Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer

Det er langtfra gået smertefrit for alle it-entusiaster, som i går valgte at opgradere fra Windows 8 til version 8.1. Se her hvad de har mødt af problemer.

Artikel top billede

I går klokken 13.00 frigav Microsoft Windows 8.1, som kan downloades gratis af alle, der allerede har it-produkter med Windows 8 indenbords. 

Det var en ambitiøs global lancering, hvor alle lande samtidig fik mulighed for at hente opdateringen af styresystemet.

Windows 8 har ikke i nærheden af samme antal brugere som Windows 7, men der var alligevel mange, som valgte at downloade opgraderingen på lanceringsdagen.

Det betød, at det selv med en lynhurtig internetforbindelse kunne tage timevis af få hentet opdateringen, der fylder lidt under fire gigabyte.

Og det værste var ikke altid ventetiden med at hente opdateringen: Det var de problemer, som fulgte med.

Især installationen kunne drille, og det oplevede vi også her på redaktionen, hvor vi fik meldingen:

"Et eller andet gik galt, og installationen af Windows 8.1 kan ikke udføres". Efterfulgt af muligheden for at prøve igen eller annullere forsøget på at opdatere computeren.

Og vi var ikke de eneste. På blandt andet Neowin.net er der adskillige Windows-brugere, som har oplevet det samme problem.

Der er desuden flere, som kan fortælle om, at det næsten lykkes at installere opdateringen, hvorefter de får en fejlmeddelelse, og styresystemet gendannes til Windows 8.

Stadig fejl efter preview-version

Windows 8.1 har været ude i en såkaldt preview-version i adskillige måneder, og derfor burde de værste fejl være rettet.

Det forhindrer dog ikke en hel del brugere i at påpege problemer med Windows, efter styresystemet er blevet opdateret til version 8.1.

Der er rapporter om drivere fra Logitech og især Steelseries, som volder store problemer for nogle brugere.

Samtidig er der flere meldinger om knas med AMD-grafikdrivere, og på Yahoo Answers er der en mulig løsning på problemet.

Der er også danske brugere, som er ramt af eftervirkningerne af opdateringen, og i debattråden til denne artikel fortæller en læser, at hans Asus-bærbar efter opgraderingen til Windows 8.1 nu har et problem med sine blæsere.

De kører på fuld drøn selv ved simple opgaver.

Har du oplevet problemer med at opgradere til Windows 8.1? Kommentarfeltet er åbent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S