Foto: Torben Klint.

Teleselskaber kan ikke dømme danskere til pirater


Publiceret d. 11. december 2009 kl. 15.01 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
I et samråd i Europaudvalget på Christiansborg har enhedslistens teleordfører, Per Clausen, fredag afkrævet Videnskabsminister Helge Sander (V) svar på spørgsmål om netneutralitet og pirateri i den netop vedtagede telepakke i EU.

Spørgsmålene har helt konkret handlet om det såkaldte ændringsforslag 138, der har været et aftalens mest omstridte spørgsmål, fordi det handler om tele- og selskabers muligheder for at kyle musikpirater på porten.

Per Clausen har forlangt 100 procent vished for, om teleselskaberne fremover vil kunne lukke for tjenester og internetforbrugernes forbindelser, hvis teleselskabet eller eksempelvis en rettighedshaver vil have det.

"Jeg kan med nik fra de embedsmænd, der har beskæftiget sig med lovforslaget, bekræfte, at sådan forholder det sig ikke," lød svaret fra Helge Sander, der flere gange understregede , at der skal en domstol til for at smide folk af nettet.

Svenske pirater er glade
Ministeren udtalte sig positivt over for EU-telepakken, som han mente, var det "bedst mulige kompromis."

"Det svenske piratparti i EU har udtrykt tilfredshed med lovforslaget," konstaterede Helge Sander, hvilket fik de fremmødte repræsentanter fra de politiske partier til at trække på smilebåndet.

Spørgsmålet omkring pirateri har ellers været den helt store hæmsko for en hurtig aftale-indgåelse om en fælleseuropæisk telepakke.

Det skyldes, at flere stormagter inden for EU har ønsket at indføre den såkaldte three-strikes-model, hvor en musikpirat kan drysses af uden for internettets porte, hvis de bliver snuppet med fingrene i ulovlige op ophavsretsligt beskyttede filer.

Videnskabsministeren forsikrede dog, at en udelukkelse fra nettet ikke vil kunne ske uden, at slutbrugeren/telekunden er sikret en juridisk og fair behandling, hvilket vil sige en domstolsafgørelse.

Tilfredshed hos Enhedslisten
Helge Sanders svar sekunderet af embedsmænd fra IT- og Telestyrelsen lagde en dæmper på Per Clausens spørgelyst, fordi Enhedslistens teleordfører åbenbart var tilfreds med pointeringerne.

"Ministeren sagde i dag klart, at internetudbydere ikke kan udelukke internetbrugere med henvisning til, at de besøger hjemmesider med et indhold, som nogen mener, er ulovligt uden en domstolsafgørelse. Til gengæld kan de godt lukke forbindelsen til hjemmesider med henvisning til, at deres indhold er ulovligt," fortæller han og fremhæver, at pædofilihjemmesider bliver brugt som eksempel.

"Det er godt, at internetbrugernes ret til at komme på nettet er sikret. Jeg er dog stadig bekymret for, hvordan muligheden for at lukke forbindelsen til udvalgte hjemmesider kan misbruges," udtaler Per Clausen til Computerworld.




Kommentarer - Debatoversigt


trykfejl?
1 indlæg

Videnskabsministeren forsikrede dog, at en udelukkelse fra nettet vil kunne ske uden, at slutbrugeren/telekunden er sikret en juridisk og fair behandling, hvilket vil sige en domstolsafgørelse.


Der mangler da vist et ikke i ovenstående?

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Se hvordan Microsofts direktør, Steve Ballmer, og tre andre topchefer undgår at bruge for meget tid på ligegyldige møder.
22. februar 2012 kl. 16.02 | læs »

Her er 15 gratis programmer, der hører til i enhver Windows-brugers værktøjskasse.
17. februar 2012 kl. 15.28 | læs »

Logica-koncernen offentliggør i dag sit årsregnskab for 2011. På det danske marked runder omsætningen en milliard kroner, fortæller direktør Jesper Scharff.
22. februar 2012 kl. 15.30 | læs »

Der er ingen problemer med retssikkerheden, når Skat kræver teleoplysninger fra teleselskaberne, mener Skat. Få forklaringen her.
22. februar 2012 kl. 13.11 | (2) | læs »





 
White papers
En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

Service-oriented architecture (SOA) has moved beyond hype to widespread acceptance as an IT...

I dag bruger mange it-virksomheder tid på it-projektlevering. Selvom succesraten for projekter...

 


Mest læste seneste uge

IPad 3, iPad 2S eller iPad 2 HD? Vi ved ikke, hvad den næste iPad kommer til at hedde. Men her er de mest troværdige rygter.

Hvad gør vi, når vi har glemt vores opladere? Vi har kigget på en række alternativer, der snart kan blive virkelighed.

Din smartphone er i høj kurs hos tyveknægte. Se her, hvordan du let kan sikre dig bedst muligt mod tyveri og misbrug.

Danskernes it-færdigheder bliver målt hvert eneste år. Her kan du lave en mini-test på, om du har bedre eller dårligere it-færdigheder end den gennemsnitlige dansker.

Mange af de statslige it-projekter er ude i kraftig modvind. To skatte-projekter til mere end 600 millioner kroner svæver i det uvisse.