YouTube: Flash er stadig bedst til video-afspilning

YouTube ser store muligheder i HTML5, men konstaterer samtidig, at Flash på nuværende tidspunkt er den bedste platform.

Artikel top billede

Hvert minut bliver der uploadet 24 timers video til YouTube. Videoer, der potentielt kan blive set af millioner af brugere verdenen over. Når det gælder videosites, er der ingen over og ved siden af.

Derfor har Google-ejede YouTube også en kæmpe betydning, når fremtidens teknologi omkring videoafspilning skal afgøres. I længere tid har der været snak om, hvorvidt HTML5 vil overflødiggøre Adobes Flash teknologi.

Nu skriver den tekniske chef for YouTube, John Harding, på selskabets API Blog om YouTubes erfaringer med HTML5 versus flash.

"Vi har i lang tid være meget begejstrede for HTML5-initiativet og dets video-tag, og de fleste af vores videoer kan afspilles i vores HTML5 afspiller," skriver John Harding.

Det betyder dog ikke, at HTML5 er klar til at tage pladsen fra Flash lige foreløbigt.

"Mens HTML5 video-understøttelse giver os mulighed for at bringe det meste indhold og funktioner i YouTube til computere, der ikke har Flash Player, så opfylder det ikke alle vores behov," skriver han og fortsætter.

"I dag er Adobe Flash stadig den bedste platform til YouTubes video-afsplining, og derfor er det også stadig vores primære afspiller."

Browsere skal understøtte standardformat

Det første store problem, som YouTube ser i HTML5-teknologien, er i forhold til browsernes understøttelse af videoformatet H.264.

YouTube har siden 2007 kodet video med et H.264-codec og bruger det både til Flash Player og på mobile enheder som iPhone og Android.

H.264 gør det også nemt at lave HTML5-afspilning, men kun i browsere, der understøtter formatet. Chrome og Safari understøtter det, mens Firefox ikke gør, og Internet Explorer understøtter først formatet med version 9.

"Overvejelser omkring patenter og licenser har afholdt nogle browsere fra at understøtte H.264, hvilket igen har forhindret et krav om, at HTML5 skal understøtte et standard videoformat," skriver John Harding.

YouTube er derfor af den opfattelse, at der er brug for et nyt videoformat, der imødegår problemerne med licenser.

"Derfor er vi meget begejstrede for det nye WebM projekt, som både Google, Mozilla og Opera har forpligtet sig til at støtte," skriver han.

WebM er et gratis og åbent videoformat, som er designet til at give licensfri videokomprimering til brug med HTML5 video. Projektet er sponsoreret af Google.

Derfor er YouTube også allerede begyndt at gøre videoer tilgængelige i WebM-formatet.

HD skal ses i fuldskærm

YouTube har dog også andre bekymringer omkring HTML5. En af dem er afspilning af videoer i fuld skærm, en funktion der ifølge John Harding specielt er vigtig, når det gælder videoer i HD-kvalitet.

"Mens de fleste browsere har fullscreen-mode, så tillader de ikke et javascript at starte det og tillader heller ikke en lille del af skærmen (som en videoafspiller) at fylde hele skærmen," skriver han og fortsætter.

"Hvorimod Flash Player leverer en robust og sikker kontrol for hardware-accelererede fullscreen vinduer."

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job