Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer

Det er langtfra gået smertefrit for alle it-entusiaster, som i går valgte at opgradere fra Windows 8 til version 8.1. Se her hvad de har mødt af problemer.

Artikel top billede

I går klokken 13.00 frigav Microsoft Windows 8.1, som kan downloades gratis af alle, der allerede har it-produkter med Windows 8 indenbords. 

Det var en ambitiøs global lancering, hvor alle lande samtidig fik mulighed for at hente opdateringen af styresystemet.

Windows 8 har ikke i nærheden af samme antal brugere som Windows 7, men der var alligevel mange, som valgte at downloade opgraderingen på lanceringsdagen.

Det betød, at det selv med en lynhurtig internetforbindelse kunne tage timevis af få hentet opdateringen, der fylder lidt under fire gigabyte.

Og det værste var ikke altid ventetiden med at hente opdateringen: Det var de problemer, som fulgte med.

Især installationen kunne drille, og det oplevede vi også her på redaktionen, hvor vi fik meldingen:

"Et eller andet gik galt, og installationen af Windows 8.1 kan ikke udføres". Efterfulgt af muligheden for at prøve igen eller annullere forsøget på at opdatere computeren.

Og vi var ikke de eneste. På blandt andet Neowin.net er der adskillige Windows-brugere, som har oplevet det samme problem.

Der er desuden flere, som kan fortælle om, at det næsten lykkes at installere opdateringen, hvorefter de får en fejlmeddelelse, og styresystemet gendannes til Windows 8.

Stadig fejl efter preview-version

Windows 8.1 har været ude i en såkaldt preview-version i adskillige måneder, og derfor burde de værste fejl være rettet.

Det forhindrer dog ikke en hel del brugere i at påpege problemer med Windows, efter styresystemet er blevet opdateret til version 8.1.

Der er rapporter om drivere fra Logitech og især Steelseries, som volder store problemer for nogle brugere.

Samtidig er der flere meldinger om knas med AMD-grafikdrivere, og på Yahoo Answers er der en mulig løsning på problemet.

Der er også danske brugere, som er ramt af eftervirkningerne af opdateringen, og i debattråden til denne artikel fortæller en læser, at hans Asus-bærbar efter opgraderingen til Windows 8.1 nu har et problem med sine blæsere.

De kører på fuld drøn selv ved simple opgaver.

Har du oplevet problemer med at opgradere til Windows 8.1? Kommentarfeltet er åbent.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S