Vilde rygter: Nu kommer Windows Phone 8.1 og de nye Lumia-mobiler

Alle venter, at der kommer Windows Phone 8.1 og nye Nokia Lumia-modeller i denne uge. Læs om rygterne her.

Artikel top billede

Denne uge byder angiveligt på store lanceringer fra Microsoft og Nokia.

Onsdag den 2. april går startskuddet til Microsofts årlige udviklerkonference Build, hvor flere end 6.000 Microsoft-folk mødes i den amerikanske by San Francisco.

Her forventes det, at Microsoft vil løfte sløret for den næste udgave af Windows Phone i version 8.1. Desuden kommer der udviklingsværktøjer (et SDK) til det nye operativsystem.

Ifølge Windows Phone Central er det allerede bekræftet af udviklerholdet bag Phone 8.1, at de er færdige med operativsystemet.

Ligeledes ser det ud til, at Nokia vil vise de nye Lumia-modeller på samme dag, som Build-konferencen starter.

To eller måske tre nye James Bond-telefoner

I dette blogindlæg fortæller telefonproducenten Nokia om en pressekonference den 2. april.

Hvad der kommer til at ske, holdes tæt ind til kroppen, men med hashtagget #moreLumia mere end antyder telefonfabrikken, at der kommer nye telefoner på bordet.

"Det, der gør 2014 så speciel, er det spændende partnerskab mellem Microsoft og Nokia, og vi har nogle godbidder klar til dig," kan man læse på bloggen.

Websiden The Verge skriver, at Nokia har bekræftet to nye telefoner baseret på Windows Phone 8.1.

Den lille udgave er Nokia Lumia 630 med kodenavn Moneypenny.

Den vil være den første Windows-mobil, hvor knapperne under skærmen er skrottet og flyttet til funktioner på selve skærmen.

Ifølge Windows Phone Central vil den have en skærm på 4,5 tommer og 1 gigabyte hukommelse.

Den anden model med et kodenavn, der også refererer til James Bond, Martini, vil få det mere borgerlige navn Nokia Lumia 930.

Vurderingen lyder på en 5-tommer skærm, processor med fire kerner på 2,2 GHz og 20 megapixel kamera.

Der går også rygter om en tredje model kaldet Goldfinger, der vil være en flagskibsmodel med 3D touch-teknologi, hvor brugeren blandt andet kan navigere via håndbevægelser foran skærmen.

Det skulle eksmepelvis være muligt at navigere i menuer uden at berøre selve skærmens overflade.

Windows Phone Central, der plejer at være godt informeret om telefonerne, vurderer dog først modellen klar næste år.

Windows Phone med action-center

Microsoft prøver også at holde på informationer om nyheder i Phone 8.1, og firmaet har ikke bekræftet noget officielt.

Men der har været lækager, der blandt andet beretter om en ny funktion i form af et såkaldt action-center.

Websiden Windows Phone Central hævder at være kommet i besiddelse af en intern mail med et skærmdump af funktionen, der blandt andet kan bruges til at kontrollere Wi-Fi, Bluetooth og flytilstand.

Ligeledes kan automatisk opdatering af apps og en fintunet browser samt mulighed for at have tre kolonner med kakler på startmenuen være blandt nyhederne.

Computerworld deltager på Build-konferencen, og vi skriver om nyhederne, så hurtigt som de bliver vist frem af Microsoft og Nokia.

Læs også:

Kæmpe strategiskift: Nu satser Nokia på Android-platformen

Her er taberne på det danske smartphone-marked

Test: Nokia Lumia 1520 er en gigantisk mobil der udløser fnis

Derfor skal Nokia og Android imponere på MWC

Microsoft i snedig manøvre med nye Windows-telefoner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT