TDC-topchef Henrik Poulsen afviste så sent som i november at åbne kabelnettet. Nu tvinger IT- og Telestyrelsen ham dog til det alligevel.

TDC tvinges til at åbne kabelnettet trods modstand


Publiceret d. 23. december 2009 kl. 10.00 | Antal kommentarer (17)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
"En julegave"

Sådan betegner teleanalytiker Bernt Stubbe Østergaard gårsdagens afgørelse fra IT- og Telestyrelsen, der tvinger TDC til at åbne kabelnettet for konkurrenterne.

I en ny afgørelse har IT- og Telestyrelsen vurderet, at TDC's kontrol med såvel kobbernettet som YouSees kabel-tv-net skaber et særligt konkurrenceproblem på bredbåndsmarkedet.

Derfor tvinger styrelsen nu TDC til at åbne kabelnettet.

Analytiker: Bedre sent end aldrig
Den beslutning har teleanalytiker Bernt Stubbe Østergaard ventet på længe.

"Siden hybridnettets lancering i 1982 har TDC i forhold til øvrige europæiske teleselskaber indtaget en usædvanlig dobbeltposition ved både at drive kabel-tv og være en dominerende spiller på teleområdet. Det er en meget, meget sen afgørelse fra IT- og Telestyrelsens side, men bedre sent end aldrig," siger han.

Han mener ikke, at det kan komme bag på nogen, at TDC nu bliver påtvunget at lukke op for kabelnettet.

"Der er ikke noget som helst usædvanligt i, at TDC er blevet dømt til det her. Selskabet har fuldstændig stensikkert haft en dominerende markedsposition," siger han.

TDC afviste at åbne kabelnettet
Tidligere har både Forbrugerrådet og konkurrenter som Telenor da også kritiseret forholdene på bredbåndsmarkedet og krævet handling.

Selv har TDC's topchef Henrik Poulsen stædigt holdt fast i, at kabelnettet ville forblive lukket land for konkurrenterne.

"Man kan tage en diskussion, om det vil medføre yderligere konkurrenceforbedringer at åbne kabelinfrastrukturen op, men der er det vores klare vurdering, at det er der ikke behov for, for konkurrencen er allerede uhyre intensiv," sagde Henrik Poulsen til Computerworld midt i november.

Konkurrenter ligger på lur
Men åbenbart altså ikke intensiv nok, har IT- og Telestyrelsen nu vurderet.

Bernt Stubbe Østergaard forventer da også, at konkurrencen med åbningen bliver øget dramatisk.

"Jeg tror bestemt, det kan mærkes hos TDC, for nu kan de se, at Telia fra sin gamle Stofa-base kan ekspandere og blive landsdækkende. Telenor skal også nok komme efter det. Det er klart et slag mod TDC, som vil koste dem økonomisk, for både Telia og Telenor har penge til at investere," siger han.

Især rammer det TDC hårdt, mener han, fordi teleselskabet efterhånden har koncentreret sig ensidigt om sin nordiske forretning. Senest med salget af schweiziske Sunrise.

"TDC har skrumpet sig meget ind omkring det danske marked, og nu bliver de så ramt i hjertekulen på deres kernemarked," vurderer Bernt Stubbe Østergaard.




Kommentarer - Debatoversigt


Åbning af Stofas net ?
3 indlæg

Når de ikke vil høre, må de føle.
1 indlæg

Nu glæder jeg mig
1 indlæg

Teknisk muligt?
12 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.