Google skrotter danske brødres projekt

Efter lidt over et år dropper Google sit samarbejdsværktøj Google Wave, som to danske brødre står bag.

Artikel top billede

Det lød alt sammen så godt, da Google Wave blev præsenteret for lidt over et år siden med forudsigelser om, at tjenesten ville revolutionere online kommunikation.

Men nu trækker Google stikket på Wave, der er udviklet af de to danske brødre Jens og Lars Eilstrup Rasmussen. Det skriver IDG News Service.

"Wave har ikke fået den bruger-deltagelse, vi havde ønsket," skriver Urs Hölzle, der er senior vice president for drift i Google, i et blog-indlæg.

Derfor har Google valgt at droppe udviklingen af Wave som et produkt for sig selv.

Urs Hölzle skriver, at Google vil fortsætte med tjenesten året ud. De danske brødres arbejde har nok heller ikke været helt forgæves, da teknologierne vil blive brugt i andre Google-projekter.

Urs Hölzle skriver også, at Google Wave måske var et for radikalt koncept til at blive almen brugt, selvom Google prøvede at forklare produktet til offentligheden.

"En web-app til kommunikation og samarbejde i realtid var måske at sætte baren lidt højt, for hvad der var muligt i en web-browser. Vi var ikke sikre på, hvordan brugere ville reagere på denne radikalt anderledes måde at kommunikere på," skriver Urs Hölzle.

Beslutningen om at lukke ned for Google Wave virker til at være taget ret hurtigt, da Google så sent som i mandags kom med informationer om kommende Wave-diskussioner for udviklere i Washington D.C. og Michigan, skriver IDG News Service.

Selvom de to danske brødre nu må sige farvel til Google Wave, kan de stadig glæde sig over, at Google Maps, et andet projekt de var hovedarkitekter bag, kører i bedste velgående.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S