Verdenskendt dansk it-mand: Sådan får du succes i en vild branche

Interview: Den største udfordring for enhver it-chef er succes. Sørg for altid at bryde tingene ned. Ellers går det galt. Se her, hvordan det hænger sammen ifølge tidligere SAP-topboss Jim Hagemann Snabe.

Artikel top billede

Interview: Der skyller en vild forandringsbølge ind over erhvervslivet i disse år, som er i færd med at forandre hele den måde, som erhvervslivet opererer på.

Det er en digital bølge, og den er meget omfattende og stilller store krav, fordi den forlanger, at virksomhederne forandrer sig radikalt.

"Digitalisering er et hovedtema i alle brancher lige nu og har været det i nogle år," siger Jim Hagemann Snabe, der indtil sommer er co-CEO for gigantiske SAP og dermed den højst placerede dansker i internationalt erhvervsliv.

Han sidder desuden i bestyrelserne for Danske Bank, Siemens og B&O.

Nexus of disruptive forces

Det velanskrevne analysehus Gartner kalder forandringsbølgen for nexus of disruptive forces, for aldrig tidligere har hele fire massive forandrings-teknologier skyllet ind over alle industrier på én gang.

Du kan læse mere om de fire teknologier her: Vær forberedt: Disse it-tendenser skal du forholde dig til.

De fire teknologier: Cloud, mobility, big data og de sociale miljøer.

Virksomhedernes største asset

Jim Hagemann Snabe peger på, at cloud computing giver enorme muligheder, fordi det på en simpel måde gør det muligt for alle virksomheder at konsumere meget avanceret teknologi, som de for blot fem år siden aldrig ville have kunnet få inden for dørene.

Og så er der big data - muligheden for at destillere meningsfulde og brugbare oplysninger ud af de enorme mængder ustrukturerede data, som flere og flere virksomheder i dag får muligheden for at indsamle.

"Jeg er sikker på, at big data i løbet af de kommende år vil blive de fleste virksomheders største asset," siger Jim Hagemann Snabe.

Han peger på, at virksomheder med big data-analyse reelt vil være i stand til eksempelvis at forudsige kundernes behov og indrette deres produktion og udvikling derefter - alt sammen baseret på matematiske modeller og på data, som det kraftigt stigende antal internet-opkoblede sensorer i alverdens apparater genererer.

Du kan læse mere om big data her: Big data: Sådan kommer du i gang

Sådan kommer du med - sådan skal du gøre

Det er en enorm mundfuld at gabe over dem alle på én gang - især når man som topchef samtidig med forandringerne også skal levere overskud og vækst.

Hvordan gør man? Hvad skal man fokusere på?

"Vi lever i en tid med radikal forandring, hvor man bliver nødt til at udfordre nogle af sine antagelser. Det handler meget om at drømme og om at turde imagine, hvordan forretningen ville kunne se ud om fem år, hvis man udnyttede alle muligheder, havde adgang til alle data og havde direkte interaktion med kunden," siger Jim Hagemann Snabe.

SAP etablerede en metode - 'design thinking" - til at finde kreative løsninger på fremtidens problemer.

"Hvad kan man forestille sig, at man kan gøre i den nye verden? Hvad kan man drømme om?," siger Jim Hagemann Snabe.

Fremtidsscenarie: En verden i 2015
Det resulterede i et fremtids-scenarie, hvor SAP beskrev en verden, der i 2015 ville være markant anderledes - og besluttede sig for at sætte den mægtige tyske supertankers kurs efter dette scenarie.

"Det var et scenarie med blandt andet en milliard mennesker på mobil og løsninger, som ville være meget hurtigt tilgængelige. Vi snød lidt, for vi brugte 12 milliarder dollar på at købe tre virksomheder (Sybase, SuccesFactors og Ariba. Red], der kunne noget af det, som vi mente, at man skulle kunne i fremtiden. Vi ville hurtigere derhen, end vi kunne organisk," siger Jim Hagemann Snabe.

"Men grundlæggende, så er teknologien til stede. Det er vores hjerner og vores fantasi, der er begrænsningen," siger han.

Hvor ser du den største faldgrube for fremtidens it-ledere?

"Den største udfordring er klart succes. For hvis man har succes og tjener penge og har vækst, hvorfor skal man så ændre noget?," siger han.

Der er talrige eksempler på virksomheder, der bliver lullet i søvn af deres succes og derfor venter for længe, inden de får sat de nødvendige forandringsprocesser i gang.

Jim Hagemann Snabe henviser til en bog, som den danske forfatter Rasmus Ankersen har skrevet med titlen 'Sult i paradis"

"Den handler netop om, hvordan man skaber sult, når alt er rart," siger Jim Hagemann Snabe.

Hvis man venter for længe

"Hvis man venter for længe, bliver krisen jo et argument for forandring. Men den største ledelsesmæssige opgave er at forandre virksomheden, mens den er stærk. Man skal ikke stå på en burning platform, men på en burning platform of opportunity.' Og det kan være svært, når det går godt," siger Jim Hagemann Snabe.

Grundlæggende gælder det, at digitaliserings-projekter ikke længere skal høre hjemme i it-afdelingen.

"Det er en sag for forretnings-folkene, der skal gentænke forretningsmodellerne og forestille sig nye modeller. Teknologien skal bare anvendes som katalysator til at nå derhen," siger han.

Det stiller store krav til fremtidens it-ledere.

Skal være drivkraft

"Som it-leder skal man være drivkraften i at få virksomheden til at tænke radikalt anderledes. En stor del af virksomheden skal fortsætte som altid, men man er nødt til at separere en gruppe, der kan tænke frit og udfordre," siger Jim Hagemann Snabe.

If it aint broke, consider breaking it

Vi kender alle den gamle talemåde, 'If it aint broke, why fix it,' der jo sigter mod, at man kun skal løse problemer, der er problemer, mens man ikke skal pille ved ting, der bare kører problemfrit.

Men Jim Hagemann Snabe er ikke enig.

"Jeg vil hellere sige 'If aint broke, consider breaking it.' Man skal være villig til at have en vision og fremme en radikal approach til forandring. Og som it-leder skal man sørge for at beskytte de folk, der går forrest, for der vil selvfølgelig være skævskud undervejs," siger han.

Han peger på, at undersøgelser har vist, at 21 procent af verdens mest værdifulde virksomheder for 10 år siden var it-virksomheder.

"I dag er det 42 procent, og min hypotese er, at det snart bliver alle. For alle virksomheder er på vej til at blive it-virksomheder, der skaber værdi ad digital vej," siger han.

Læs også:

De næste teknologi-bomber på vej: Verden venter i spænding

Vær forberedt: Disse it-tendenser skal du forholde dig til

Kast los: Nu kommer pengene - vi bliver alle rige

Maskinerne kommer: It-chefen har et problem

Tre teknologier kan ændre alt for it-chefen

Vil ikke til tops: Derfor gider it-folk ikke være CIO

Holdes udenfor: Firmaer køber massivt ind af it uden om CIO'en

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job