Microsofts innovative ideer: Her er Windows' fremtid

ComputerViews: Det væsentligste spørgsmål for Microsoft er lige nu: Hvad skal der ske med Windows? Måske har Microsoft allerede svaret.

Artikel top billede

ComputerViews: I disse dage strømmer tusindvis af udviklere, partnere og kunder til San Francisco for at deltage i Microsofts store udvikler-konference, Build.

Et af hovedtemaerne bliver fremtiden for Microsofts vigtigste og mest dyrebare produkt, styresystemet Windows, der på alle måder er grundlaget under virksomhedens enorme succes og rigdom.

Windows har siden it-alderens begyndelse været verdens største og mest udbredte.

Men det er ved at ændre sig i disse år, hvor it-brugen hastigt bevæger sig væk fra den gammeldags pc, som Windows er skabt til, og over mod tablet-computere og smartphones, hvor Microsoft humper langt bagefter de dominerende systemer, iOS og Android.

Hertil kommer, at den seneste udgave af Windows 8 er blevet modtaget relativt lunkent.

Det kan du læse mere om her: Magtskifte: Dette styresystem har erobret tronen fra Windows.

Der er for alvor grøde i Microsoft, hvis nye topchef, Satya Nadella, for nylig fortalte, at han og andre af Microsofts topchefer ville løfte sløret for deres tanker om Windows på netop Build-konferencen.

Microsoft har nemlig for nylig droppet det ellers livslange fokus på Windows som kerneproduktet, som alle andre Microsoft-produkter skulle spille op imod ('Windows First') til et nyt fokus, hvor Windows spiller en langt mindre central rolle.

Det kan du læse mere om her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid.

"Windows er på dagsordenen. Jeg vil [på Build, red.] adressere, hvor Windows passer ind i det hele. Vi vil udvikle og innovere, og man vil se os drøfte stor innovation og store ideer i styresystemet og på mobile enheder [på Build]," sagde Sataya Nadella i sidste uge.

Windows 8-problemet

Microsoft seneste skud på Windows-stammen, Windows 8, er da også langt fra blevet til den succes, som Microsoft havde håbet på.

Første udgave af systemet blev modtaget med det, som man i skåltaler (der jo skal være optimistiske) normalt kalder for 'blandede anmeldelser.'

Især har brugerne haft svært ved at acceptere Windows 8's helt nye kakkel-baserede bruger-interface, der - på en måde paradoksalt - er udviklet med henblik på tablet-computere og touch-skærme.

Under alle omstændigheder er hverken Windows 8 eller den væsentlige opdatering, Windows 8.1, der kom et år efter, blevet til de successer, som Microsoft havde håbet på, selv om Microsoft af al magt forsøgte at imødekomme klagepunkterne med den store opdatering.

Det førte dog samtidig til nye problemer.

Du kan læse mere om Windows 8.1 her: Kuk-kuk opdateringen: Windows 8.1 giver problemer.

Ét Windows over alt - med et interface og kun et sæt API'er

Mobile planer

På mobilområdet halter Windows Phone faretruende langt bagefter Android og Apples iOS, og det er noget, der har selskabets allerhøjeste bevågenhed i en tid, hvor alt bliver mobilt.

Vi kan derfor vente, at Microsoft vil lufte nye planer for Windows Phone 8.1 på Build, ligesom vi måske kan vente, at Windows RT lægges under Windows Phone.

Det kan du læse mere om her: Vilde rygter: Nu kommer Windows Phone 8.1 og de nye Lumia-modeller.

Ét Windows

Microsoft har desuden længe haft en vision om kun at have ét styresystem, der kan dække alle systemer - fra mobiltelefon til datacenter.

Samme model har også Apple angiveligt overvejet: Skal iOS og og Mac OS X virkelig smeltes sammen til et helt nyt system?

"Vi burde virkelig have ét interface til alle vores devices. Og vi burde kun have ét sæt udvikler API'er til alle vores devices. Og alle vores slutbruger-apps burde kunne anvendes på alle vores devices," lød det således i efteråret fra Microsofts nye chef for styresystem-division, Terry Myerson.

Han pegede dengang desuden på, at styresystem-udviklerne var i fuld gang med at arbejde på en ny og helt central cloud-løsning, der skulle understøtte samtlige Microsofts devices samtidig med, at hver device-type skulle have sin egen brugeroplevelse - lige fra smartphone på tre tommer til fladskærme på 60 tommer.

Det vil kræve forståelse, hjælp og engagement fra udviklerne, der står i centrum på Build-konferencen.

De skal kunne se en fidus i at lægge kræfter i at udvikle til Windows i fremtiden.

Og det kræver, at Windows bliver omformet fra at være et pc-system til at være noget større, bredere og mere relevant i fremtidens it-brug.

Det scenarie vil Satya Nadella kaste lys over i de kommende dage på Build-konferencen.

Computerworld er med på første parket i San Francisco og rapporterer løbende fra Build.

Læs også:

Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid.

Styresystemernes tid er ved at være omme.

Her er de mest populære styresystemer netop nu.

Magtskifte: Dette styresystem har erobret tronen fra Windows.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse