Nu skal TDC åbne fibernettet for konkurrenterne

Det står nu klart, at TDC's fibernet skal reguleres. Dermed vil TDC være reguleret på alle faste infrastrukturer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

På samme måde, som der sidste år blev truffet afgørelse om, at TDC er forpligtet til at tilbyde konkurrerende virksomheder adgang til terleselskabets kobber- og kabel TV-net, får TDC nu også pligt til at holde sit fibernet åben for konkurrenter.

I hvert fald har IT- og Telestyrelsen i dag offentliggjort et udkast til en afgørelse, som lægger op til, at TDC's konkurrenter skal have mulighed for at levere bredbånd gennem TDC's fibernet.

Indtil videre har TDC dog af egen vilje tilladt konkurrenter at købe sig ind i infrastrukturen, men for at sikre gennemsigtigheden i TDCs fiberforretning bliver TDC nu underlagt offentlig regulering.

Dermed vil TDC være reguleret på alle faste infrastrukturer.

"Vi er glade for, at TDC har valgt at holde sit nye fibernet åbent, men uagtet det er det nødvendigt at få fibernettet ind i de samme regulatoriske rammer som kobbernettet. Det vil give forudsigelighed og gennemsigtighed for både TDC og selskabets kunder. Reguleringen skal give gode muligheder for, at andre udbydere kan konkurrere på lige vilkår med TDC. Det kan de kun ved at have adgang til de samme net og samme betingelser, som TDC har," siger vicedirektør i IT- og Telestyrelsen Finn Petersen i en pressemeddelelse.

TDC har monopol

I december 2009 opkøbte TDC Dong Energys fibernet for et trecifret millionbeløb. Det fik den gang blandt andet Forbrugerrådet til at sige, at TDC har monopol på bredbånd i Københavnsområdet.

"At samle al infrastruktur på én hånd er undergravende for konkurrencen på langt sigt og et nederlag for telepolitikken. For når presset fra konkurrencen mangler, vil forbrugerne opleve både færre nye tjenester og højere priser," sagde Forbrugerrådets økonom, Martin Salamon, den gang i en pressemeddelelse.

Desuden har flere konkurrenter kritiseret TDC's prispolitik på salg af fiberadgang.

Hele IT- og Telestyrelsens udkast kan læses her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Dalmatic TNV A/S

    Dygtig svagstrømsingeniør

    Midtjylland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS