Vilde rygter: Nu kommer Windows Phone 8.1 og de nye Lumia-mobiler

Alle venter, at der kommer Windows Phone 8.1 og nye Nokia Lumia-modeller i denne uge. Læs om rygterne her.

Artikel top billede

Denne uge byder angiveligt på store lanceringer fra Microsoft og Nokia.

Onsdag den 2. april går startskuddet til Microsofts årlige udviklerkonference Build, hvor flere end 6.000 Microsoft-folk mødes i den amerikanske by San Francisco.

Her forventes det, at Microsoft vil løfte sløret for den næste udgave af Windows Phone i version 8.1. Desuden kommer der udviklingsværktøjer (et SDK) til det nye operativsystem.

Ifølge Windows Phone Central er det allerede bekræftet af udviklerholdet bag Phone 8.1, at de er færdige med operativsystemet.

Ligeledes ser det ud til, at Nokia vil vise de nye Lumia-modeller på samme dag, som Build-konferencen starter.

To eller måske tre nye James Bond-telefoner

I dette blogindlæg fortæller telefonproducenten Nokia om en pressekonference den 2. april.

Hvad der kommer til at ske, holdes tæt ind til kroppen, men med hashtagget #moreLumia mere end antyder telefonfabrikken, at der kommer nye telefoner på bordet.

"Det, der gør 2014 så speciel, er det spændende partnerskab mellem Microsoft og Nokia, og vi har nogle godbidder klar til dig," kan man læse på bloggen.

Websiden The Verge skriver, at Nokia har bekræftet to nye telefoner baseret på Windows Phone 8.1.

Den lille udgave er Nokia Lumia 630 med kodenavn Moneypenny.

Den vil være den første Windows-mobil, hvor knapperne under skærmen er skrottet og flyttet til funktioner på selve skærmen.

Ifølge Windows Phone Central vil den have en skærm på 4,5 tommer og 1 gigabyte hukommelse.

Den anden model med et kodenavn, der også refererer til James Bond, Martini, vil få det mere borgerlige navn Nokia Lumia 930.

Vurderingen lyder på en 5-tommer skærm, processor med fire kerner på 2,2 GHz og 20 megapixel kamera.

Der går også rygter om en tredje model kaldet Goldfinger, der vil være en flagskibsmodel med 3D touch-teknologi, hvor brugeren blandt andet kan navigere via håndbevægelser foran skærmen.

Det skulle eksmepelvis være muligt at navigere i menuer uden at berøre selve skærmens overflade.

Windows Phone Central, der plejer at være godt informeret om telefonerne, vurderer dog først modellen klar næste år.

Windows Phone med action-center

Microsoft prøver også at holde på informationer om nyheder i Phone 8.1, og firmaet har ikke bekræftet noget officielt.

Men der har været lækager, der blandt andet beretter om en ny funktion i form af et såkaldt action-center.

Websiden Windows Phone Central hævder at være kommet i besiddelse af en intern mail med et skærmdump af funktionen, der blandt andet kan bruges til at kontrollere Wi-Fi, Bluetooth og flytilstand.

Ligeledes kan automatisk opdatering af apps og en fintunet browser samt mulighed for at have tre kolonner med kakler på startmenuen være blandt nyhederne.

Computerworld deltager på Build-konferencen, og vi skriver om nyhederne, så hurtigt som de bliver vist frem af Microsoft og Nokia.

Læs også:

Kæmpe strategiskift: Nu satser Nokia på Android-platformen

Her er taberne på det danske smartphone-marked

Test: Nokia Lumia 1520 er en gigantisk mobil der udløser fnis

Derfor skal Nokia og Android imponere på MWC

Microsoft i snedig manøvre med nye Windows-telefoner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job