Sådan yder du grøn it-support til 15.000 personer

Når 15.000 NGO'er, journalister, forhandlere og politikere mødes til klimatopmøde i Danmark næste år, bliver der stillet høje krav til digital understøttelse. Grøn it kommer i centrum, lover mødechefen.

Artikel top billede

Når op mod 8.000 NGO'er, et par tusinde journalister og et tilsvarende antal forhandlere og embedsmænd mødes til klimatopmøde i Bella Center i København i 2009, skal it-udstyret være i orden.

Pc'er og netadgang er standardudstyr, der bliver opstillet ved lange borde.

Mødechefen og tidligere it-chef i Udenrigsministeriet Svend Olling oplyser, at der skal købes minimum et par tusind pc'er til mødet.

Men i øjeblikket arbejder en lille gruppe på otte personer på den praktiske planlægning og forberedelse af blandt andet udbud.

Man følger tidsplanen, men endnu har man ikke overblik helt ned i detaljen over, hvad der skal i udbud, og hvad der skal sponseres.

Store forventninger til grønt land

"Men der er ingen tvivl om, at det it-udstyr, der skal bruges, skal være grøn it," siger Svend Olling.

Han forklarer, at såvel strømforbrug, genanvendelighed som server-køling står på programmet. Samtidig har man rådført sig med internationale og danske eksperter.

Også der var der mange gode råd at hente, men det stod også klart, at klimakonferencen kan komme til at stå som en reference for andre.

"Fordi mødet har den størrelse og det tema, og ikke mindst det forhold, at forventningen til, hvad et grønt land som Danmark kan gøre, er store," siger Svend Olling.

Klar til Foghs kollegaer

Svend Olling er styrmand for den lille gruppe, der består af embedsmænd med erfaring fra EU-formandskabet, erhvervslivet og folk fra Udenrigsministeriet. Gruppen vil blive udvidet løbende, så man til sidst kan betjene 15.000 deltagere i Bella Center.

Også Anders Fogh Rasmussens kollegaer fra hele verden står på Svend Ollings arbejdsliste. Selvom det ikke er helt sikkert, at mødet munder ud i, at alle verdens topledere dukker op i København, skal det planlægges.

"Så det arbejder vi naturligvis ud fra i planlægningen," siger Svend Olling.

Det store it-slag kommer dog til at stå i Bella Center, vurderer Svend Olling.

Fra sin erfaring med den praktiske planlægning af EU-formandskabsmødet peger han på tre ting, der især er afgørende at få på plads, når det gælder it.

"Det er sikkerhed, fleksibilitet og stram projektstyring. Denne gang er det dog lige så væsentligt, at løsningen bliver miljø- og klimavenlig," siger han.

På det område er omverdenens forventning til, hvad it- og miljølandet Danmark kan præstere til lige netop en klimakonference, store, lyder det fra Svend Olling, som der altså hviler et stort pres på.

Store summer at spare

Men der bliver tænkt i kreative grønne baner. Blandt de grønne fokusområder er ud over strømforbrug, køling af servere og genanvendelighed også besparelser på transport, CO2-kompensation, indkøb af grøn strøm, økologi med videre på programmet.

Svend Olling peger på, at it også er grøn, når den hjælper med besparelser og CO2-reduktion på helt andre områder.

Han fremhæver Udenrigsministeriet, der har udbygget anvendelsen af videokonferencer som kommunikationsmiddel til det globale netværk af ambassader, så antallet af flyrejser reduceres.

Udenrigsministeriets nuværende it-chef, Lars Steen Nielsen oplyser, at det sparer både tid, penge og CO2 og skaber nye arbejdsformer.

79 videokonferenceanlæg på danske ambassader og 20 anlæg i Udenrigsministeriet i København i 2007, gav alene en besparelse på op til 12.000 ton CO2 for miljøet og store besparelser på ministeriets rejsebudget.

"Videokonferencer vil derfor også blive benyttet før og under klimatopmødet som et blandt mange elementer i greening-strategien," siger Svend Olling.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S