NNIT går på børsen senest 6. marts - så meget kommer en NNIT-aktie til at koste

NNIT-aktien vil være i handlen på børsen inden for nogle uger, oplyser NNIT. Her er prisen og faldgruberne ved den nye aktie, som NNIT vurderer det.

Artikel top billede

Det danske it-selskab NNIT går på børsen senest 6. marts.

Selskabet oplyser i et netop offentligjort børs-prospekt, at det forventer, at aktierne til noteringen vil blive solgt for mellem 100 kroner og 120 kroner per styk.

Det vil samlet set værdifastsætte NNIT til mellem 2,5 milliarder og tre milliarder kroner.

Det er i underkanten af det forventede. Eksempelvis har Nordnet tidligere vurderet, at NNIT ville blive værdifastsat til omkring fire milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: På vej mod børsnotering: Derfor er NNIT en lækkerbisken uden lige.

Det betyder alt andet lige, at en udbudspris på mellem 100 og 120 kroner kan vise sig at blive ganske lukraktiv for investorerne.

Den relativt lave værdi-fastlæggelse kan skyldes, at NNIT i børsprospektet meddeler, at det forventer en vækst i nettoomsætningen for 2015 på mellem fem og otte procent, hvilket er i den lave ende.

NNIT løftede eksempelvis fornylig sløret for selskabets årsregnskab for 2014 med en vækst i omsætningen på 9,3 procent og en vækst i den primære drift på 7,7 procent.

Det kan du læse mere om her: NNIT går på børsen efter endnu et solidt årsregnskab.

Udbudsperioden for aktierne vil løbe fra 25. februar og til senest 5. marts, hvilket altså betyder, at selve noteringen senest vil finde sted 6. marts.

Du kan se NNIT's børsprospekt her: NNIT's børsprospekt

NNIT har for længst meldt ud, at det arbejdede efter en børsnotering, i det Novo Nordisk - der i dag ejer selskabet - står for en stadig mindre andel af NNIT's samlede leverancer.

Du kan læse mere om disse overvejelser i dette interview med NNIT's topchef, Per Kogut, her: NNIT-direktør: Derfor skal NNIT børsnoteres

NNIT var angiveligt i første omgang klar til at offentliggøre børsnoteringen allerede i efteråret, men her blev planerne udsat, da den nordjyske bunker-virksomhed, O.W Bunker, kom ud i stormvejr.

Det kan du læse mere om her: Børsnotering af NNIT udskudt - ventes nu først om et halvt år

Selskabet har i de seneste 10 år hvert år leveret to-cifrede overskudsgrader. I år er overskudsgraden således på 11 procent.

Du kan NNIT's nøgletal her.

NNIT ejes i dag 100 procent af Novo Nordisk, der grundlagde selskabet i 1994 på baggrund af Novo Nordisk daværende interne it-afdeling.

Novo Nordisk og Novo A/S beholder samlet 51 procent af aktierne efter børsnoteringen, mens NNIT selv og de involverede banker kommer til at eje ni procent. De resterende 40 procent af aktiekapitalen vil blive udbudt til salg.

NNIT har alene i de seneste fem år tjent knap 800 millioner kroner efter skat og har omsat for næsten 10 milliarder kroner.

Faldgruberne

NNIT har i en del år leveret solide resultater. Men der er riscici ved selskabet, fremgår det af børsprospektet.

Her peger NNIT blandt andet på, at en 'betydelig andel' af forretningen stammer fra et begrænset antal kunder, hvilket gør selskabet sårbart overfor pludslige forandringer.

Deusden peger selskabet på, at forretnings-områderne er præget af skarp konkurrence, hvor NNIT "muligvis" ikke "vil være konkurrencedygtigt."

Læs også:

Guldmaskinen NNIT buldrer afsted - og der er mere i vente

Otte gode råd fra NNIT: Her er hemmeligheden bag høj vækst

På vej mod børsnotering: Derfor er NNIT en lækkerbidsken uden lige

Salg på vej: NNIT skal sælges i løbet af efteråret

Børsnotering af NNIT udskudt - ventes nu først om et halvt år

Sådan vil NNIT skovle milliarder ind i fremtiden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job