Artikel top billede

Fona-ansatte måtte læse om massefyringer i pressen

Fonas advokater offentliggjorde hvilke butikker, der står til at lukke uden at orientere de medarbejdere, som nu må vinke farvel til deres arbejdsplads.

Den økonomiske nedtur i elektronikkæden Fona kulminerede tidligere i dag med nyheden om, at 25 ud af kædens 56 butikker indenfor kort tid skal lukke.

Lukningen af de 25 butikker betyder, at omkring 300 Fona-medarbejdere står til at miste deres arbejde.

Lanceringen af de triste nyheder blev dog ikke håndteret særlig elegant af de advokater, som i snart fire uger har arbejdet på at rekonstruere den kriseramte butiksæde.

Debat: Lukker din lokale Fona - og hvad betyder det for dig?

En pressemeddelelse med en liste over de butikker, som skal dreje nøglen om, blev ifølge Ekstra Bladet udsendt klokken 8.30 i morges. Samme service fik de ansatte i de lukningsdømte butikker ikke.

I stedet fik flere medarbejdere nyheden i løbet af formiddagen enten gennem pressen eller via venner og bekendte.

Læs også: Kæmpe fyringsrunde i Fona - 25 butikker lukker

"Omkring klokken ni i morges fik vi en mail om, at der var nogle ting i ledelsen omkring lukning af nogle butikker, men der var ingenting om, hvad det var for nogle butikker, det er."

"Så vi har ingenting fået at vide. Vi synes, det er rigtig fejt," siger en snart forhenværende Fona-medarbejder, som ønsker at være anonym til Ekstra Bladet.

Fonas direktør Michael Kjær har ifølge Ekstra Bladet senere på dagen udsendt en mail Fonas medarbejdere, hvor han beklager forløbet og udsteder en stor undskyldning for, at nyheden om butikslukninger kom ud i pressen, inden medarbejderne var orienteret.

Læs også:

Kæmpe fyringsrunde i Fona - 25 butikker skal lukke

Her er årsagen til Fonas betalingsstandsning - mindst to købere klar i kulissen

Her er de mulige - og mest sandsynlige - købere af Fona




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis