, og vi har talt med kunder i vores indledende research til, hvordan vi skal lave den her aftale. Der kan være mange forståelser af, hvad der er blevet sagt, men faktum er, at når vi har samlet trådene, er vi nået frem til, at vi kan lave en aftale som vil være velfungerende med tre leverandører. Det er det, vi arbejder hen imod lige nu."

Tavshed om krav til leverandører

Vil du udelukke, at der bliver tale om en eneleverandøraftale?

"Vi arbejder med vores udbudsdesign lige nu, så jeg er lidt forsigtig med love noget endeligt. Men alt peger på, at vi kommer med et udbudsdesign med tre leverandører, som formentlig vil være forhandlere, da vi har brug for bredde i sortimentet med mange producenter på.

Er det korrekt, at SKIs nuværende computeraftaler bliver slået sammen?

"Det er ikke så simpelt. Vi kigger hele tiden på vores marked og kundernes ønsker."

Lige nu har SKI to computeraftaler. Så er det vel forholdsvis enkelt at svare på, om I slår dem sammen eller ej?

Vi laver en kommende computeraftale, som har et bredt sortiment og som er nem (for kunderne, red.) at bestille på. De kunder, som hidtil har brugt 02.02 og 02.04 eller andre aftaler, vil så kunne bruge den nye aftale, hvis det falder inden for deres behov."

Hvilke forventninger havde I til omsætningen på den nuværende 02.04-aftale, og hvor stor er omsætningen så rent faktisk blevet?

"Det har jeg ingen kommentarer til. Jeg har ikke lyst til at behandle, hvor meget der bliver købt ind på vores aftaler, i pressen."

Men hvilke forventninger havde I til omsætningen?

"Ingen kommentarer. Jeg vil slet ikke ind på noget, der handler om, hvad vi havde af forventninger (til de nuværende aftaler, red.), eller hvor stor omsætning, der har været."

Hvad er grunden til, at I ikke vil tale om det i offentligheden?

"Det vil jeg ikke drøfte. Jeg vil gerne tale om den kommende computeraftale."

Hvad vil I gøre for at skabe gennemsigtighed i markedet og komme leverandørernes bekymring for manglende konkurrence i møde?

"Når vi laver vores aftaler, undersøger vi altid, hvad vores kunder har behov for. Vi laver et design, som skal være konkurrencemæssigt fornuftigt, og som skal passe til det, markedet efterspørger. Det kommer vi også til at gøre her. Men da vi ikke har offentliggjort udbuddet endnu, er det vanskeligt for mig at fortælle om det af hensyn til princippet om ligebehandling (af tilbudsgivere, red.)."

Vil I stille krav til leverandørernes soliditet, omsætning og overskud i den nye aftale?

"Det kan jeg ikke tale om af hensyn til ligebehandlingsprincippet," slutter Christian Lunding.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S