YouTube: Flash er stadig bedst til video-afspilning

YouTube ser store muligheder i HTML5, men konstaterer samtidig, at Flash på nuværende tidspunkt er den bedste platform.

Artikel top billede

Hvert minut bliver der uploadet 24 timers video til YouTube. Videoer, der potentielt kan blive set af millioner af brugere verdenen over. Når det gælder videosites, er der ingen over og ved siden af.

Derfor har Google-ejede YouTube også en kæmpe betydning, når fremtidens teknologi omkring videoafspilning skal afgøres. I længere tid har der været snak om, hvorvidt HTML5 vil overflødiggøre Adobes Flash teknologi.

Nu skriver den tekniske chef for YouTube, John Harding, på selskabets API Blog om YouTubes erfaringer med HTML5 versus flash.

"Vi har i lang tid være meget begejstrede for HTML5-initiativet og dets video-tag, og de fleste af vores videoer kan afspilles i vores HTML5 afspiller," skriver John Harding.

Det betyder dog ikke, at HTML5 er klar til at tage pladsen fra Flash lige foreløbigt.

"Mens HTML5 video-understøttelse giver os mulighed for at bringe det meste indhold og funktioner i YouTube til computere, der ikke har Flash Player, så opfylder det ikke alle vores behov," skriver han og fortsætter.

"I dag er Adobe Flash stadig den bedste platform til YouTubes video-afsplining, og derfor er det også stadig vores primære afspiller."

Browsere skal understøtte standardformat

Det første store problem, som YouTube ser i HTML5-teknologien, er i forhold til browsernes understøttelse af videoformatet H.264.

YouTube har siden 2007 kodet video med et H.264-codec og bruger det både til Flash Player og på mobile enheder som iPhone og Android.

H.264 gør det også nemt at lave HTML5-afspilning, men kun i browsere, der understøtter formatet. Chrome og Safari understøtter det, mens Firefox ikke gør, og Internet Explorer understøtter først formatet med version 9.

"Overvejelser omkring patenter og licenser har afholdt nogle browsere fra at understøtte H.264, hvilket igen har forhindret et krav om, at HTML5 skal understøtte et standard videoformat," skriver John Harding.

YouTube er derfor af den opfattelse, at der er brug for et nyt videoformat, der imødegår problemerne med licenser.

"Derfor er vi meget begejstrede for det nye WebM projekt, som både Google, Mozilla og Opera har forpligtet sig til at støtte," skriver han.

WebM er et gratis og åbent videoformat, som er designet til at give licensfri videokomprimering til brug med HTML5 video. Projektet er sponsoreret af Google.

Derfor er YouTube også allerede begyndt at gøre videoer tilgængelige i WebM-formatet.

HD skal ses i fuldskærm

YouTube har dog også andre bekymringer omkring HTML5. En af dem er afspilning af videoer i fuld skærm, en funktion der ifølge John Harding specielt er vigtig, når det gælder videoer i HD-kvalitet.

"Mens de fleste browsere har fullscreen-mode, så tillader de ikke et javascript at starte det og tillader heller ikke en lille del af skærmen (som en videoafspiller) at fylde hele skærmen," skriver han og fortsætter.

"Hvorimod Flash Player leverer en robust og sikker kontrol for hardware-accelererede fullscreen vinduer."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S