Den tidligere TDC-direktør Kim Frimer er i dag topchef i Energi Randers. Det er et af de selskaber, der nu er klar til fælles fiberfront mod TDC.

Fiberselskaberne klar til fælles krig mod TDC


Publiceret d. 7. oktober 2009 kl. 15.58


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Danmarkskort lup_top
Elselskabernes plan

Det er de danske elselskaber, der har etableret fiberselskaberne.

Elselskaberne har meldt ud, at de ønsker at udrulle fibernet til cirka to millioner af landets 2,5 millioner hjem. Investeringen vurderes til 15 milliarder kroner, når alt er udrullet.

Her er en oversigt over, hvor mange husstande hvert elselskab ønsker at rulle fiber ud til. Det bør bemærkes, at tallene er fra august sidste år.

# Dong Energy - 500.000*
# Syd Energi - 235.000
# MidtVest Bredbånd - 175.000**
# EnergiMidt - 175.000
# SEAS-NVE - 165.000
# Bredbånd Nord - 155.000
# Tre-For - 121.000
# Himmerlands Elforsyning - 87.000
# NRGi - 70.000
# Energi Fyn - 70.000
# Energi Randers/Hobro - 60.000
# Østjysk Energi - 51.000
# ELRO - 50.000***
# Sydfyns Elforsyning - 30.000
# Galten Elværk - 24.000
# NEF - 15.000

# Samlet fiberudrulning: 1.983.000 husstande

* Dong har annonceret, at selskabet leder efter en køber til fibernettet eller eventuelt en tjenesteudbyder.
** MidtVest Bredbånd er under konkurs.
*** ELRO udruller et trådløst WiMax-netværk under navnet Skyline. Selskabet udruller ikke fiber.

Kilde: Dansk Energi, august 2008

 
 
TDC kan se frem til en ny udfordrer på indholdssiden i bredbåndsmarkedet.

Mandag aften var toppen i den danske fiberbranche samlet til et møde. Her drøftede parterne at alliere sig for blandt andet at udfordre telegiganten TDC.

Computerworld erfarer, at parterne nåede frem til en aftale om et fremtidigt samarbejde.

Aftalen indebærer, at fiberselskaberne etablerer en fælles indkøbsenhed på indholdssiden, og fremover vil de markedsføre indholdet under et fælles brand på privatmarkedet.

Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets følger telebranchen i Danmark, og han har længe efterlyst, at fiberselskaberne, der er datterselskaber af elvirksomhederne, slog pjalterne sammen.

"Det er et skridt i den rigtige retning. Indtil videre har de fejlet totalt, fordi de ikke har forstået, at det her er en industri, hvor det drejer sig om stordriftsfordele og lave omkostninger," siger Poul Ernst Jessen.

Netop beslutningen om et fælles brand er noget, der stiller elselskaberne stærkere over for forbrugerne, påpeger analytikeren.

"De har troet, at folk ville købe fiber helt af sig selv, uden de egentlig kunne forklare, hvorfor du skulle have det fiber - i hvert fald på nuværende tidspunkt. Det er da klart et skridt i den rigtige retning, at de nu kan lave ét brand rettet imod forbrugerne, men der er langt til mål," siger Poul Ernst Jessen.

Fiberbranchen jagter stordrift
Ifølge Computerworlds oplysninger ønsker fiberselskaberne ikke at offentliggøre aftalen på nuværende tidspunkt, fordi et større juridisk arbejde først skal være på plads.

Computerworld har forsøgt at få kommentarer til aftalen fra flere parter i branchen, men det er meget sparsomt, hvad de vil sige.

"Vi arbejder pt. på at få lavet et samarbejde, som kan hjælpe os med at skaffe os nogle stordriftsfordele," siger administrerende direktør Kim Frimer fra Energi Randers.

Han har dog ingen kommentarer til en aftale. Det samme gælder salgs- og marketingdirektør Jeanette Hartz fra SEAS-NVE, der dækker Syd- og Vestsjælland.

"Jeg har ikke nogen kommentarer til det," siger hun.

Administrerende direktør Jan Ravn fra Himmerlands Elforsyning vedgår, at der har fundet forhandlinger sted. Han var dog endnu ikke orienteret om, at en aftale kom i hus i mandags, da Computerworld i går overbragte ham nyheden.

Direktøren vil dog gerne pege på, hvilke fordele der kan være i en alliance med de andre fiberselskaber.

"Det vil styrke vores position i markedet, og det vil vi gerne. Det er en positiv ting, og vi kan også skaffe nogle omkostningsreduktioner. Begge dele taler meget for det her samarbejde," siger Jan Ravn.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.