Magtskifte: Dette styresystem har erobret tronen fra Windows

Nye tal afslører, hvorfor Microsoft har en alvorlig udfordring med sine Windows-styresystemer.

Artikel top billede

De dage, da Windows var verdens mest udbredte styresystem, er forlængst forbi.

For selv om Microsoft sælger både Windows 8, Windows RT og Windows Phone - og stadig også lidt Windows 7 - er Windows som en samlet gruppe af styresystemer på ingen måder i stand til at hamle op med Android.

Det fremgår af en ny opgørelse fra Gartner.

Ifølge it-analysehuset blev der sidste år sendt næsten 880 millioner Android-baserede enheder af sted fra producenternes fabrikker til butikkerne.

Det antal Android-forsendelser vil ifølge Gartner være steget til mere end 1,3 milliarder i 2015.

Til sammenligning blev der i 2013 sendt blot 325 millioner Windows-baserede smartphones, pc'er og tablets ud på markedet - og det antal vil kun være vokset til 379 millioner i 2015.

Apples to styresystemer, iOS og Mac OS, blev sendt af sted på samlet 241 millioner enheder i 2013, og det antal vil ifølge Gartner være steget til 324 millioner i 2015.

Derudover er der i Gartner-opgørelsen en stor gruppe af "andre" styresystemer, som lå på 873 millioner i 2013 og vil falde til 565 millioner i 2015.


Kritikere af denne slags opgørelser vil nok fremhæve, at man ikke kan gøre styresystemernes styrkeforhold op på den måde, fordi Windows stadig er ganske dominerende på den klassiske pc, mens Android styrer på smartphones, og iOS fylder rigtig meget på tablet-fronten.

Det ændrer imidlertid ikke ved, at grænserne imellem de forskellige produkt-kategorier er ved at blive visket ud, og at forbrugerne i stigende grad vender sig imod tablets, smartphones og andre mere moderne produkter, så pc'en dermed fylder mindre og mindre relativt set.

Det er grundlæggende her, at Microsofts store Windows-udfordring ligger gemt, fordi de nye Windows-platforme, Windows Phone og Windows 8/RT, ikke kan modsvare det ekstreme fald, der er i salget af traditionelle pc'er med Windows.    

Det er også forklaringen på, at Microsoft nu - efter at have tøvet i flere år - har lanceret sin Office-pakke til iPad - en af de platforme, der i det senere år har stjålet meget af rampelyset fra Windows.

Læs også:

Det nye Microsoft: Lægger WIndows bag sig - her er den nye fremtid
Vildeste fald nogensinde: Så meget droppede pc-salget i 2013

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job