På vej mod børsnotering: Derfor er NNIT en lækkerbidsken uden lige

Investorerne vil kaste sig over NNIT som en saftig lækkerbidsken, når selskabet går på børsen. Men det er ikke alene på grund af selskabets resultater. En meget tungere effekt tæller højt på investorernes liste, mener økonom.

Artikel top billede

Den kommende børsnotering af det succesrige danske it-selskab NNIT bliver en lækkerbisken for investorer. Som sultne rovfugle vil investorerne kaste sig over selskabets aktier, når de efter alt at dømme bliver udbudt i slutningen af 2014 eller i begyndelsen af 2015.

NNIT har altid satset på stabil og kontrolleret vækst, og selskabet har år efter år leveret stabile vækstrater.

Det gælder også i det netop offentliggjorte årsregnskab for 2013, som du kan læse mere om her.

Indtil videre tyder intet på, at den udvikling vil stoppe.

Novo Nordisk-effekten

For den kommende børsnotering tæller også andre ting end de hårde tal, afkastningsgrader og lignende.

Det gælder ikke mindst 'Novo Nordisk-effekten,' som kan være med til at tænde julelys i investorernes øjne, når NNIT noteres.

"Investorerne er vilde med alt, hvad der rimer på Novo Nordisk, som gennem de seneste 20 år har forgyldt investorerne med et afkast på mere end 5.000 procent," lyder det fra investerings-økonom Per Hansen i børsmægler-selskabet Nordnet.

Nordnets kunder har omkring en milliard kroner placeret i Novo Nordisk-aktier.

NNIT er udsprunget af Novo Nordisk og deler på mange måder ånd, værdier og forretningssyn med moderkoncernen, der da også forventes at ville beholde kontrollen over NNIT med en aktiepost på mere end 50 procent efter børsnoteringen.

"Novo-koncernen tænker og investerer altid langsigtet og kontrolleret og med investorerne i centrum, og det er noget, som investorerne kan lide, for investorer skyr risiko," siger Per Hansen.

Novo Nordisk er mesteren

Ifølge Per Hansen findes der for tiden intet selskab herhjemme, der er så god til at forventningsstyre investorerne som Novo Nordisk.

"Investorerne ønsker at få tegnet vejen for, hvor virksomheden skal hen, hvordan den skal derhen, hvornår det sker og med hvilke virkemidler, og hvad der sker, hvis vi ikke kommer derhen, og det er Novo Nordisk i dag i særklasse god til. Og det er noget, som investorerne kan lide," siger han.

Det er noget, som også NNIT vil kunne få gavn af, når selskabet går på børsen.

Her er investorernes fokus: Det er ikke (nødvendigvis) it

"Investorerne hører slet ikke 'IT,' når vi siger Novo Nordisk IT. De er ligeglade med drift og outsourcing og overskud og afkast på investeret kapital og alt det der. Det handler om varemærket Novo Nordisk. Er Novo med, er investorerne også med," siger Per Hansen.

NNIT omsatte i 2013 for 2,2 milliarder kroner og hentede et overskud på 246 millioner kroner, hvilket du kan læse mere om her: Guldmaskinen NNIT buldrer afsted - og der er mere i vente.

Cirka fire milliarder

Per Hansen vurderer, at selskabet vil blive prisfastsat til en værdi i omegnen af fire milliarder kroner i forbindelse med børsnoteringen, der meget vel kan komme til at bygge på tallene i det kommende halvårsregnskab.

Skal NNIT følge de seneste mange års udviklings-tendens, vil også dette kommende regnskab blive præget af pæne vækst-rater.

"I selskabets nuværende form er fire milliarder kroner ikke billigt, men på den anden side ville jeg blive forbavset, hvis ikke NNIT bliver et af de selskaber, der leverer tilfredsstillende om ikke fremragende regnskaber i fremtiden, og det vil prisen afspejle," siger Per Hansen.

Han tror ikke, at NNIT nødvendigvis bliver det, som han kalder en 'investeringsmæssig højdespringer og hurtigløber.'

"Det bliver en langsigtet aktie sat på 'positiv autopilot'," siger han.

Læs også:

Guldmaskinen NNIT buldrer afsted - og der er mere i vente

NNIT-direktør: Derfor skal NNIT børsnoteres

Otte gode råd fra NNIT: Her er hemmeligheden bag høj vækst

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S