Google nu i krig med Microsoft om offentlige kunder

Den amerikanske it-gigant Google er nu klar med nye kontorværktøjer rettet imod den offentlige administration.

Artikel top billede

Google Apps for Government.

Det er navnet på en ny kontorpakke fra Google, som selskabet retter imod offentlige administrationer, skriver IDG News Service.

Pakken indeholder flere af de produkter, som allerede er kendte hos private brugere. Værktøjer som Gmail, Google Calendar og Docs indgår således i kontorpakken.

Det nye er dog, at produkterne tilbydes på et sikkerheds- certificeringsniveau, som de amerikanske myndigheder kræver. Google siger, at selskabet dermed er det første, som tilbyder tjenester i skyen på dette certificeringsniveau.

"Som vi ved, så er det økonomiske pres på staten enormt, og dette er en klar besparelse," siger Google-topchef Eric Schmidt ifølge IDG News Service.

Bystyret i Los Angeles bliver en af de første større offentlige administrationer, der benytter sig af Googles kontorpakke i skyen.

Konkurrerer med Microsoft

Google Apps for Government kommer til at slås med Office-pakken fra Microsoft om de offentlige kunder.

De to selskaber har igennem længere tid haft en række skærmydsler, hvor de har hængt hinanden ud. For nylig lød det blandt andet fra lederen af Microsofts kundeservice, at Google slet ikke kunne hamle op med Microsoft inden for support.

"Hvornår ringede du sidst til Google for at få hjælp til at gendanne et mistet Google-dokument? Var du overhovedet i stand til at finde et nummer at ringe til? Mit gæt er: Nej. Google leverer simpelthen ikke det niveau af service," skrev Barbara Gordon, som står med det øverste ansvar for Microsofts support.

Du kan læse mere om de to firmaers duel her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S