HP-topchef Mark Hurd træder tilbage efter sex-sag

Hewlett-Packards topchef, Mark Hurd, stopper med omgående virkning efter sexsag.

Artikel top billede

(Foto: HP)

HP's topchef, Mark Hurd, stopper med omgående virkning.

Det sker som direkte konsekvens af beskyldninger om sex-chikane.

Efter en intern undersøgelse - med bidrag fra eksterne jurister - er HP dog nået frem til, at Mark Hurd ikke har overtrådt HP's regler for sexchikane.

Derimod har han krænket selskabets regler og etik for forretnings-førelse, hedder det.

Sagen begyndte at rulle i slutningen af juni, da en underleverandør klagede til selskabets bestyrelse over Mark Hurd.

Bestyrelsen iværksatte straks en undersøgelse, der fandt frem til, at Mark Hurd havde et "tæt personligt forhold" til en af selskabets underleverandører, som bestyrelsen ikke kendte noget til.

Ifølge Wall Street Journal drejer det sig om skuespilleren Jodie Fisher, der tidligere arbejdede med marketing for HP.

Ifølge undersøgelsen skete det adskillige gange, at Jodie Fisher modtog betaling uden at levere opgaver.

Samtidig afslørede undersøgelsen fejl og mangler i Mark Hurds udgifts-afrapporteringer - angiveligt bevidste fejl, der har sigtet efter at skjule Mark Hurds forhold til underleverandøren.

Det tyder på 'påfaldende mangel på dømmekraft," lyder det fra HP, der dog samtidig meddeler, at der ikke har været tale om store beløb for verdens største it-selskab.

CFO overtager tømmerne

Indtil videre overtager Hewlett-Packards finansdirektør, Cathie Lesjak, tømmerne som konstitueret topchef for selskabet.
Hun vil samtidig bibeholde sin stilling som CFO, og hun har allerede meddelt, at hun ikke er interesseret i at overtage topstillingen som CEO permanent.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension