Nu skal TDC åbne fibernettet for konkurrenterne

Det står nu klart, at TDC's fibernet skal reguleres. Dermed vil TDC være reguleret på alle faste infrastrukturer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

På samme måde, som der sidste år blev truffet afgørelse om, at TDC er forpligtet til at tilbyde konkurrerende virksomheder adgang til terleselskabets kobber- og kabel TV-net, får TDC nu også pligt til at holde sit fibernet åben for konkurrenter.

I hvert fald har IT- og Telestyrelsen i dag offentliggjort et udkast til en afgørelse, som lægger op til, at TDC's konkurrenter skal have mulighed for at levere bredbånd gennem TDC's fibernet.

Indtil videre har TDC dog af egen vilje tilladt konkurrenter at købe sig ind i infrastrukturen, men for at sikre gennemsigtigheden i TDCs fiberforretning bliver TDC nu underlagt offentlig regulering.

Dermed vil TDC være reguleret på alle faste infrastrukturer.

"Vi er glade for, at TDC har valgt at holde sit nye fibernet åbent, men uagtet det er det nødvendigt at få fibernettet ind i de samme regulatoriske rammer som kobbernettet. Det vil give forudsigelighed og gennemsigtighed for både TDC og selskabets kunder. Reguleringen skal give gode muligheder for, at andre udbydere kan konkurrere på lige vilkår med TDC. Det kan de kun ved at have adgang til de samme net og samme betingelser, som TDC har," siger vicedirektør i IT- og Telestyrelsen Finn Petersen i en pressemeddelelse.

TDC har monopol

I december 2009 opkøbte TDC Dong Energys fibernet for et trecifret millionbeløb. Det fik den gang blandt andet Forbrugerrådet til at sige, at TDC har monopol på bredbånd i Københavnsområdet.

"At samle al infrastruktur på én hånd er undergravende for konkurrencen på langt sigt og et nederlag for telepolitikken. For når presset fra konkurrencen mangler, vil forbrugerne opleve både færre nye tjenester og højere priser," sagde Forbrugerrådets økonom, Martin Salamon, den gang i en pressemeddelelse.

Desuden har flere konkurrenter kritiseret TDC's prispolitik på salg af fiberadgang.

Hele IT- og Telestyrelsens udkast kan læses her

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect