TDC forventer 100.000 IP-tv-kunder i år

Interview: TDC forventer, at IP-tv bliver en af de store cash-cows i de næste par år. Men der er stadig langt til de franske tilstande med IP-tv over det hele, siger TDC's topchef.

Artikel top billede

Foto: Simon Knudsen/TDC.

Det stærkeste teleselskab i Europa målt på medarbejderstolthed, kundetilfredshed og indtjening.

Sådan lyder TDC's målsætning for de tre kommende år, hvor teleselskabet ser adskillige muligheder for at forbedre sin nuværende årlige vækst på indtjeningen, der lyder på 8,4 procent.

TDC's administrerende direktør Henrik Poulsen fortæller til Computerworld, at han vurderer, at TDC på nuværende tidspunkt tilhører en samlet top fem på de tre punkter.

Den danske telemastodont ser sin triple-play-løsning, Hometrio, med IP-tv, bredbånd og telefoni som en af selskabets væsentligste vækstlommer i de kommende år, hvor TDC alene i 2009 regner med at kunne sætte sig på godt 100.000 Hometrio-kunder ved udgangen af 2009.

Men samtidig erkender han også, at båndbredderne skal hæves, hvis kunderne virkelig skal være tilfredse med servicen.

"Vi kommer hele tiden til at skulle arbejde videre med vores infrastruktur. Vi har et stort kundepotentiale på de kunder, der ligger mellem 10 og 20 megabit per sekund. Derfor udbygger vi hele tiden vores kobberinfrastruktur," fortæller Henrik Poulsen.

Fiberredning til kunderne

Hvis en kunde vil se IP-tv på to forskellige fjernsyn i HD-kvalitet, får de dog et problem, hvis de har en 10 megabit-forbindelse. Den problemstilling er Henrik Poulsen på omgangshøjde med.

Han peger forsigtigt på, at åbningen af selskabets fibernet vil kunne booste båndbredderne yderligere, men det vil ikke ske i løbet af weekenden.

"Vi kan gøre kobberet hurtigere ved at skyde fiberen tættere og tættere på hjemmet. Alle vores 1.200 centraler er forsynet med fiber. Det næste skridt vil være at skyde mikro-centraler tættere på de enkelte kunder," forklarer Henrik Poulsen.

"Vores fiberudrulningsstrategi går ud på, at afstanden fra kunden til centralen i kobberet bliver mindre og mindre. På den måde rykker fiberen hele tiden længere ud," fortsætter han.

Mangler fiberprodukter

Henrik Poulsen understreger, at TDC på nuværende tidspunkt dog ikke anser behovet for at være meget højere end 10 megabit for størstedelen af kunderne.

"Det er dog klart, at den grænse vil rykke sig over tid, og kobberinfrastruktur vil også hele tiden blive hurtigere og hurtigere," siger han og henviser til, at datterselskabet Fullrate for to uger siden rullede 40 megabit-forbindelser ud til kunderne.

TDC har på nuværende tidspunkt forbundet fiber direkte ud til 200.000 kunder, uden de dog kan bruge det til så meget.

"Lige nu mangler vi de konkrete fiberprodukter, men det er noget, vi hele tiden arbejder med," siger Henrik Poulsen.

Langt til Frankrig

De danske triple-play-tilstande er langt fra det franske, hvor omkring en tredjedel af befolkningen har triple-play med interaktivt IP-tv.

Henrik Poulsen ser ikke, at Danmark vil undergå samme forvandling i de første mange år, fordi kabeloperatørerne i form af TDC-selskabet YouSee og Telia Stofa samt en lang række private antenneforeninger sidder benhårdt på tv-markedet.

"Man er nødt til at se på landets infrastruktur-historie for at forstå, hvorfor IP-tv og bundlede produkter ikke når samme vækstrater, som teleselskaberne i Frankrig har haft," lyder det fra Henrik Poulsen.

TDC-topchefen forventer, at satellit-tv vil blive det første offer i den kommende digitale tv-krig.

Læs mere om IP-tv i dagens trykte udgave af Computerworld

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S