NNIT går på børsen efter endnu et solidt årsregnskab

Novo Nordisk børsnoterer NNIT efter endnu et solidt årsregnskab.

Artikel top billede

Det danske it-selskab NNIT går på børsen.

Det meddeler NNIT i forbindelse med offentliggørelsen af selskabets årsregnskab, der viser solide takter med en vækst i omsætningen på 9,3 procent og en vækst i den primære drift på 7,7 procent til 265 millioner kroner.

"Novo Nordisk er meget tilfreds med NNIT's resultater, og vi er overbeviste om, at en ændret ejerstruktur bedre vil kunne understøtte NNIT's videre udvikling og værdiskabelse og styrke selskabets markedsposition både i Danmark og internationalt," lyder det fra Jesper Brandgaard, der er bestyrelsesformand for NNIT og finansdirektør i Novo Nordisk, som ejer NNIT.

Novo Nordisk og NNIT meddeler ikke noget om, hvornår børsnoteringen skal finde sted, men alene, at NNIT nu søger om en notering.

Åben proces

NNIT har for længst meldt ud, at det arbejdede efter en børsnotering, i det Novo Nordisk - der i dag ejer selskabet - står for en stadig mindre andel af NNIT's samlede leverancer.

Du kan læse mere om disse overvejelser i dette interview med NNIT's topchef, Per Kogut, her: NNIT-direktør: Derfor skal NNIT børsnoteres

NNIT var angiveligt i første omgang klar til at offentliggøre børsnoteringen allerede i efteråret, men her blev planerne udsat, da den nordjyske bunker-virksomhed, O.W Bunker, kom ud i stormvejr.

Det kan du læse mere om her: Børsnotering af NNIT udskudt - ventes nu først om et halvt år

Veldrevet

NNIT har ry for at være veldrevet og have orden i eget hus.

Selskabet har i de seneste 10 år hvert år leveret to-cifrede overskudsgrader. I år er overskudsgraden således på 11 procent.

Du kan NNIT's nøgletal her.

NNIT meddeler i forbindelse med årsregnskabet, at det har indgået 'væsentlige nye kontrakter og forlænget og udvidet eksisterende nøglekontrakter og dermed opbygget en solid ordrebehandling for fremtiden."

NNIT ejes i dag 100 procent af Novo Nordisk, der grundlagde selskabet i 1994 på baggrund af Novo Nordisk daværende interne it-afdeling.

Novo Nordisk står nu til at score en solid pose penge på det kommende salg af it-selskabet.

Det er planen, at Novo Nordisk vil beholde en bestemmende del af aktierne i NNIT efter børsnoteringen.

NNIT bliver noteres på Copenhagen Nasdaq-børsen.

NNIT har alene i de seneste fem år tjent knap 800 millioner kroner efter skat og har omsat for næsten 10 milliarder kroner.

Læs også:

Guldmaskinen NNIT buldrer afsted - og der er mere i vente

Otte gode råd fra NNIT: Her er hemmeligheden bag høj vækst

På vej mod børsnotering: Derfor er NNIT en lækkerbidsken uden lige

Salg på vej: NNIT skal sælges i løbet af efteråret

Børsnotering af NNIT udskudt - ventes nu først om et halvt år

Sådan vil NNIT skovle milliarder ind i fremtiden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS