Microsoft køber Navision


Publiceret d. 7. maj 2002 kl. 09.18


Annonce:
 
ANNONCE:
Efter der i en uge har verseret vedholdende rygter om Microsofts forestående køb af danske Navision, bekræfter Microsoft nu, at selskabet har afgivet købstilbud på Navision.

De to parter vil senere i dag præsentere planerne for sammenlægningen af de to virksomheder, der betyder, at Navision bliver en del af Microsoft Business Solutions, når handlen er faldet endeligt på plads.

Microsoft betaler 11 milliarder kroner for Navision, der er blandt de førende selskaber indenfor økonomistyringssystemer til små og mellemstore virksomheder.

De to parter har længe sværmet om hinanden og har angiveligt i store træk været enige om opkøbet i en længere periode. I de seneste uger har de to selskaber ifølge Computerworld Onlines oplysninger alene forhandlet om størrelsen på Microsofts tilbud, der for en uge siden angiveligt lå på under 10 milliarder kroner.

Den pris er nu steget med omkring en milliard kroner til 1,3 milliarder dollar eller omkring 11 milliarder kroner, hvilket Navisions ledelse har fundet tilfredsstillende.

- Microsofts tilbud om at købe Navision er en fordel ikke kun for Navisions aktionærer, men for alle virksomhedens interessenter. Det er et tilbud, der ikke alene vil give vores aktionærer en attraktiv præmie, men også vil være med til at sikre, at Navisions aktiviteter styrkes, siger Navsions bestyrelsesformand, Waldemar Schmidt.

Navision oplyser, at sammenlægningen er et logisk skridt i virksomhedens strategi, der går ud på at være med til at styrke små og mellemstore virksomheders vækst.

- Vi kunne have valgt at fortsætte på egne ben, men vi tror fuldt og fast på, at denne mulighed yderligere vil styrke fremtids-perspektiverne, siger Waldemar Schmidt.

Købet er struktureret som aktie- og kontantkøb baseret på 300 kroner per aktie.

Microsoft fusionerede sidste år med Navisions største konkurrent i USA, Great Plains Software.

Great Plains og Navision har begge haft store markedsandele, når det drejer sig om software til små og mellemstore virksomheder. Great Plains har været ledende i USA, mens Navision primært har haft sin omsætning på det europæiske marked.

Microsoft oplyser da også, at købet vil komplementere Microsoft Great Plains Business Solutions både geografisk og ved hjælp af produktfordele. Samtidig vil købet styrke Microsofts muligheder for at levere integrerede .NET-virksomhedsløsninger.

- Vores fælles vison, forretningsstrategi og produkter vil give mindre og mellemstore virksomheder en række fordele og vil give Microsoft store vækstmuligheder, siger Microsofts administrerende direktøre, Steve Ballmer, i en udsendt meddelelse.

Læs mere om Microsofts overtagelse af Navision på Computerworld Online senere i dag.

Se Microsofts købstilbud til Navision her.

Følg Navision på Fondsbørsen her.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.