Google skrotter danske brødres projekt

Efter lidt over et år dropper Google sit samarbejdsværktøj Google Wave, som to danske brødre står bag.

Artikel top billede

Det lød alt sammen så godt, da Google Wave blev præsenteret for lidt over et år siden med forudsigelser om, at tjenesten ville revolutionere online kommunikation.

Men nu trækker Google stikket på Wave, der er udviklet af de to danske brødre Jens og Lars Eilstrup Rasmussen. Det skriver IDG News Service.

"Wave har ikke fået den bruger-deltagelse, vi havde ønsket," skriver Urs Hölzle, der er senior vice president for drift i Google, i et blog-indlæg.

Derfor har Google valgt at droppe udviklingen af Wave som et produkt for sig selv.

Urs Hölzle skriver, at Google vil fortsætte med tjenesten året ud. De danske brødres arbejde har nok heller ikke været helt forgæves, da teknologierne vil blive brugt i andre Google-projekter.

Urs Hölzle skriver også, at Google Wave måske var et for radikalt koncept til at blive almen brugt, selvom Google prøvede at forklare produktet til offentligheden.

"En web-app til kommunikation og samarbejde i realtid var måske at sætte baren lidt højt, for hvad der var muligt i en web-browser. Vi var ikke sikre på, hvordan brugere ville reagere på denne radikalt anderledes måde at kommunikere på," skriver Urs Hölzle.

Beslutningen om at lukke ned for Google Wave virker til at være taget ret hurtigt, da Google så sent som i mandags kom med informationer om kommende Wave-diskussioner for udviklere i Washington D.C. og Michigan, skriver IDG News Service.

Selvom de to danske brødre nu må sige farvel til Google Wave, kan de stadig glæde sig over, at Google Maps, et andet projekt de var hovedarkitekter bag, kører i bedste velgående.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job