Google skrotter danske brødres projekt

Efter lidt over et år dropper Google sit samarbejdsværktøj Google Wave, som to danske brødre står bag.

Artikel top billede

Det lød alt sammen så godt, da Google Wave blev præsenteret for lidt over et år siden med forudsigelser om, at tjenesten ville revolutionere online kommunikation.

Men nu trækker Google stikket på Wave, der er udviklet af de to danske brødre Jens og Lars Eilstrup Rasmussen. Det skriver IDG News Service.

"Wave har ikke fået den bruger-deltagelse, vi havde ønsket," skriver Urs Hölzle, der er senior vice president for drift i Google, i et blog-indlæg.

Derfor har Google valgt at droppe udviklingen af Wave som et produkt for sig selv.

Urs Hölzle skriver, at Google vil fortsætte med tjenesten året ud. De danske brødres arbejde har nok heller ikke været helt forgæves, da teknologierne vil blive brugt i andre Google-projekter.

Urs Hölzle skriver også, at Google Wave måske var et for radikalt koncept til at blive almen brugt, selvom Google prøvede at forklare produktet til offentligheden.

"En web-app til kommunikation og samarbejde i realtid var måske at sætte baren lidt højt, for hvad der var muligt i en web-browser. Vi var ikke sikre på, hvordan brugere ville reagere på denne radikalt anderledes måde at kommunikere på," skriver Urs Hölzle.

Beslutningen om at lukke ned for Google Wave virker til at være taget ret hurtigt, da Google så sent som i mandags kom med informationer om kommende Wave-diskussioner for udviklere i Washington D.C. og Michigan, skriver IDG News Service.

Selvom de to danske brødre nu må sige farvel til Google Wave, kan de stadig glæde sig over, at Google Maps, et andet projekt de var hovedarkitekter bag, kører i bedste velgående.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job