Styresystemernes tid er ved at være omme

ComputerViews: Engang var de enhver computers hjerte og lunger. Men styresystemerne mister nu hastigt deres betydning.

Artikel top billede

ComputerViews: Vi er alle vokset op med, at styresystemet er computerens hjerte og dermed helt afgørende for funktioner, brugeroplevelse og de interoperationelle muligheder, som det valgte system giver.

Men hastigt er styresystemets betydning ved at blive udvasket.

Inden for de kommende år vil vi som forbrugere i stærkt stigende omfang begynde at være bedøvende ligeglade med, om vi anvender Android, Linux, Windows, Mac OS eller noget andet.

Udviklingen er allerede i fuld gang.

Sandsynligheden taler eksempelvis for, at du forlængst har taget flere styresystemer til dig (Windows på din pc og OS på din smartphone? Eller Mac OS X på din computer og Windows på din smartphone?), og det rager dig sikkert allerede en fjer, hvad du anvender.

Som så meget andet i disse tider er den drevet af de fire store forandringsmotorer i denne tid, det som Gartner kalder for 'nexus of disruptive forces,' nemlig cloud, mobile, social, byod og big data, der ramler ned over os på én og samme tid med alle deres muligheder for at forandre forretninger og måder at tænke it på.

Centralt i det hele står cloud computing.

Vores it-anvendelse flytter nemlig i stigende omfang ud i skyen, hvilket jo ophøjer browseren - og ikke styresystemet - til en afgørende parameter for bruger-oplevelsen.

Et godt eksempel er Googles Chromebook, hvis styresystem bygger på Linux, men hvis brugeroplevelse egentlig ligger i Chrome-browseren, der er adgangsvejen til Gmail, Google Apps, Google Drive, Google+ og så videre.

Chromebook er fortsat langt efter Microsofts Windows, der fortsat er kongen inden for styresystemerne.

Der summer faktisk Windows på enorme 92 procent af verdens computere - ikke mindst på grund af Microsofts forretningsmodel, der har sikret, at mange computere 'fødes' med Windows.

Du kan læse mere om styresystem-fordelingen i verden her: Her er de mest populære styresystemer netop nu.

Alligevel tyder meget på, at også Microsoft - verdensherskeren inden for styresystemer - har set skriften på væggen.

Selskabet satser stort på det cloudbaserede Office 365 og en række øvrige cloudbaserede produkter, ligesom ny-indtrådt såkaldt 'technological adviser' Bill Gates har skitseret en fremtid, hvor styresystemerne flyder frit mellem de forskellige enheder - altså et farvel til den måde, som vi kender styresystemet i dag.

Forretningsmæssigt giver det god mening, for Microsoft vil langt hellere have dig til at betale et abonnement end på én gang hver ottende år at købe et styresystem.

Det samme ræsonnement ligger til grund for selskabets beslutning om fremover at droppe den ellers mangeårige strategi med at fremme Windows i alle henseender - den såkaldte 'Windows first'-strategi - til nu at først og fremmest at fremme selskabets cloud-løsninger, 'cloud first, mobile first.'

Det kan du læse mere om her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid.

Med andre ord: Styresystemet er ikke længere det vigtigste for verdens største leverandør af styresystemer.

Det er til gengæld adgangen til brugerne - som er ligeglade med, hvilket system og hvilket økosystem de færdes i. De vil bare have adgang til indholdet og løsningerne og funktionaliteterne fra alle de enheder, som de anvender.

Microsoft står selvfølgelig ikke alene. Langt de fleste store software-leverandører er i fuld gang med at flytte applikationer over i skyen i meget stort tempo.

Det gælder også i de tilfælde, hvor systemerne kører på en lokal klient.

Her satser mange i dag til gengæld på at nyudvikle systemerne med vægt på HTML5-baserede apps fremfor på de klassiske, lokale klienter, der er afhængige af et bestemt styresystem. SAP er et eksempel herpå.

Der vil selvfølgelig altid være systemer, der kræver voldsomme lokale kræfter på pc'erne.

Men for de fleste brugere vil flere og flere programmer og services komme til at ligge i cloud'en.

Og hvilket styresystem er det bedste til at tilgå dem? Tjah. Det er hip som hap. Så længe der er hul igennem. Og det kræver dybest set bare en dum skærm med en lille chip.

Kan du forestille dig funktioner, som aldrig vil komme til at ligge i cloud'en? Giv dit besyv med i debatten herunder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS