RIM's Blackberry-problemer fortsætter - nu i Indien

Blackberry-producenten RIM er nu også under pres fra de indiske myndigheder.

Artikel top billede

Tidligere på ugen kom det frem, at producenten bag BlackBerry-telefonerne, Research In Motion (RIM), har valgt at bøje sig for pres fra Saudi-Arabien og nu vil opstille en server i landet efter trusler om lukning af selskabets tjenester.

Sagen er opstået, fordi data fra BlackBerry-mobilerne bliver sendt krypteret til servere i Nordamerika, og dermed har myndighederne i det enkelte land ikke adgang til de data, som sendes i netværket.

Men knap har RIM fået taget hånd om problemerne i Saudi-Arabien, før et andet land, Indien, står klar med et nyt pres.

Frygter for landets sikkerhed

Indien truer ifølge nyhedsbureauet Reuters med midlertidigt at lukke ned for BlackBerry-telefonerne i landet, hvis selskabet bag ikke ikke tager om de nationale sikkerhedsbekymringer, der er.

Her til morgen skal repræsentanter fra den indiske regering og teleoperatører forsøge at nå til enighed, skriver Reuters.

En repræsentant fra regeringen skal have udtalt, at man vil bede mobiloperatørerne spærre for beskeder og e-mails sendt via BlackBerry-enheder, hvis der ikke findes en løsning.

Baggrunden for det indiske press på RIM er, at man frygter, at den krypterede kommunikation kan misbruges til militante aktiviteter.

Da sagen om BlackBerry-telefonerne i Saudi-Arabien begyndte for nogle uger siden, afviste RIM i første omgang at føje kravene om at give adgang til BlackBerry-telefonernes krypterede data, der bliver sendt til servere i Nordamerika.

Senere valgte man altså alligevel at indgå en aftale med oliestaten.

Til trods for at sagen har præget business- og it-medierne hen over sommeren, er der ingen information at finde om de aktuelle begivenheder på BlackBerry-selskabets hjemmeside.

Flere køber BlackBerry

I analysehusets IDC's seneste tal for mobilmarkedets udvikling i første kvartal var det specielt BlackBerry-telefonerne, der klarede sig godt.

Nokia er fortsat førende på verdensmarkedet og solgte 108 millioner mobiltelefoner i første kvartal. Samsung sidder på andenpladsen med 64 millioner solgte mobiltelefoner efterfulgt af LG Electronics, der solgte 27 millioner, samt RIM og Sony Ericsson, der solgte henholdsvis 10,6 og 10,5 millioner mobiltelefoner.

RIM kom ifølge IDC med i top fem for første gang og erstatter således Motorola, som solgte 8,5 millioner enheder.

IBC påpeger, at RIM er den eneste af de fem største mobilproducenter, der udelukkende sælger smartphones, hvilket gør, at denne virksomhed har den højeste gennemsnitlige salgspris blandt disse leverandører.

I første kvartal var virksomhedens mobiler BlackBerry Curve 8520 og Bold 9700 populære i mange lande.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect