Artikel top billede

Symantec køber VeriSign

Sikkerhedsfirmaet Symantec, der er bedst kendt for sine Norton antivirusprodukter, har netop fyldt indkøbskurven med autentificerings- og krypteringstjenester for 7,2 milliarder kroner.

Allerede i maj svirrede det med rygter om, at sikkerhedsfirmaet Symantec skulle have fundet det store dankort frem fra skuffen med planer om at købe internet-infrastruktur-serviceleverandøren VeriSigns sikkerhedsforretning for 7,98 milliarder kroner.

Og sørme om ikke rygterne har holdt vand. I hvert fald meddelte Symantec i går, at virksomheden har opkøbt Verisigns sikkerhedsforretning for 1,28 milliarder dollars, hvilket svarer til 7,2 milliarder kroner.

"Symantec har erhvervet sig en stærk vifte af teknologier, samt et hold medarbejdere vi forventer at kunne få stor glæde af fremover," siger Andrew Salesky, senior vice president for platform services i Symantec, i en pressemeddelelse.

skal styrke enterprise-løsning

En del af Symantecs planer med opkøbet er, at Verisigns identificerings- og autentificeringsprodukter skal være en del af produktsortimentet i firmaets enterprise-forretning.

Blandt andet vil Verisigns SSL og client public key infrastructure (PKI) autentificeringservice blive en del af Symantec Protection Center. Desuden vil Verisigns identitet-sikkerhedstjenester blive en del af Symantecs data loss prevention-løsninger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis