Her er de mest grønne supercomputere i verden

IBM topper ny liste over de mest energi-effektive supercomputere i verden. Se alle topscorerne her.

Artikel top billede

Når snakken falder på supercomputere, er det som regel musklerne, der er i fokus.

Strøm og køling er imidlertid ikke helt ligegyldige poster på supercomputer-budgetterne, og derfor er der i stigende grad fokus på energi-udnyttelsen.

Green500.org har siden 2008 rangeret de mest energi-effektive supercomputere i verden, og i den netop offentliggjorde liste for juni måned, er det tydeligt, at IBM har lagt sig solidt forrest i feltet i denne kategori.

Rangeringen sker ud fra 'millions of floating-point operations per second' (MFLOPS) delt med watts - MFLOPS/W.

IBM topper listen

Det er specielt de såkaldte accelerator-baserede supercomputere, der anvender dedikeret hardware til beregninger, der topper listen.

Den slags supercomputere kan ifølge Wu Feng, associate professor i computer-videnskab ved Virginia Tech og en af personerne bag listen, levere et gennemsnit på 554 MFLOPS/W, hvorimod traditionelle supercomputere kun har et gennemsnit på omkring 181 MFLOPS/W.

Grundlæggende er der to typer supercomputere på listen: De dominerende kører på PowerXCell 8i-processorer fra IBM, mens der også er den del, der anvender teknologi fra AMD og NVIDIA.

De tre mest energieffektive supercomputere anvender alle IBM-teknologi og er placeret i Tyskland på Wuppetal- og Regensburg-universitetet og i forskningscenteret Juelich.

De 10 bedst placerede supercomputere

540

Her er de 10 mest energi-effektive supercomputere. Klik for at se billedet i fuld størrelse.

Se hele listen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS