Vilde rygter: Nu kommer Windows Phone 8.1 og de nye Lumia-mobiler

Alle venter, at der kommer Windows Phone 8.1 og nye Nokia Lumia-modeller i denne uge. Læs om rygterne her.

Artikel top billede

Denne uge byder angiveligt på store lanceringer fra Microsoft og Nokia.

Onsdag den 2. april går startskuddet til Microsofts årlige udviklerkonference Build, hvor flere end 6.000 Microsoft-folk mødes i den amerikanske by San Francisco.

Her forventes det, at Microsoft vil løfte sløret for den næste udgave af Windows Phone i version 8.1. Desuden kommer der udviklingsværktøjer (et SDK) til det nye operativsystem.

Ifølge Windows Phone Central er det allerede bekræftet af udviklerholdet bag Phone 8.1, at de er færdige med operativsystemet.

Ligeledes ser det ud til, at Nokia vil vise de nye Lumia-modeller på samme dag, som Build-konferencen starter.

To eller måske tre nye James Bond-telefoner

I dette blogindlæg fortæller telefonproducenten Nokia om en pressekonference den 2. april.

Hvad der kommer til at ske, holdes tæt ind til kroppen, men med hashtagget #moreLumia mere end antyder telefonfabrikken, at der kommer nye telefoner på bordet.

"Det, der gør 2014 så speciel, er det spændende partnerskab mellem Microsoft og Nokia, og vi har nogle godbidder klar til dig," kan man læse på bloggen.

Websiden The Verge skriver, at Nokia har bekræftet to nye telefoner baseret på Windows Phone 8.1.

Den lille udgave er Nokia Lumia 630 med kodenavn Moneypenny.

Den vil være den første Windows-mobil, hvor knapperne under skærmen er skrottet og flyttet til funktioner på selve skærmen.

Ifølge Windows Phone Central vil den have en skærm på 4,5 tommer og 1 gigabyte hukommelse.

Den anden model med et kodenavn, der også refererer til James Bond, Martini, vil få det mere borgerlige navn Nokia Lumia 930.

Vurderingen lyder på en 5-tommer skærm, processor med fire kerner på 2,2 GHz og 20 megapixel kamera.

Der går også rygter om en tredje model kaldet Goldfinger, der vil være en flagskibsmodel med 3D touch-teknologi, hvor brugeren blandt andet kan navigere via håndbevægelser foran skærmen.

Det skulle eksmepelvis være muligt at navigere i menuer uden at berøre selve skærmens overflade.

Windows Phone Central, der plejer at være godt informeret om telefonerne, vurderer dog først modellen klar næste år.

Windows Phone med action-center

Microsoft prøver også at holde på informationer om nyheder i Phone 8.1, og firmaet har ikke bekræftet noget officielt.

Men der har været lækager, der blandt andet beretter om en ny funktion i form af et såkaldt action-center.

Websiden Windows Phone Central hævder at være kommet i besiddelse af en intern mail med et skærmdump af funktionen, der blandt andet kan bruges til at kontrollere Wi-Fi, Bluetooth og flytilstand.

Ligeledes kan automatisk opdatering af apps og en fintunet browser samt mulighed for at have tre kolonner med kakler på startmenuen være blandt nyhederne.

Computerworld deltager på Build-konferencen, og vi skriver om nyhederne, så hurtigt som de bliver vist frem af Microsoft og Nokia.

Læs også:

Kæmpe strategiskift: Nu satser Nokia på Android-platformen

Her er taberne på det danske smartphone-marked

Test: Nokia Lumia 1520 er en gigantisk mobil der udløser fnis

Derfor skal Nokia og Android imponere på MWC

Microsoft i snedig manøvre med nye Windows-telefoner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S