Stort opkøb skaber ny dansk it-kæmpe

Prodata Consult udvider bemandingen med 50 procent efter købet af konkurrenten Raft Consulting. Det er kun første skridt i en ny vækststrategi.

Artikel top billede

It-konsulenthusene Prodata Consult og Raft Consulting fusionerer, efter at Prodata har lagt et ukendt millionbeløb på bordet i en handel, som betyder, at Prodata overtager samtlige aktier i Raft.

Med opkøbet udvider Prodata sin medarbejderstab fra 60 til 90 ansatte, ligesom omsætningen får et boost fra omkring 400 til 550 millioner kroner årligt.

Alle medarbejdere og konsulenter i begge selskaber fortsætter.

Ledelsen fra Raft Consulting fortsætter i chefstillinger i Prodata.

Raft Consultings administrerende direktør Claus Karup Rasmussen forsætter i rollen som COO i det fusionerede selskab, mens Prodatas Søren Rode stadig er øverste chef i selskabet.

Med fusionen bliver Prodata efter eget udsagn landets største spiller indenfor sit markedssegment.

Men ifølge bestyrelsesformand i Prodata Consult, Jens Kyhnæb, er fusionen kun første skridt i en konsolidering, hvor man satser på at købe sig til mere specialiseret viden indenfor udvalgte markeder, som også ligger udenfor Danmarks grænser.

Prodata Consult er tidligere flere gange - seneste i 2013 - blevet kåret som Danmarks bedste it-konsulenthus i Computerworlds Top 100.

Det kan du læse mere om her.

Stigende krav fra kunderne

Prodatas træk er endnu et eksempel på, at kundernes krav om både teknisk indsigt og forretningsforståelse tvinger leverandører og konsulentfirmaer til at gøre paletten af ydelser bredere.

I tilfældet med Raft Consulting drejer det sig om specialistviden indenfor den finansielle sektor, transport, energi og tele- og it-virksomheder.

"De store kunder indenfor eksempelvis den finansielle sektor nøjes i dag med at bruge to eller tre leverandører, hvor de før brugte helt op til fem-ti stykker. Så størrelsen betyder noget for kunderne, og derfor styrker vi os både ledelsesmæssigt, i forhold til volumen og kompetencer," siger Jens Kyhnæb.

Efter fusionen er Prodata udover Danmark repræsenteret i Sverige, Norge, Tyskland, Holland og Polen.

Raft Consulting står i dag stærkt på især det svenske marked, men Prodatas strategi og ambitioner går i retning af yderligere opkøb, fortæller Jens Kyhnæb.

"Vi forventer, at markedet vokser i de kommende år, og det vil vi selvfølgelig gerne have vores del af. Med opkøbet af Raft Consulting har vi styrket vores kompetencer indenfor den finansielle sektor. Men vi kommer til at foretage flere lignende opkøb på markeder udenfor Danmark," fortæller Jens Kyhnæb til Computerworld.

Læs også:

Her er Danmarks bedste it-konsulenthus

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S