Dansk softwarehus taber millioner efter it-skandale

En af landets største it-skandaler koster et dansk softwarehus 14 procent i omsætning. Selskabet kommer ud med røde tal.

Artikel top billede

Omsætningen hos ScanJour er faldet til 83 millioner kroner fra 114 millioner kroner året før.

Det viser et netop afleveret regnskab til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Af regnskabet fremgår det samtidig, at årets resultat efter skat er minus 16 millioner kroner mod 10 millioner kroner året før. 

"ScanJours nettoomsætning for regnskabsperioden 1. juli 2012 til 30. juni 2013 blev DKK 83 mio., hvilket er en tilbagegang på 27 % i forhold til året før, hvoraf de 14 % kommer fra ophøret af POLSAG-aftalen," skriver ledelsen af af selskabet i regnskabet.

Det resterende fald skyldes "et tilbageholdende indkøbsmønster i efteråret 2012 i det statslige marked, hvor ScanJour er markedsleder."

Polsag var politiets længe ventede it-system, der skulle føre ordensmagten ind i en helt ny digital æra. Grundet massive problemer endte it-projektet med at blive droppet, og regningen blev opgjort til en halv milliard kroner. Det kan du læse mere om her.

Justitsminister Morten Bødskov (S) udråbte it-projektet til en "skandale". Ud over ScanJour var også CSC leverandør til det store it-projekt.

Personalereduktion

Underskuddet på 16 millioner kroner hos ScanJour og hullet i kassen skyldes blandt andet udgifter til personalereduktion.

"Resultatet af den primære drift (EBIT) blev et underskud på DKK 13 mio. efter hensættelse til restruktureringsomkostninger i forbindelse med personalereduktion," skriver ledelsen, men peger også på istandsættelse af fraflyttet lejemål for 1,4 millioner kroner og afskrivninger på de skaldte immateriale anlægsaktiver.

Af regnskabet kan man da også se, at antallet af ansatte er 84 personer mod 106 personer året før.

Polsag-stop koster konsulentydelser

Levering af konsulentydelser beløber sig til 18 millioner kroner, "hvilket er et fald på 25 procent i forhold til året før".

"Faldet er delvist en følge af ophør af POLSAG, samt at behovet for kundetilpasninger falder i takt med forbedringen af standard-softwaren og kundernes ønske om at tilpasse egne forretningsgange til standard-softwaren," hedder det i regnskabet.

Kunderne tæller blandt andet forsvaret, Skat og Dong.

CEO Gert Bendsen fra ScanJour bekræfter oplysningerne og fremstillingen. Desuden peger han på, at oplysninger i regnskabet også peger fremad:

"For regnskabsåret 2013/2014 er der budgetteret med et positivt driftsresultat. I årets første fire måneder er resultatet realiseret i henhold til planen," fremgår det således også af regnskabet.

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision